Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kraj přispěje na šetrné sečení luk

date_range 14.Čvc, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Téměř 617 tisíc korun rozdělí Zlínský kraj vlastníkům a nájemcům pozemků ve zvláště chráněných územích na zajištění pravidelného posečení luk a odstranění sena. Tři desítky jednotlivců, případně organizace zaměřující se na ochranu přírody, využijí krajské finanční dotace buď na ruční pokosení trávy, nebo jako příspěvek na pastvu pomocí dobytka. Rozhodla o tom Rada Zlínského kraje.

„Výše konkrétního finančního příspěvku závisí na pracnosti údržby, kterou ovlivňuje velikost udržované plochy, použitá technologie, členitost terénu, množství a velikost přerostlých dřevin, které je potřeba zlikvidovat, a další podobné faktory," sdělil náměstek hejtmana Ivan Mařák zodpovědný za životní prostředí.

 

Ilustrační foto archiv Kosenky

Zlínský kraj přispívá na ochranu krajiny, konkrétně právě na šetrné ekologické sečení luk a pastvin, každoročně, protože značnou část území regionu pokrývají chráněné krajinné oblasti a přírodní parky. „Ve Zlínském kraji se rozprostírají dvě chráněné krajinné oblasti – Beskydy a Bílé Karpaty – a dále šest přírodních parků: Hostýnské vrchy, Chřiby, Prakšická vrchovina, Vizovické vrchy, Záhlinické rybníky a Želechovické paseky. Patříme tedy ke krajům, kde ochrana krajiny logicky patří k neopomenutelným tématům," konstatoval náměstek hejtmana Ivan Mařák.

A právě sečení trav v terénech, kde není možné využít těžké mechanizace, je každoročně Zlínským krajem dotováno. Do letních brigád pořádaných organizacemi orientovanými na ochranu přírody, se zapojují i desítky dobrovolníků. Letité zkušenosti s touto činností má např. Český svaz ochránců přírody Kosenka z Valašských Klobouk.

„Situace v sečení špatně dostupných lokalit se zlepšuje i díky oživení zájmu o chov ovcí. Ten se opět probouzí v souvislosti se vzrůstající poptávkou po ovčím mase. Zlínský kraj se snaží tomuto trendu pomáhat zejména podporou akcí propagujících tradiční zemědělství. Stále větší oblibě se těší třeba takzvaný Ovčácký den v Prlově na Valašsku," dodal Ivan Mařák.

O významu a nutnosti pravidelné údržby zatravněných ploch ví své Jaroslav Hrabec, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Odboru životního prostředí Krajského úřadu Zlínského kraje. „Pokud se tráva neposeče alespoň jedenkrát za rok, postupně se znehodnocuje, protože mění svůj charakter: stařina zastíní jemnější druhy trav a rozrůstají se tvrdé agresivní druhy a nálety dřevin. Asi po sto letech by se z takovýchto zanedbaných pozemků znovu staly lesy, které zde byly původně," řekl Jaroslav Hrabec.

Ovšem tak jako má každá mince svůj rub i líc, platí to i zde. „Výhodou méně častého sečení je, že ve vzrostlejších travách se dobře daří některým druhům vzácnějšího hmyzu, například housenkám motýlů je tak dopřáno zdárně dokončit svůj vývoj," připouští Jaroslav Hrabec. Ideální frekvence sečení tedy je podle odborníků jednou až dvakrát do roka, má-li se v přírodě zachovat vše to, co do ní patří.

-tz- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA