Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Infrasnímkování odhalilo nemocné stromy

date_range 04.Kvě, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 

S cílem maximálně předejít tragické události si nechala vsetínská radnice zjistit koncem uplynulého roku stav zeleně prostřednictvím leteckého snímkování infrakamerou. Radnice již má k dispozici mapu s rizikovou zelení, na kterou se při svých kontrolách zaměřuje.

Mapa přitom slouží jako pomocný prostředek, který napomůže odhalení skrytého poškození stromu a přispěje tak ke snížení rizika neočekávaného pádu stromu. Podle odborníků totiž běžná prohlídka nemusí poškození dřeviny odhalit. „Pokud nejsou na stromě viditelné plodnice dřevokazných hub nebo větší suché větve, nemusí být při běžné prohlídce zjištěno nic, a přitom uvnitř kmene již houba může být. Kořenový systém může též podlehnout poměrně rychle," říká Zdeněk Valchář z odboru životního prostředí vsetínské radnice. Mapa se však podle něj v mnoha případech shoduje s výsledky místního šetření odboru životního prostředí.

Infrakamera totiž odhalí zeleň, která nevyvíjí z hlediska respirace žádnou aktivitu. „Snímkování nám potvrdilo, že problémových je řádově do dvou stovek stromů. Řada z nich již byla na základě našeho posudku pokácena, na ostatní se dále zaměříme a posoudíme, jaká opatření přijmeme," uvedl vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Jiří Šturala.

 
Podle odborníků je chybou pokácet najednou takové množství stromů a nahradit je novou výsadbou, i když by to z čistě estetického hlediska bylo nejlepším řešením. „Na území města se nachází řada starých a houbou již poškozených stromů, ale kdybychom je měli všechny vykácet, přišli bychom o polovinu funkční zeleně ve městě a k její plné obnově by za příznivých předpokladů mohlo dojít až tak za třicet let. Výrazně bychom též omezili výskyt mnoha druhů organizmů, vázaných na staré stromy, jako jsou třeba v dutinách hnízdící ptáci," říká Zdeněk Valchář.
 

Město tedy zřejmě nepřistoupí k hromadnému kácení a náhradní výsadbě. „Mělo by se to provádět výběrově a postupně v různých lokalitách, aby se zeleň obnovovala rovnoměrněji a zachovala též žádoucí biodiverzita. V mnoha případech preferuji i větší ořezy před kácením, i když jsou výrazným negativním zásahem do života stromu a nepůsobí, většinou hlavně zpočátku, zrovna esteticky. Chápu totiž strom jako živý organismus a pokácet jej je vždy až to poslední, co pro něj chci udělat," netají se Zdeněk Valchář.

Projekt je realizován a financován z takzvaných Norských fondů.

Eva Stejskalová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA