Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Michael Thonet se nesmazatelně zapsal do historie Valašska

date_range 11.Bře, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Michael Thonet. Foto: archiv Muzea regionu Valašsko

Tvůrce nejslavnější židle světa a majitel zámku Vsetín. Narodil se sice v Německu a zemřel ve Vídni, přesto se on a jeho rodina dokázali nesmazatelně zapsat do historie našeho regionu. Řeč je o zakladateli světoznámé nábytkářské firmy a tvůrci nejslavnější židle všech dob Michaelu Thonetovi, který vyráběl svůj ohýbaný nábytek i na Vsetíně, Halenkově či v Bystřici pod Hostýnem. Ve středu 3. března uplynulo 150 let od jeho úmrtí, a tak si pojďme spolu s Muzeem regionu Valašsko připomenout jeho životní příběh i stopu, kterou zanechal na Valašsku.

 

Michael Thonet se narodil 2. července 1796 v západoněmeckém Boppardu nad Rýnem. Vyučil se stolařem a v pětadvaceti letech si v rodném městě založil malou nábytkářskou dílnu, která díky zdokonalení známého postupu ohýbání vrstveného dřeva brzy expandovala za hranice regionu a posléze i země. K důležitým milníkům patřil přesun výroby do Vídně v roce 1849, kde se dokázal i přes problémy uchytit a spolu se syny rozjet masovou výrobu lehkého, originálně tvarovaného a cenově dostupného nábytku, se kterým v následných desetiletích dobyl celý svět.

Takto vypadala v době své největší slávy Thonetova továrna na Halenkově

Potřeba dostatku kvalitního bukového dřeva a levné pracovní síly Thonety v roce 1868 zavála i k nám na Valašsko. Nejprve si pronajali parní pilu v Halenkově, jejíž provoz byl za dohledu samotného „otce zakladatele“ rozšířen i na ohýbárnu dřeva, leštírnu a rašplovnu. O dva roky později firma rozjela i pobočku na Vsetíně, kde si pronajala část panského dvora na pravém břehu Bečvy za pivovarem, díky k čemuž se zařadila mezi největší zaměstnavatele v regionu. Michael Thonet zemřel 3. března 1871 ve Vídni, jeho firma i rodina ale na Valašsku působila ještě několik desetiletí. „V roce 1892 se Thoneti stali i majiteli vsetínského velkostatku, jehož součástí byl také zámek, ve kterém dnes sídlí Muzeum regionu Valašsko. Tyto majetky Thonetům patřily do roku 1938, kdy je nakrátko získala do svého vlastnictví rodina Baťů, jež byla posledním soukromým majitelem zámku,“ doplnil historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň.

Muzeum regionu Valašsko věnovalo připomínce rodiny Thonetů a jejímu působení na Vsetínsku část stálé expozice na zámku Vsetín

Více o firmě Thonetů a jejich působení na Vsetínsku se můžete dozvědět ve stále expozici Živá paměť regionu na zámku Vsetín. Tedy až poté, co skončí koronavirová uzávěra a Muzeum regionu Valašsko bude moci otevřít brány veřejnosti. Do té doby si můžete prohlédnout virtuální výstavu TOP 10 mezi židlemi z ohýbaného dřeva nebo si objednat muzejní publikaci Fenomén ohýbaného nábytku.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA