S těžkou mokrou tratí Hradní běžky se nejlépe vypořádali Ondřej Navrátil a Petra Holznerová

date_range 12.Úno, 2019 featured_play_list Sport

Hradní běžce v okolí Brumova nepřálo počasí. S těžkou mokrou tratí a se silným větrem se nejlépe vypořádali Ondřej Navrátil a Petra Holznerová

Brumov-Bylnice – Ondřej Navrátil ze Vsetína zvítězil v 9. ročníku mezinárodního závodu v klasickém lyžování Hradní běžka v Brumově. V podniku dlouhém 30 kilometrů dosáhl na trati mezi Brumovem, Lověnou, Okršliskem, Maděrovcem, s cílem opět v Brumově, času 2:09:56. Druhé místo obsadil se ztrátou 5 minut a 8 sekund Tomáš Frýdl (třicítka.zděchov.net), třetí příčku vybojoval v čase 2:18:53 Michal Krejčí z kašavského Valachbajk Teamu. Michal Dorňák (extremendorurocross.cz, 2:19:15) skončil čtvrtý a reprezentant Slovanu Luhačovice Stanislav Mudrák (2:25:21) byl pátý.

,,Hradní běžky jsem se zúčastnil potřetí. A protože jsem v Brumově dvakrát vyhrál, tak jsem chtěl i letos v závodu se skvělou atmosférou zase zvítězit. To se mi také podařilo,“ pochvaloval si Ondřej Navrátil.

Ten měl připravenou jednoduchou taktiku. ,,Mým záměrem bylo udržet se Tomáše Frýdla. Po patnáctém kilometru jsem ale zjistil, že mám rychlejší lyže a proto jsem zaútočil na první pozici. Na zlaté příčce jsem pak zůstal až do cíle. Menší krizi jsem však měl v kopci okolo 12 kilometru, kdy se ode mě Frýdl snažil odpoutat,“ nezapíral Navrátil.

Stupně vítězů kategorie muži (na snímku nahradil třetího Michala Krejčí čtvrtý Michal Dorňák), foto: Ritter Rudolf

,,V náročných mokrých podmínkách a za silného větru jely Navrátilovi rychleji lyže ve sjezdu. Proto bylo těžké se ho udržet, zvlášť když od 18 kilometru byly na trati kaluže vody,“ prohlásil po vyhlašování výsledků druhý v pořadí Tomáš Frýdl.

Závod žen vyhrála Petra Holznerová (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 3:04:38), před Alenou Kadlecovou z BK Lysá pod Makytou, jež byla v cíli o 7 minut a 36 sekund pomalejší. Bronzová byla valašskokloboucká Marie Pechová (3:54:11).

,,Do čtvrtého kilometru jsem jela na čele osamocená. Poté mě předjela Alena Kadlecová. Ovšem na Okršlisku už jsem byla zase první a protože mi v následném sjezdu jely dobře lyže, tak se mi zlatou příčku podařilo udržet až do konce závodu,“ radovala se Petra Holznerová.

Ta na mokrém sněhu zvolila lyže se skiny, kde je na skluznici přilepený mohér, který se nemusí mazat. ,,Mohér se mi ale na čtrnáctém kilometru odlepil a já jsem se pro něho musela kousek vracet, abych ho neztratila. Od tohoto úseku mi lyže podkluzovaly a tím byl závod pro mě v těžkých podmínkách ještě náročnější,“ prozradila ještě Holznerová.

Stupně vítězů kategorie ženy, foto: Milan Mucha

Moc ale nechybělo a oblíbený závod v klasickém lyžování na Valašsku se stejně jako loni ani letos nekonal. ,,Zaskočila nás nečekaná obleva. Po dlouhém mrazivém období se těsně před závodem začalo oteplovat. Když jsme v pátek o půlnoci rolbou projížděli trať, tak byly čtyři stupně nad nulou. V sobotu dopoledne bylo ještě o dva stupně tepleji a sníh nám tál před očima. Kdyby se Hradní běžka konala v neděli, už bychom ji nestihli uspořádat,“ přiznal jeden z pořadatelů Kamil Sedlačík.

VÝSLEDKY DALŠÍCH ZÁVODŮ HRADNÍ BĚŽKY 2019:

Muži 17 km:

1. Miroslav Šuška (Považská Bystrica) 1:26:30.

2. Ondřej Skuček (Štítná nad Vláří) 1:27:31.

3. Peter Vranák (Lazy pod Makytou) 1:28:44.

Holky 5 km:

1. Simona Orsáková (Sport club Kopec) 29:31.

Kluci 1 km:

1. Matouš Mudrák (Podhradí – Luhačovice) 5:37.

Fotogalerie ze závodů od Milana Muchy ZDE, od Jířího Pechy ZDE a od Rudolfa Rittera ZDE.