Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Mladí designéři čerpali inspiraci v betlému

date_range 07.Lis, 2014 featured_play_list Aktuality

 

Po dva dny (5. – 6. listopadu 2014) hostil česko-slovenský mechanický betlém seminář studentů prostorového designu fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Mezi přednášejícími byli nejen vyučující katedry, ale také lidé, kteří jsou přímo autory nebo realizátory expozice betlému. 

Pro čtyři desítky studentů prostorového designu je světelný design a práce se světlem jedním z předmětů výuky. Místem, které bylo během semináře pro budoucí designéry nejpodstatnějším, a na kterém se názorně učili, byla expozice betlému. Právě v ní hraje světlo, světelné efekty, přesné nasvícení, zapínání a vypínání světla, jednu z nejdůležitějších rolí při vytváření celkového dojmu a zážitku z betléma.

Jan Plesník zajišťoval světelný design betlému  foto Obec Horní Lideč

„My jsme si vybrali betlém pro workshop proto, že Jan Plesník tady vytvářel instalaci v rámci světelného designu. Pro studenty je to předmět, ve kterém se učí základy práce se světlem. V souvislosti s betlémem zde funguje i mechanika, pouští se k tomu filmová projekce a řeší se určitá koordinace těchto profesí," vysvětluje Kamil Koláček z fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity.

V betlému studenti prostorového designu načerpali také inspiraci pro své ročníkové práce. Například posluchači druhého ročníku už teď vytvářejí vlastní abstraktní betlémy. Podmínky pro jejich tvorbu nejsou přesně stanovené, záleží na fantazii. Hotové betlémy by měly být k vidění na různých místech republiky, například i ve Zlíně.

Během dvoudenního semináře předali studentům své zkušenosti takové osobnosti jako je: Ing. arch. Michael Klang, CSc. – UTB Zlín, fakulta multimediálních komunikací, Ing. arch. Kamil Koláček – UTB Zlín, fakulta multimediálních komunikací, MgA. Jan Plesník- kameraman, světelný design, autor světelného designu betlému, Karel Vajdík – světelný design betlému, Zdeněk Tkadlec – stavba betlémské scény, autor mechaniky betlému a Josef Tkadlec – autor námětu betlému.

Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 metrů čtverečních, z toho samotný betlém má plochu padesát metrů. V betlému je osazeno asi dvě stě třicet figur, z toho pětasedmdesát pohyblivých.

Ludmila Brousilová – Obec Horní Lideč

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA