Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Lipina vzpomenula na oběti války

date_range 12.Říj, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 

Pietním aktem, při kterém byla posvěcena nová pamětní deska, uctili v neděli 11. října obyvatelé Lipiny u Valašských Klobouk památku padlých za první světové války. Na světové fronty odešlo během let 1914 až 1918 šedesát sedm lipinských mužů, třináct z nich v bojích zahynulo a dalších dvacet zůstalo nezvěstných. Slavnostnímu ceremoniálu předcházela bohoslužba za všechny obyvatele Lipiny a zvláště spoluobčany, kteří ve válce položili své životy. K památníku pak byly položeny věnce a nová deska byla posvěcena. Jako připomenutí lidského rozměru této velké vlastenecké oběti zazněla lidová píseň Lístečku dubový, se kterou muži odcházeli do válečných vřav. 

„První světová válka je už dnes často považována za vzdálenou, ale prostřednictvím této pamětní desky chceme dát najevo, že na drahé oběti našich spoluobčanů nezapomínáme. Jejich odchod do války poznamenal život rodin, které zde zůstaly bez otců, manželů a synů. Pietní vzpomínkou dnes chceme uctít jejich hrdinství a lásku k vlasti, s níž se neostýchali nasadit své životy," uvedl při slavnosti starosta města Valašské Klobouky Dalibor Maniš.

 

Projev starosty města Valašské Klobouky Dalibora Maniše   foto MěÚ Val.Klobouky

 
více fotek (externí odkaz)
 

„Do války odešlo celkem šedesát sedm mužů z Lipiny. Třináct přišlo v krutých bojích o život a dalších dvacet mužů se nikdy domů nevrátilo, takže byli považováni za nezvěstné," vzpomenul při shromáždění Alois Ptáček, předseda osadního výboru Lipiny. Deska nese jména Jana Bačíka, Aloise Ďulíka, Jana Fuska, Jana Gajdošíka, Josefa Hlaďa, Josefa Ovesného, Karla Ovesného, Karla Ptáčka, Vojtěcha Sušila, Jana Šuráně, Františka Talčíka, Aloise Tichého a Karla Tomaštíka.

Závěrem dva z iniciátorů vzniku pamětní desky zahráli lidovou píseň Lístečku dubový, kterou chtěli připomenout lidskou stránku této smutné válečné statistiky. „Právě s touto písní odcházeli muži na frontu, kde pak položili své životy. U většiny z nich nevíme, kde jsou pohřbeni, nebo zda vůbec hrob mají. Proto chceme považovat zdejší památník za jejich symbolický hrob," vyjádřil význam pietního místa Evžen Uher, místostarosta Uherského Hradiště a jeden z původců myšlenky vzniku pamětní desky.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA