Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ekoolympiádu vyhráli studenti ze St. Města

date_range 13.Říj, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 

Šestnáctý ročník krajského kola Ekologické olympiády už zná své vítěze. Po třech dnech soutěžení, prokazování odborných znalostí i užitečných praktických dovedností se jím stal tříčlenný studentský tým ze Střední odborné školy a Gymnázia ze Starého Města. Díky svému vítězství postoupil do národního kola, kde bude hájit Zlínský kraj. Všech třiatřicet studentů během olympiády s tématem Ptactvo nejen na Valašsku absolvovalo jak teoretický kvíz a praktické úkoly, tak také poznávání v přírodě, naučnou stezku nebo podvečer s komunikačním tréninkem a scénkami plnými recese.

„U Ekologické olympiády nejde jen o soutěžení, ale výrazným motivem této akce je setkání mladých lidí, kteří mají přírodu a ochranu životního prostředí na předních příčkách svých hodnotových žebříčků. A jsme velice rádi, že jsme to tak ze studentů skutečně cítili. Nikdo nesoutěžil svéhlavě a rivalsky, ale společně tvořili obohacující a kreativní společenství lidí naladěných na stejnou notu," popsala atmosféru soutěže organizátorka Pavlína Kolínková. Doplnila, že cenu za první místo si zaslouženě odvezli studenti ze Střední odborné školy a Gymnázia ze Starého Města, druhou příčku získal tým z Gymnázia Františka Palackého z Valašského Meziříčí a třetí místo patřilo družstvu z Gymnázia Jana Pivečky ze Slavičína. „Celou olympiádu však úspěšně absolvovaly všechny týmy, studenti byli letos opravdu šikovní," přiznává Pavlína Kolínková.

 

foto MěÚ Val.Klobouky  … více fotek

 
Olympiáda byla zahájena ve čtvrtek 8. října. Na studenty čekal teoretický ústní kvíz, písemná část složená z otázek a práce s odborným textem, vlastnoruční výroba krmítek a ptačích budek a v závěru scénické zpracování tématu společného budování ptačího rodinného zázemí. V pátek se soutěžící odebrali do sadu nedaleko valašskoklobouckých rybníků, kde měli své budky správně vyvěsit. Dále poznávali hlasy a siluety ptáků a na stezce volnou přírodou vyhledávali umístěné exponáty ptáků a hnízd. Kreativní nároky na týmy kladl úkol tvorby propagačního letáku pro veřejnost, který by jí vysvětlil význam ptactva v ovocných sadech. „V tomto úkolu měli mladí přírodovědci zužitkovat, co se během olympiády naučili. Jejich program totiž nebyl jen o soutěžení, ale také o obohacování se novými poznatky," podotkla Pavlína Kolínková. V sobotu na studenty čekalo vyhlášení výsledků a doprovodný program v podobě ukázky práce s dravci a předvedení kroužkování a odchytu ptactva. Součástí týmů byl i jejich pedagogický doprovod, který se ve velké části olympiády přímo zapojoval do plnění úkolů, pomáhal radou i nápadem.

„V osmičlenné odborné porotě zasedli mezi ostatními znalci také dva profesionálové, kteří dříve sami absolvovali Ekologickou olympiádu, byli jimi Jaroslav Koleček za Českou společnost ornitologickou a Vilém Pechanec, odborný pedagog na Univerzitě Palackého. Funkce porotců přijali také zástupci Krajského úřadu Zlínského kraje a Muzea regionu Valašska ze Vsetína," informovala organizátorka Pavlína Kolínková. Její poděkování směřuje jak porotě a pedagogům, tak také spolupořadatelům ZO ČSOP Kosenka, Střednímu odborného učilišti Valašské Klobouky, Gymnáziu Valašské Klobouky a Městu Valašské Klobouky. Ekologická olympiáda středoškoláků byla uspořádána s finanční podporou Zlínského kraje, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Lesů ČR.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA