Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Muzeum vystavuje poklady z depozitáře

date_range 19.Led, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Výstavu s názvem „Nahlédnutí do depozitáře: zajímavosti ze sbírky obrazů" mohou až do 5. března zhlédnout návštěvníci Staré radnice ve Valašských Kloboukách. Městské muzeum na ni připravilo skutečné poklady ze svých sbírek, k vidění jsou unikátní světské i náboženské obrazy nebo vzácné dobové fotografie. K nejzajímavějším exponátům patří fotodokumentace návštěvy prezidenta T. G. Masaryka, diplom vytvořený věhlasným výtvarníkem Františkem Bílkem, výjevy světců a madon nebo dva obrazy z vycpanin zvířat.

„Expozice je sestavena z třiadvaceti obrazů, z nichž každý je něčím zajímavý a výjimečný. Najdete zde obrazy Panny Marie z poutních míst jako Svatý Kopeček nebo Provodov i Madonu s Jezulátkem, obraz, který lidé zdobili květy a pamětními obrázky z poutí. Ze světských motivů můžete obdivovat například velkou historickou fotografii dokumentující divadelnictví ve Valašských Kloboukách. Snímek zachycuje aktéry jedné z repríz legendární hry Jánošík, kterou v divadle v přírodě na Pasekách sehrál v roce 1923 dorost Živnostensko-obchodní strany středostavovské," prozradil o některých vzácných exponátech Petr Odehnal z městského muzea.

 

Diplom vytvořený uznávaným umělcem Františkem Bílkem

 
Za pozornost stojí také diplom bratrům Fojtíkovým, který jim za jejich zásluhy nechala v roce 1924 zpracovat valašskokloboucká Tělocvičná jednota Sokol přímo u uznávaného výtvarníka a sochaře Františka Bílka. Návštěvníci určitě nepřehlédnou ani sadu černobílých fotografií, které byly pořízeny při návštěvě prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka ve Valašských Kloboukách 26. června 1924. Z dalších valašskoklobouckých pokladů jsou vystaveny například dobové portréty manželů Josefa a Františky Sušilových, jedné ze známých soukenických rodin. Ojedinělým zpracováním pak jistě zaujme dvojice obrazů z let 1903 a 1904 z dílny specializované brněnské firmy, která k jejich vytvoření použila preparovaná zvířata.

Část výstavy tvoří náboženské obrazy, které zpodobňují známé světce Františka z Assisi, Barboru či Dorotu. Také na exponátech s názvy Nanebevzetí Panny Marie a Křest svaté Ludmily autoři zachytili silná církevní témata. „Mezi náboženskými obrazy nechybí poměrně zdařilý portrét Panny Marie Pomocnice z roku 1891 od valašskoklobouckého soukeníka a malíře samouka Josefa Obadala," uvedl Petr Odehnal. Výstava bude veřejnosti přístupná do 5. března 2010.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA