Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Topná sezona začíná, hasiči varují

date_range 01.Říj, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Pokles denních a především nočních teplot odstartoval další topnou sezonu. Profesionální hasiči by proto rádi připomenuli některé zásady a povinnosti dodržování podmínek bezpečného provozu komínů a topidel. Jak totiž ukazují zkušenosti předchozích roků, jsou prevence a bezpečnost často brány na lehkou váhu a jednotky hasičů pak zasahují u celé řady požárů. V těch méně závažných případech se jedná o požáry komínů, kdy dojde k hoření sazí a úsad bez rozšíření na okolí a vzniku škody. V těch horších případech je vlivem špatné konstrukce komínů, zazděných trámů, nezajištěných kontrolních a čistících otvorů, netěsností, špatného umístění spotřebičů a jejich připojení, nedodržení odstupových vzdáleností od hořlavých konstrukcí a materiálů často zasažen majetek občanů nebo dojde i k ohrožení jejich zdraví a života.

Ilustrační foto HZS Zlínského kraje

Za vznikem požárů souvisejících s topením stojí zpravidla nedbalost a podcenění podmínek požární bezpečnosti. Ty jsou stanoveny v Nařízení vlády č. 91/2010 Sb. ze dne 1.3.2010 – o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv.

Jak ukazují zkušenosti hasičů, dochází mezi občany, ale i ze strany médií, ke špatné nebo nepřesné interpretaci některých pojmů. Občané si pak často nejsou jisti, co mají provádět, kdo stanovené podmínky plní a jaké mají požadovat doklady.

Kontrola spalinové cesty
Kontrola spalinové cesty se provádí:
– posouzením bezpečného umístění hořlavé stavební konstrukce, materiálu a předmětu v návaznosti na konstrukční provedení spalinové cesty a připojeného spotřebiče paliv
– posouzením komína, zejména z hlediska jeho požární bezpečnosti a provozuschopnosti,
– posouzením, zda je zajištěn volný a bezpečný přístup ke komínu, k jeho vymetacím, čisticím a kontrolním místům,
– posouzením zajištění požární bezpečnosti stavby, zvláště při prostupu spalinové cesty vodorovnými a svislými stavebními konstrukcemi, půdním prostorem nebo střechou a vývodů spalin obvodovou stěnou stavby,
– posouzením jejího stavebně technického stavu.

Kontrolu spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. O provedené kontrole vydá odborně způsobilá osoba písemnou zprávu („Zpráva o provedení kontroly spalinové cesty").

Čištění spalinové cesty
Čištění spalinové cesty se provádí čisticími pracemi, zejména se zaměřením na odstraňování pevných usazenin ve spalinové cestě a na lapači jisker a na vybírání pevných znečišťujících částí nahromaděných v neúčinné výšce komínového průduchu nebo kondenzátů ze spalinové cesty.

Čištění spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Čištění spalinové cesty sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně je možné provádět svépomocí. O provedeném čistění spalinové cesty vydá odborně způsobilá osoba písemnou zprávu („Zpráva o čištění spalinové cesty"). Čištění spotřebiče na pevná paliva do 50 kW svépomocí se provádí podle návodu výrobce za podmínky, že budou prováděny kontroly spotřebiče odborně způsobilou osobou, a to nejméně l x ročně.

Revize spalinové cesty
Revize spalinové cesty se provádí:
– před uvedením spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komína,
– při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv,
– před výměnou nebo novou instalací spotřebiče paliv,
– po komínovém požáru,
– při vzniku trhlin ve spalinové cestě, jakož i při vzniku podezření na výskyt trhlin ve spalinové cestě.

Revizi spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví, a která je zároveň revizním technikem komínů, specialistou bezpečnosti práce-revizním technikem komínových systémů nebo revizním technikem spalinových cest. O provedené revizi spalinové cesty vydá odborně způsobilá osoba písemnou zprávu („Revizní zpráva spalinové cesty").

Pro správné a bezpečné užívání spotřebičů paliv je také vhodné dodržet tyto podmínky:

Umístění spotřebiče: ne každý spotřebič může být umístěn v jakémkoliv prostoru. Podle druhu prostoru je nutné správně zvolit i druh spotřebiče.
Připojení: pro správnou funkci spotřebičů je potřebné i jejich odborné připojení k příslušnému topnému médiu (plyn, elektřina, LTO apod.).
Dostatečný přívod vzduchu: většina spotřebičů potřebuje ke své správné funkci i dostatek spalovacího vzduchu. Posouzení tohoto požadavku, popř. stanovení dalších případných opatření, bývá součástí příslušné technické, či projektové dokumentace.
Odvod spalin: je nutné zabezpečit jejich bezpečný odvod do kouřovodu nebo odtahu spalin od spotřebičů.
Používání předepsaného paliva: každý spotřebič je konstruován na určitý druh paliva, jehož používání je nutné dodržovat. Zejména u spotřebičů na pevná paliva bývá tato zásada často porušována.
Dodržování bezpečných vzdáleností: každý spotřebič by měl mít výrobcem stanoveny bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Jejich dodržování je důležité pro zabránění vzniku požáru vlivem sálání tepla.
Nehořlavé a izolační podložky, nehořlavé podlahy: zejména u spotřebičů na pevná paliva a brání vzniku požáru od vypadlých hořících částí paliva.
Dodržování návodů k obsluze: ke každému spotřebiči jeho výrobce přikládá i návod k obsluze. S tímto návodem je třeba se seznámit a při používání spotřebiče tyto zásady správného používání a manipulace i respektovat.
Používat schválená topidla: výrobce je povinen garantovat správnou a bezpečnou funkci spotřebiče. Proto nejsou povoleny žádné „domácí" úpravy a vylepšení spotřebičů. 
 
-tz-

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA