Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pěvci přednesou Velikonoční nešpory

date_range 16.Dub, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Milovníky vážné hudby čeká v pátek 16. dubna velký zážitek. V kostele Povýšení svatého Kříže ve Valašských Kloboukách vystoupí s českou premiérou Velikonočních nešpor italského autora G. A. Rigattiho komorní pěvecký sbor Canticum Camerale se sbormistrem a dirigentem Eduardem Tomaštíkem. Unikátní dílo geniálního barokního skladatele vyzní v pěveckých dialozích sólistů a sboru, které navíc doprovodí instrumentalisté na dobové nástroje jako violon, housle nebo varhanní pozitiv. Nešpory se v chrámě rozezní v 19 hodin.  
 

Eduard Tomaštík a Canticum Camerale (foto archiv souboru)

 
„Rigatti byl geniální italský skladatel, který žil v první polovině 17. století. Měl obrovské nadání a přestože zemřel ve svých mladých pětatřiceti letech, dokázal za sebou zanechat vynikající dílo. Mecenáši mu platili nototisk skladeb a v tisku mu vyšlo také několik sbírek. Právě Velikonoční nešpory byly vydány asi měsíc před jeho smrtí a náhodou se jeden tisk v té době dostal do zámeckého hudebního archivu v Kroměříži. Odtud jsem jej v kopii získal a přepsal jsem ho pro Canticum Camerale, se kterým spolupracuji. Jedná se tedy vlastně o českou premiéru," vysvětlil původ skladby dirigent Eduard Tomaštík. Koncert ve valašskoklobouckém kostele Povýšení svatého Kříže je prvním ze třídílné série, při níž se Canticum Camerale představí také ve Fryštáku a Zlíně.

„Velikonoční nešpory jsou dílem pro tři zpívající sólisty – dva soprány a jeden bas. Doprovází je sbor, který do pasáží sólistů vstupuje a vede s nimi dialogy," přiblížil sbormistr. Koncert nešpor, jež jsou večerní katolickou pobožností vzdávání díků, podbarví také historické nástroje, které navodí dokonalou atmosféru barokního díla. „Dobové nástroje nebo jejich repliky mají na dnešní přednes skladeb z doby 17. a 18. století velký vliv. Hudba totiž byla psána pro tehdejší nástroje, a proto do ní jejich využití zapadá po zvukové i barevné stránce lépe, než by tomu bylo u podání na současné nástroje," vyjádřil Eduard Tomaštík. Ten také k přednesu nešpor přizval instrumentalisty na dobové housle, violoncello, violon či varhanní pozitiv.

Canticum Camerale je zlínský komorní smíšený pěvecký sbor, který se na interpretaci hudby novorenesance a baroka zaměřuje už od svého vzniku v roce 1982. Od roku 2006 vede soubor sbormistr a dirigent Eduard Tomaštík, který je také uznávaným lektorem staré hudby na Katedře hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a uměleckým vedoucím brněnského souboru Societas Incognitorum. Umělecky dále spolupracuje s řadou orchestrů. Pod jeho vedením se Canticum Camerale věnuje především novodobým premiérám barokních duchovních skladeb.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA