Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Školní jídelny ve Vsetíně zůstanou

date_range 21.Dub, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Záměrem zabezpečit provoz školních jídelen u místních základních škol soukromým subjektem se zabývali na svém posledním zasedání vsetínští radní. Ti totiž obdrželi hned dvě obchodní nabídky od soukromých společností, které by rády ve školách zřizovaných městem stravování zajišťovaly. Radní však tuto radikální změnu neschválili.

K tomuto rozhodnutí radní dospěli na základě dlouhodobých jednání, nejen se stravovacími firmami. „Nechali jsme si provést řadu analýza a ekonomických výpočtů, jednali jsme s řediteli našich škol, dotazovali jsme se také na zkušenosti ve školách, kde již tento způsob stravování funguje," informovala místostarostka Iveta Táborská, která má na starosti oblast školství.

Nabídky totiž slibovaly snížení celkových výdajů města na stravování v řádu desítek tisíc korun ročně v jedné škole. A to za současného přechodu na restaurační a bufetový typ prodeje, zajištění pitného režimu v průběhu celého dne, svačinového provozu nebo čerstvých zeleninových a ovocných salátů, moučníků a podobně. „V ceně stravenky je však garantována pouze polévka a výběr ze tří druhů hlavních jídel, vše ostatní by si museli strávníci přikupovat," upozornila vedoucí odboru školství a kultury Věra Goldová.

 
Úsporu výdajů města na stravování je navíc podle radních obtížné určit. „Závisí hodně na míře investic, které je firma schopna vložit do rozvoje školních kuchyní," poznamenala místostarostka Táborská.

Radní také upozornili na možnou nejistotu v zaměstnání některých pracovníků jídelen, ačkoliv firmy přislíbily jejich převzetí, a provedené a plánované investice do rekonstrukce školních kuchyní, čímž by město de facto připravilo moderní provozy pro podnikání soukromé firmy. Zdůraznili také velmi vysokou kvalitu služeb poskytovaných školními jídelnami zřízenými městem. „Svědčí o tom nejen názory rodičů v pravidelném šetření spokojenosti se základními školami, ale také dlouhodobé kontroly složení připravované stravy. V případě zajištění stravování soukromým subjektem bychom již neměli vliv na kvalitu stravování žáků ani na využití jídelen," vysvětlila další důvody vsetínská starostka Květoslava Othová, proč radní nabídku odmítli. „Tento typ stravování vidíme vhodnější spíše pro dospělé strávníky," dodala starostka.

Podobně se k převzetí stravování soukromými firmami staví i ředitelé škol. „Naše škola má vynikající jídelnu a nerad bych o ni přišel. Problém je také v tom, že zaměstnanci jídelny by již patřili pod cizí subjekt a my bychom už nemohli využití těchto prostor nijak ovlivnit. V současné době v jídelně pořádáme spoustu akcí, například včera jsme tam psali Pythagoriádu," řekl například Petr Chytil, ředitel základní školy v Rokytnici, kde se denně vaří téměř čtyři stovky jídel.

Město Vsetín je zřizovatelem pěti základních škol, přičemž každá z nich má svou vlastní školní jídelnu.

Eva Stejskalová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA