Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Gambler průměrně dluží 750 tisíc korun

date_range 10.Led, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Zlínský kraj již více než deset let podporuje aktivity zaměřené na prevenci rizikových typů chování, respektive „sociálně patologických jevů", mezi něž patří i stále ožehavější téma gamblerství. Problematikou se zabývá oddělení neziskového sektoru Kanceláře hejtmana a Odbor sociálních služeb Krajského úřadu Zlínského kraje.

V systému krajem podporovaných sociálních služeb působí při neziskové organizaci „Společnost Podané ruce" tzv. Centrum komplexní péče pro hazardní hráče se sídlem ve Zlíně – Prštném, které jako jediná odborná sociální služba ve Zlínském kraji poskytuje pomoc osobám postiženým touto závislostí a jejich rodinám.

„V roce 2016 jsme pracovali s více než 60 lidmi řešícími problematiku hráčství. Zhruba polovinu z nich představovali samotní hráči a polovinu jejich blízcí. Dvě třetiny hráčů byli muži, přičemž věkové rozpětí je velmi široké – od čerstvých dvacátníků až po seniory," uvedla vedoucí Centra komplexní péče pro hazardní hráče Jarmila Krajčová. Typickým patologickým hráčem ve Zlínském kraji, respektive takovým, s nímž v centru nejčastěji pracují, je muž ve věku 25-30 let.

„Podle hrubých statistických odhadů odborníků je ve Zlínském kraji asi 29 tisíc osob, které se pohybují ve stadiu rizika rozvoje problémového hráčství. Samotných patologických hráčů je, při použití nejnižšího procentuálního odhadu, okolo 3 000. Ta chvíle, kdy si člověk uvědomí svou závislost na hraní a cítí, že potřebuje vyhledat pomoc, je hodně subjektivní. Někdy stačí, když dluhy dosáhnou výše několika tisíc, ale jindy to jde do milionů," říká vedoucí služeb Společnosti Podané ruce ve Zlínském kraji Vladimír Kaška a dodává: „Podle statistik za rok 2015 byla celková finanční bilance hazardního hraní při vstupu do léčby, respektive výše dluhu, 745 tisíc korun."

Ilustrační foto PČR

Jako závažný problém, který vyžaduje podporu v systému sociálních služeb kraje, vnímá problematiku patologického hráčství radní Zlínského kraje Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, neziskový sektor a rodinnou politiku. „Aktivity Společnosti Podané ruce, respektive Centra komplexní péče pro hazardní hráče, jsou velmi důležité. Jednak pokud jde o práci s již závislými osobami a jejich rodinami, tak je také nesmírně nutné napřít síly do oblasti osvěty a prevence. Důležité je však, aby člověk postižený závislostí, si svůj problém uvědomil a chtěl ho řešit především on sám. Pokud tomu tak není, veškerá snaha a pomoc se míjí účinkem. Proto apeluji na důslednost i dalších členů rodiny, aby se nesnažili patologické chování omlouvat, dbali rad odborníků a postavili se k problému čelem, protože většinou se závislost dotýká i ostatních členů," vyjádřila svůj názor radní Michaela Blahová.

To, že jsou negativními důsledky hráčství velmi často ovlivněni i blízcí hráčů, potvrzuje vedoucí zlínského poradenského a terapeutického centra: „Zpravidla 5 až 8 osob z hráčova okolí, tedy zejména rodiče, partneři a děti, také potřebují podporu. Tito blízcí leckdy přichází jako první a zjišťují, jaké jsou možnosti pomoci a řešení situace. Spolupráce s rodinou je často nedílnou součástí řešení a stabilizace hráčovy životní situace," říká Jarmila Krajčová.

Patologické hráčství patří podle odborníků k velmi záludným závislostem v tom, že je dlouho skryté, není viditelné, tak jako je tomu například u závislosti na alkoholu. Hráči svůj problém umně maskují. Když už se dostávají do dluhových pastí a nezvládají svou situaci, mohou se dostavit zdravotní potíže, které mají různé projevy: „V posledních 30 dnech před léčbou vykazovalo 17 % problémových hráčů zvýšenou přítomnost úzkostně depresivních příznaků, 66 % úzkostně-depresivní poruchou trpělo. Respondenti rovněž často trpěli psychosomatickými potížemi, jako jsou únava a vyčerpání, nechutenství, chvění a třes, necitlivost a brnění v končetinách, bolesti v oblasti žaludku apod. Sebevražednými myšlenkami se někdy v životě zabývalo 65 %, o sebevraždu se pokusilo 29 % hráčů v léčbě, z toho polovina opakovaně," uvádí Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice v roce 2015.

Podle terapeutů je spolupráce s klienty dlouhodobá. „Někdy dochází k relapsům i po měsících či letech, proto lze obtížně říct, kdy je daný klient vyléčen. Nicméně na změnu má šanci každý člověk, který si uvědomí závažnost svého problému a začne jej odhodlaně řešit. Pak je šance velmi vysoká," říká vedoucí Centra komplexní péče pro hazardní hráče Jarmila Krajčová.

Centrum komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském kraji poskytuje tyto služby:
• Psychologická pomoc: poradenství, psychoterapie (forma individuální, párová, rodinná), zvládání abstinence, doléčování, pomoc v krizové situaci
• Skupinová setkávání: skupina pro osoby se závislostí (1x za 14 dní), skupina pro blízké (1x za měsíc)
• Poradenství pro příbuzné a blízké hráčů
• Dluhové a finanční poradenství – návrh na insolvenci, osobní bankrot, oddlužení, atp.
• Sociální poradenství – pomoc s vyřizováním sociálních a trestněprávních záležitostí
• Pomoc při jednání s úřady
• Zprostředkování léčby a dalších návazných služeb

Více informací ZDE a ZDE. (www.podaneruce.cz)
Na Krajském úřadu Zlínského kraje je problematika protidrogové politiky začleněna do Odboru Kanceláře hejtmana – oddělení neziskového sektoru, kde funkci krajského protidrogového koordinátora vykonává Petr Horyanský. Jednou z jeho hlavních, zákonem vymezených rolí je právě spolupráce s nestátními subjekty zabývajícími se programy prevence a léčby návykových nemocí.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA