Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Radnice má supervizora pro sociální služby

date_range 06.Bře, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Od června bude na Městském úřadě ve Valašských Kloboukách působit takzvaný supervizor, odborník na podporu, vedení a posilování pracovníků v pomáhajících profesích. Bude se moci zapojit v celé sféře sociálních služeb od dětských domovů až po stacionáře a jeho hlavním úkolem bude díky svému nezávislému stanovisku napomoci k formulaci týmových a pracovních konfliktů a jejich řešení, čímž přímo povede k prevenci syndromu vyhoření. V současné době probíhá školení pracovníka, který byl vybrán mezi osmdesáti uchazeči do nejužší desítky z celého Zlínského kraje. Valašskokloboucká radnice se zahájením jeho činnosti zařadí mezi tři městské úřady v kraji, které budou mít vlastního specialistu na supervizi.

„Hlavním cílem supervize v sociálních službách je zkvalitnění poskytování služeb klientům. Je založena na tom, že supervizor jakožto nezaujatý přichází na pracoviště, kde může vidět situaci z jiného hlediska než samotní pracovníci. Pomocí metod supervize pak vede otevřenou diskusi a přiměje kolektiv k definování nevyslovených problémů nebo nevyjasněných rolí jednotlivých členů, a tak jim pomůže k řešení," popsal náplň Josef Vlček, budoucí supervizor a současný kurátor pro děti a mladistvé valašskokloboucké radnice. „Pomáhající profese jsou často velmi psychicky náročné a vysilující. Dlouhodobé setrvávání v takovém vypětí může vést k syndromu vyhoření pracovníka, který cítí dolehnutí všech okolních potíží klientů a není schopen pokračovat v práci. Supervize ve správný čas může takovým krajním situacím předcházet," poznamenal.

 
Josef Vlček je jedním z deseti účastníků unikátního kurzu pro supervizory, který díky evropským dotacím zajistil Zlínský kraj. Do nejužší skupiny se dostal dvoukolovým výběrovým řízením mezi osmasedmdesáti uchazeči. Během třísethodinového školení vedeného špičkami psychologických a psychoterapeutických věd v České republice, zejména odborníky Jiřím Tošnerem, Ivanou Veltrubskou a Lubošem Smékalem, absolvuje řadu tréninkových cvičení a metod. Ty bude moci po červnových závěrečných zkouškách v supervizi sám užívat. „Uplatnění supervize je skutečně široké. Je užitečná v různých stacionářích, ústavech, léčebnách dlouhodobě nemocných, nízkoprahových zařízeních, domovech důchodců, ale i na sociálních odborech městských úřadů," informoval Josef Vlček.

„K nejlepším metodám, jak napomoci týmovému „uzdravení" patří otevřená diskuse, kdy může každý bez předsudků vyjádřit svůj názor na problém. Musí však přitom platit pravidlo naprosté důvěry, a toho, že co se řekne, nesmí být vyneseno mimo skupinu. Účelem není okamžité vyřešení konfliktu, důležité je, aby se o věci mluvilo," popsal hlavní princip budoucí supervizor. Další metodou může být například hraní rolí, kdy je sledován průběh situace představované jednotlivými pracovníky. Ke každém postupu je však zapotřebí vynikajících psychologických schopností supervizora, který musí umět konflikt vycítit a interpretovat. Nezbytné je také dobré naslouchání, všímavost a komunikační dovednosti.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA