Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Skauti rozvezou Betlémské světlo i letos

date_range 18.Pro, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto: archiv Skautu

Více než třicetiletou tradici Betlémského světla nepřeruší ani současná složitá situace. Do své předvánoční služby společnosti se skauti a skautky pustí i letos a symbol míru a přátelství v podobě plamínku z Betléma opět rozvezou po republice. Celá akce však bude probíhat za zpřísněných hygienických pravidel.

 

„Poselství naděje, světla, jež překonává tmu, které plamínek přináší, je letos ještě aktuálnější než jindy,“ uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.

 

Pro tento ročník vybrali pořadatelé heslo „Mír překonává hranice“, které se zatím daří naplňovat. Plamínek z Betléma doputoval letecky do Rakouska, odkud ho tamní skauti šířili dál.
Tradiční ekumenická bohoslužba, na které si v běžných letech Betlémské světlo přebírají delegace z různých zemí, proběhla v sobotu 12. prosince v Salzburgu v podobě on-line přenosu. V neděli 13. prosince v 9 hodin si plamínek převzali na hraničním přechodu Drasenhofen – Mikulov brněnští skauti a dovezli ho do Brna.

 

Rozvoz Betlémského světla vlaky v sobotu 19. prosince

 

Všichni dobrovolníci budou mít potřebné ochranné pomůcky. „Apelujeme na pořadatele místních akcí, aby světlo předávali pouze pod širým nebem a dbali na udržování odstupů, jak ve frontách, tak mezi příchozími a dobrovolníky,“ uvedl vedoucí akce Jiří Dorazil. Tradiční donášky světla do domů nebo do domovů důchodců budou také značně omezené, bezkontaktní předání je v těchto případech nutností.

 

Os 4363: Uherský Brod – Bylnice (dopravce ARRIVA vlaky s.r.o.)

Os 3207: Hranice na Moravě – Vsetín (dopravce České dráhy, a.s.)

OS 13271: Hovězí – Velké Karlovice (dopravce ARRIVA vlaky s.r.o.)

 

V Lidečku budou místa určená na odpálení světla

 

Aktuální situace nedovoluje skautům v Lidečku navštívit každou domácnost, přesto chtějí co nejlépe zprostředkovat a přiblížit tento symbol naděje. Níže najdete mapu s označenými domy, kde bude možné si v průběhu Štědrého dne světlo odpálit a odnést do svých domovů. Aby zamezili osobnímu kontaktu, najdete vždy lucerničku umístěnou před vchodem domu. Centrálně bude také Betlémské světlo umístěno v kostele v Lidečku a Horní Lidči.

 

 

Betlémské světlo se stalo novodobým symbolem Vánoc. V České republice se o jeho šíření starají skauti a skautky letos už po dvaatřicáté. Celá akce stojí na stovkách dobrovolníků, plamínek je tak rovněž symbolem nezištnosti a lidské vzájemnosti.

 

Historie Betlémského světla

 

Snahou každého světla je prozářit tmu… Takhle nějak si to museli říkat i pracovníci rakouského rozhlasu v Linci, když v roce 1986 přemýšleli, jak ozvláštnit sbírku pro zrakově postižené děti, nazvanou Světlo ve tmě. Mohla je také inspirovat pověst italského města Florencie.

 

Římský papež Urban II. (1088–1099) vyzval v té době evropské rytíře, aby zorganizovali válečnou výpravu do Palestiny a osvobodili od mohamedánů především Betlém a Jerusalém – rodiště a hrob Ježíše Krista. Podle červených křížů, které si připevňovali na oděvy, se jim proto začalo říkat „křižáci“. Dalo se na ni najmout i několik mládenců z Florencie. Jeden z nich při odjezdu přísahal, že když výpravu přežije a vrátí se, donese do rodného města plamínek ohně z věčného světla, které hoří v Betlémské basilice. Málokdo mu tehdy věřil. Po několika letech, těsně před Vánocemi, se před branami města objevilo několik otrhaných a zubožených postav, v jejichž čele šel jeden s hořící svící. Těžko v nich Florenťané poznávali svoje syny, kteří před lety odešli z domova do války proti mohamedánům. Všichni ale přísahali, že plamínek na svíci, kterou nesli, je skutečně přímo z Betléma. Ochránili ho v každém počasí, vezli ho po souši i po moři, jen aby splnili svůj slib. Ve středověku to tak bylo první a zároveň poslední Betlémské světlo.

 

A nápad byl na světě! Dopravit před Vánocemi do Rakouska světlo z Betléma jako poděkování těm, kteří ochotně a rádi přispějí nějakým způsobem postiženým dětem. V té době nikdo z nich ovšem netušil, že za pár let se z tohoto nápadu zrodí jeden z novodobých vánočních zvyků.

 

Jak tedy Světlo dopravit? Musela tu ovšem být spojitost se zrakově postiženými dětmi, protože sbírka Světlo ve tmě byla určena především pro ně. Z fondů sbírek se prostředky uvolnit nemohly a tak se pracovníci rozhlasu obrátili se svojí žádostí na leteckou společnost AUA a cestovní kancelář Raiffeisen. Tak bylo zajištěno, že jedno dítě a malý televizní štáb pojedou do Betléma pro světlo zdarma. V té době však ještě v důsledku politických situací bylo zapotřebí spousta povolení, navíc pro natáčení v zemi tak dbající na bezpečnostní opatření, jako je právě Izrael. Díky ochotě všech zainteresovaných se ale podařilo vše zvládnout včas. A tak od roku 1986 se začala novodobá éra dovozu Betlémského světla.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA