Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pálení plastů zhoršuje kvalitu ovzduší

date_range 08.Úno, 2011 featured_play_list Aktuality
 
 
Aktuální topná sezóna znovu otevřela otázku vytápění rodinných domů a souvisejícího spalování nevhodných materiálů a surovin. V domácnostech je mnohdy zažitá praxe, že většina odpadků během zimy končí právě v kotli. Pokud ale občané spalují všechen vyprodukovaný odpad, ať už jde o zbytky jídla, barevné propagační letáky, staré oblečení a nábytek či plastové obaly, škodí tím nejvíce sobě a svému nejbližšímu okolí, tedy i členům svých domácností. Do vzduchu se totiž dostává množství chemických látek, z nichž většina je karcinogenních či jedovatých. Město Valašské Klobouky proto apeluje na obyvatele, aby při topení postupovali uvážlivě a nepálili věci, které do kotle nepatří.

„Nešvar pálení nejrůznějších odpadů v domácích kotlích se negativně odráží hlavně na kvalitě zdejšího ovzduší. Lidé přitom rozhodně ubližují nejvíce sami sobě, protože se škodliviny mohou zdržovat přímo v domech a jejich blízkosti, kde je sami dýchají. Navíc když se takových producentů sejde více, zamoří zplodinami z kotlů širší okolí, takže se nebezpečným látkám nelze vyhnout ani při procházce městem," upozornil starosta Dalibor Maniš. Lidé by proto měli více dbát na topení schválenými palivy, pro něž je jejich kotel uzpůsoben, a brát ohled na své spoluobčany i životní prostředí.

 
„Větší producenti znečišťování ovzduší jsou v této oblasti svazováni poměrně striktními normami, které nařizují náročné technologické postupy k odloučení nebezpečných látek z vypouštěného dýmu. Pro domácnosti zatím taková pravidla pro užití technologií neplatí, a tak je jen na zodpovědnosti a morálním přístupu každého z občanů, zda nevhodné odpady do kotle přiloží," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Josef Slánský. Lidé by ale měli mít vždy na paměti, že následky takového topení jsou dalekosáhlé. Při spalování plastů a dalších materiálů vznikají polycyklické aromatické uhlovodíky, které mají na lidské zdraví podobný vliv jako kouření cigaret, dále rakovinotvorný benzen, styren, jenž poškozuje oči i sliznici a má vliv na nervový systém, rovněž rakovinotvorné dioxiny a furany, které poškozují hormonální systém, nervovou soustavu a imunitu člověka, a mnohé další.

Do kotle proto rozhodně nepatří plasty, pneumatiky, zbytky jídla, tráva a listí, stará okna, vyřazený nábytek a nejrůznějšími laky natřená prkna, výrobky z dřevotřísky, barvené propagační materiály a podobně. „Spalováním domácích odpadů se možná dříve snažili občané snížit objem, který se vyvážel v popelnicích, a tak ušetřit za známky. To už dnes jistě nemá svůj význam, protože obyvatelé platí poplatek za komunální odpad paušálně," ujistil Josef Slánský s tím, že by se nyní měli lidé zaměřit spíše na minimalizaci odpadů a jejich intenzivnější třídění.

Problematikou se zabývá zákon o odpadech č. 185/2001 Sb. a zákon o ovzduší č. 86/2002 Sb. Pokud bude občan znečišťovat ovzduší pálením nevhodných odpadů a obtěžovat osoby ve svém okolí kouřem a zápachem, dopouští se přestupku, za nějž mu v rámci správního řízení hrozí uložení pokuty v rozmezí 1 až 10 tisíc korun.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA