Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Odbor eviduje stovky spisů nezletilých

date_range 04.Kvě, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Na Městském úřadě Valašské Klobouky, jakožto úřadě obce s rozšířenou působností (ORP), působí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, jehož náplní je ochrana práv dítěte, prosazování jeho oprávněných zájmů a působení směřující k obnovení narušených funkcí rodiny. Řeší svěření dítěte do náhradní rodinné péče či do výchovy jednoho z rodičů, dále poruchy chování dětí, závislosti na návykových látkách, záškoláctví nebo šikanu. V současné době vede oddělení ve své agendě více než 800 spisů dětí a mladistvých do 18 let z celého správního obvodu ORP. Smutnou tendencí posledního období je nárůst výchovných problémů nezletilých, k nimž vede hlavně tíživá ekonomická a sociální situace rodin.  
 
„Jednou z úloh sociálně-právní ochrany dětí je výkon funkce kolizního opatrovníka, tedy zastupování nezletilých při soudních jednáních. Dále řešíme problémy v případech nedostatečné péče, kdy rodiče neplní řádně povinnosti plynoucí z rodičovské zodpovědnosti, zanedbávají výchovu svých dětí, ohrožují jejich mravní stránku či jinak narušují správný vývoj dítěte," uvedla k základní náplni referentka odboru sociálních věcí a pracovnice sociálně-právní ochrany dětí Dana Poláchová. V těchto případech může orgán sociálně-právní ochrany stanovit dohled nad výchovou nezletilých, uložit rodičům napomenutí či omezení. Stejných sankcí ale může použít také vůči dětem, pokud vedou zahálčivý způsob života. Ten se nejčastěji projevuje zanedbáváním školní docházky, požíváním alkoholu nebo návykových látek, opakovanými útěky či pácháním trestné činnosti.

Dalším z řady problémových okruhů je domácí násilí. V současné době již dává legislativa sociálním pracovníkům do rukou nástroje, prostřednictvím kterých lze oběť chránit a násilníka potrestat. V těchto případech orgán sociálně-právní ochrany velmi úzce spolupracuje s Policií ČR, která může násilníka z obydlí vykázat, dále pak s intervenčním centrem, které nabízí obětem krizovou pomoc včetně utajeného pobytu, a v neposlední řadě i se soudy, které mohou rozhodnout o vystěhování násilníka z bytu či jiných opatřeních. „Ovšem případy, kde se domácí násilí prokáže, jsou jen špičkou ledovce. Jeho skryté nebezpečí mimo jiné spočívá také v tom, že děti, které jsou doma dlouhodobě svědky nebo oběťmi násilí, přebírají často tento vzorec chování jako normální a přináší si jej do vlastních rodin," upozornil na hrozbu domácího násilí Josef Vlček, kurátor pro děti a mladistvé. Lidé, kteří se s takovou situací doma nebo ve svém okolí potýkají, se proto mohou bez jakýchkoli obav na pracovníky sociálně-právní ochrany dětí obrátit. Dostane se jim odborné pomoci a podpory, a to za zachování diskrétnosti a lidského přístupu.

„Ve stále větší míře se u nezletilých objevuje kouření a alkohol, přičemž věková hranice se neustále snižuje. V souvislosti s tím přibývá poruch chování, záškoláctví, agresivity i šikany mezi spolužáky. Kouření a alkohol přímo ve školách není žádnou výjimkou," osvětlil jiný z výrazných problémů Josef Vlček. Alarmující je také skutečnost, že už žáci základních škol ví, kde by si mohli drogu opatřit. Rodiče by proto měli být vnímaví k chování svých dětí a všímat si, jak a kde tráví svůj volný čas.

Pracovníci se věnují také dětem, které nemohou z jakýchkoliv důvodů žít dočasně nebo trvale ve svých rodinách. Jedná se o děti, které byly svěřeny do péče třetí osoby nebo umístěny do výchovných ústavů a dětských domovů. „Navštěvujeme je jednou za čtvrt roku a současně pomáháme řešit problémy jejich rodičům. Smyslem tohoto úsilí je sanace rodiny, čili navrácení dítěte zpět do rodiny," utvrdila Dana Poláchová. Pokud toto není možné, účastní se pracovníci jednání, kde společně s odborníky hledají pro tyto děti vhodné osvojitele nebo pěstounské rodiny.

Jedním ze základních principů sociálně-právní ochrany je však předcházení vzniku problémů nebo jejich narůstání. Proto sehrávají stěžejní roli preventivní činnost a poradenství, při nichž oddělení velmi úzce spolupracuje s psychology, školskými zařízeními, lékaři, policií, pedagogicko-psychologickými poradnami a dalšími institucemi, jejichž společným předmětem zájmu je dítě a jeho rodina.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA