Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Studenti průmyslovky darovali krev

date_range 13.Pro, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Šestnáct mladých mužů a jedna dívka, všichni studenti Střední průmyslové školy strojnické Vsetín, darovali ve středu 12. prosince 2012 ve Vsetíně krev. Pro všechny to bylo vůbec poprvé. Zdravotníci jejich společnou akci velmi uvítali. Krve není ve Vsetíně akutní nedostatek, nicméně registr dárců stárne a získávání mladých zájemců je jedinou šancí, jak jej omladit. K akci se chtějí připojit i další školy, hematologicko-transfuzní oddělení již kontaktovala Střední zdravotnická škola i Masarykovo gymnázium Vsetín.

Studenti „průmyslovky" přišli na hematologicko-transfuzní oddělení (HTO) Vsetínské nemocnice a.s. spolu se svými profesory Zdeňkem Drgou (Mgr. Zdeněk Drga) a Karlem Stančíkem (Mgr. Karel Stančík), dobrovolnými dárci, držiteli bronzové Janského medaile.

„Oslovili jsme studenty, zda se nechtějí připojit k dobrovolnému dárcovství. Přihlásilo se patnáct čtvrťáků a dva třeťáci, se kterými jsme dnes přišli," vysvětlil Zdeněk Drga s tím, že poprvé tuto akci vyzkoušeli před třemi lety. Někteří z tehdejších maturantů se stali pravidelnými dárci.

Studenti při odběrech krve

Vsetínskou nemocnici v současné době netrápí akutní nedostatek dárců, v evidenci jich má čtyři tisíce. Trvale se však snaží omladit jejich registr, především o mladé dárce s Rh negativními krevními skupinami. Odběry se již rok konají v novém pavilonu Patologie a centralizovaných laboratoří, který poskytuje dárcům mnohem příjemnější prostředí. K dispozici jsou zde nová odběrová křesla, ale i přístrojové vybavení včetně nových odběrových vah. Dárci na Valašsku jsou vstřícní, dlouhodobě darují krev celé rodiny, pracovní i sportovní kolektivy, přicházejí na mimořádné odběry.

„Všem patří velké poděkování," uvedl primář HTO MUDr. Karel Srovnalík. Připomenul, že krev odebraná na zdejším pracovišti se po zpracování vrací přímo k pacientům do regionu.

Ve Vsetíně se odebírá takzvaná plná krev od dobrovolných dárců, kteří ji darují bez úplaty. Vsetínské pracoviště je odběrovým střediskem, krev se odtud převáží k dalšímu zpracování do Fakultní nemocnice Olomouc. Část krevních produktů se pak vrací zpátky do nemocnice, je uložena v krevní bance a slouží k léčbě zdejších pacientů. Čtyřicet procent se spotřebuje na chirurgickém oddělení, 20% na interním oddělení, 20% na oddělení ARO, 14% v hematoonkologii, 4% na gynekologii a 6% na ostatních odděleních a v dalších odbornostech. Krevní transfuze se používají například u pacientů v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu, při ortopedických operacích, při komplikovaných porodech, při akutních chirurgických zákrocích, při dalších výkonech a léčbě.

„Odebraná krev se dostává do zpracovatelských center, kde se vyrábějí převážně dva hlavní transfuzní přípravky – koncentrát erytrocytů a čerstvě zmražená plazma," doplňuje podrobnosti MUDr. Srovnalík. Zmražená plazma, která se nespotřebuje přímo pro pacienty, se vozí k dalšímu zpracování do frakcionačních zařízení, kde se z plazmy vyrábějí krevní deriváty (albumin, fibrinogen, koncentráty koagulačních faktorů, antitrombin) a vrací se zpět do zpracovatelských center, jsou využívány v léčbě našich nemocných.

Lenka Plačková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA