Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Po rumových pralinkách nenadýcháte

date_range 16.Úno, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Konzumace nealkoholického piva, použití mentolové zubní pasty, právě snězené rumové pralinky a aplikovaný ústní sprej, to byly základní situace, které se rozhodl odbor dopravy a silničního hospodářství valašskokloboucké radnice podrobit vlastnímu orientačnímu testu. Důvodem byly množící se přestupky, u nichž řidiči sváděli pozitivní dechovou zkoušku na některý z výše uvedených důvodů. Výsledek? Po deseti minutách nenadýcháte ani z jednoho.

„Za spolupráce příslušníků Policie ČR jsme zinscenovali reálné situace, kdy figuranti vypili nealkoholické pivo, čistili si zuby a vypláchli ústní vodou, použili ústní sprej a konzumovali rumové pralinky. Dechovou zkoušku jsme prováděli na kalibrovaném dechovém analyzátoru Dräger 7510, se kterým pracují policisté," popsal simulaci skutečnosti při kontrole alkoholu v dechu vedoucí odboru dopravy Vladimír Tomaštík. Důležité je upozornit, že test byl proveden výhradně k orientačním účelům odboru a není možné jej považovat za exaktní měření certifikované zkušební laboratoře, ani se o výsledky opírat jako o schválené ministerstvem dopravy či jinou institucí.

 

FOTO

ilustrační foto St.Fuks

 
Protože k nejčastějším výmluvám na zbytkový alkohol v dechu bývá konzumace většího množství nealkoholického piva, byl první testovanou položkou právě tento nápoj. „Ihned po vypití přístroj naměřil 0,2 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška po 5 minutách ale už byla negativní. Náš figurant během následujících 10 minut vypil druhé nealko pivo a ihned po vypití mu byla naměřena hodnota 0,25 promile. Po deseti minutách ale přístroj ukázal nulu," oznámil výsledky Vladimír Tomaštík. „Během testování však kontrolovaný nekonzumoval žádné jídlo, které by výsledek jednoznačně ovlivnilo. Pokud tedy předpokládáme, že nealko pivo si dávají hlavně řidiči při jídle, musí být jejich zkouška při silniční kontrole každopádně negativní," doplnil pro ujasnění. A pokud by takového řidiče zastavila hlídka ihned při výjezdu z parkoviště, není podle policistů problém několik minut počkat a test zopakovat.

Dalším simulovaným případem byla konzumace rumových pralinek, které jsou také často podrobeny polemice o možnosti ovlivnění dechové kontroly. „Ihned po konzumaci několika kusů byl výsledek testu nulový," vyvrátil mýtus vedoucí odboru.
Naopak 4 minuty po vyčištění zubů pastou a ústní vodou ukázal přístroj 0,31 promile, po použití osvěžovače dechu ve spreji to bylo 1,36 promile. „Těm z řidičů, kteří se zaradovali, jak je možno na kontrolu vyzrát, je nutno podotknout, že po uplynutí dalších 5 minut byla na přístroji nulová hodnota," upozornil Vladimír Tomaštík.

S jakým výsledkem se tedy orientační dechová zkouška pro účely dopravního odboru shledala? „Ukázalo se, že nejpozději do 10 minut po vypití nealkoholického piva nebo aplikaci zubní pasty, ústní vody či spreje již nemůže řidič nadýchat. S ohledem na to, že hlídky policie řidiče nezastaví ihned po nastartování a i v takovém případě jsou ochotny vyčkat několik minut k opakované kontrole, nemůže se stát, aby z těchto důvodů řidič nadýchal. Stejně jako je evidentně zbytečné se při pozitivních testech na některou z těchto příčin vymlouvat," uzavřel Tomaštík.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA