Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Meziříčští skláři hostí školy sítě UNESCO

date_range 14.Zář, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
Výroční zasedání škol přidružených ke světové organizaci UNESCO ode dneška hostí Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská ve Valašském Meziříčí. Dvoudenní akce se účastní zástupci 32 škol, jež kromě vzdělávání usilují o zachování tradic a uměleckých hodnot vytvořených našimi předky. Pořádající škola se členem prestižního klubu stala v letošním roce.

„Významnou součástí programu výročního zasedání je prezentace školních projektů k Mezinárodnímu roku astronomie, vyhlášenému tématem letošního roku," uvedla ředitelka hostitelské školy Dana Budayová. Stranou nezůstali ani mladí valašskomeziříčští skláři, kteří dnes v 17 hodin pořádají v zahradě místní hvězdárny vernisáž své výstavy nazvané 38 milimetrů.

„O tuto vzdálenost se za rok od sebe vzdálí Země a Měsíc. Mimo to zde vystavujeme 38 děl, která vznikla jako závěrečné klauzurní práce našich žáků," objasnil symboliku názvu pedagog Josef Divín. Výstavu tvoří převážně betonové plastiky rozptýlené v areálu hvězdárny. K vidění zde budou do konce října.

Slavnostní ráz bude mít také večerní křest katalogu k 65. výročí vzniku sklářské školy a její technologické publikace Barvení skla. „Po vzoru rodu Reichů, který byl zakladatelem místní sklářské tradice, oceníme tři osobnosti, jež se zasloužily o rozvoj tohoto oboru a v přeneseném smyslu tady zanechaly svou stopu," upřesnila ředitelka Dana Budayová.

Ocenění nazvané Krásenská stopa převezmou někdejší ředitelka Olga Hofmannová za zásluhy o vybudování uměleckoprůmyslové školy s ateliérovou hutí a Milan Hřebíček, zakladatel a vedoucí Glasscentra, jež provází pověst významného výzkumného střediska v oblasti sklářských technologií. In memoriam byla udělena také Filipu Šedivému, který svou prací v Moravských sklárnách Květná navrátil českému sklu jeho dřívější slávu.

Krásenská stopa představuje otisk sklářské boty zvané huťafle do písku, následně zalitý taveným sklem. Artefakt je zhotoven ze sodnodraselného skla s měděným až jantarovým odstínem. Jeho příprava je patentem školy, respektive partnerské sklárny v Květné. Autor Josef Divín za něj získal Cenu Josefa Hlávky udělovanou studentům za výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení.

Výroční zasedání škol přidružených k UNESCO vyvrcholí v úterý performancí profesora Vladimíra Kopeckého ve školní ateliérové huti. Sedmasedmdesátiletý nestor českého uměleckého sklářství naváže na své loňské vystoupení, které se zde setkalo s nebývalým zájmem. Za tónů hudby předvede půlhodinový experiment s použitím barvy a skleněné taveniny. „Před rokem jej doprovázelo Ravelovo Bolero, tentokrát to bude remix skladeb skupiny Osvald Schneider,, kterou vede jeho syn," prozradil Josef Divín.

Josef Beneš

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA