Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Společné jmění manželů: změny 2014

date_range 07.Dub, 2014 featured_play_list Aktuality

 

Ohledně společného jmění manželů – SJM, přinesl nový občanský zákoník (NOZ) od 1.1.2014 celou řadu změn, jejichž výčet by šel nad běžný rozsah tohoto příspěvku. Proto jen stručně vybrané novinky.

Součástí SJM jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže

a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo
b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.

Pokud by tedy manžel bez souhlasu druhého manžela převzal dluh, aniž by šlo o obstárávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny, nebyl by takový dluh součástí SJM, pokud bude tato skutečnost vůči věřiteli řádně a včas namítnuta. Současně jde o dluhy převzaté, tedy do SJM nespadají dluhy vzniklé jinak než převzetím (např. náhrada škody).

NOZ založil také zásadní novinku, pokud jde o ochranu bydlení rodiny. Pokud např. manžel vlastní výlučně dům či byt (např. jej získal darem od rodičů či přes sňatkem), v němž žije i s manželkou a kupř. i dětmi (rodinná domácnost) a této nemovitosti je k bydlení rodiny či manželů nezbytně třeba, nesmí manžel, přestože jde o jeho výlučné vlastnictví, tento dům či byt bez písemného souhlasu manželky zcizit (tj. např. prodat) nebo k němu zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů či rodiny (věcné břemeno, zástavní právo atp.), ledaže zajistí rodině či manželovi po všech stránkách obdobné bydlení s bydlením dosavadním. Obdobně se vyžaduje písemný souhlas druhého manžela tam, kde jde o společné nájemní právo k domu či bytu, v němž se nachází rodinná domácnost, a to např. k ukončení nájmu.

Podobně jako v předchozím bodě dochází k určitému omezení práv toho z manželů, který je výlučným vlastníkem domu či bytu i v případě rozvodu. Pokud bude chtít exmanžela či exmanželku vystěhovat, musí o tom rozhodnout soud, který ovšem může za určitých okolností, zj. v případě nezletilého dítěte, i kupř. zřídit pro tohoto bývalého manžela či manželku věcné břemeno bydlení.

advokat-zlinsko.cz

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA