Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V dřevěnici před dětmi ožívají dávné tradice

date_range 15.Pro, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Vánoce jako za starých časů přicházejí v těchto dnech do roubené dřevěnice na Kosence prožít nejmenší děti ze základních i mateřských škol z celého okolí. Dýchne na ně nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce. Děti se rozpomenou na koledy, dozvědí se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl, společně upečou sladké vánoční pečivo a vlastnoručně si také vyrobí svíčku ze včelího vosku.

„Povídání začínáme adventní dobou, tedy čtyřtýdenním obdobím přípravy na příchod Krista. Děti se dozvědí o symbolice adventního věnce, zavzpomínáme na zvyky a pranostiky, které se váží ke svátkům Kateřiny, Barbory, Mikuláše i Lucie, ale zmíníme i další neodmyslitelné součástí předvánočního času," pověděla o obsahu programu jeho lektorka Radka Brtišová. Aby si děti na vlastní kůži zakusily něco ze života našich předků, aktivně se zapojí do přípravy dobrot z kynutého těsta. „Na Mikuláše se dříve pekly figurky čertů, pánů a paniček. Na Štědrý den to už ale býval jiný symbol. Hospodyňky ze sladkého těsta vykouzlily miminka v peřinkách na znamení narozeného Ježíška," poučuje děti, aby se snažily zatočit těsto do jednoduchého tvaru. Plechy pak putují do trouby, kde se sladké pečivo během dalšího povídání rozvoní a zezlátne.

 

Děti si při programu na Kosence vyrobí svíčku ze včelího vosku   více fotek

 
Vzápětí se světnicí line také vůně včelího vosku, který děti po zahřátí stáčejí s knotkem do úhledné svíčky. Pak už se program přesune ke Štědrému dnu. „Na Valašsku se ke slavnostní večeři vařívala kyselice nebo houbová polévka. Na tabuli nesměl chybět oplatek s medem, pro ozdobu vánočka a pro štěstí, bohatství a zdraví se zde do ošatek chystaly ořechy, čočka a česnek," pokračuje Radka Brtišová. Lidé dodržovali také nejrůznější zvyky, hospodář například rozkrájel jediné jablko na tolik dílků, kolik se u stolu sešlo členů rodiny. To proto, aby po celý nadcházející rok cítili sounáležitost a pospolitost. Od sváteční večeře také nikdo nevstával, aby rodina zůstala pohromadě.

K vánočním zvykům patřily i symbolické věštby. Pomocí lodiček ze skořápek ořechů se například dalo věštit, že se někdo vydá na dalekou cestu. Děvčata si také házela papučemi, aby poznala, jestli se už příští rok vdají. Zdraví značila hvězdička v rozkrojeném jablku a jeho ostrouhaná slupka zase tvarem připomínala začáteční písmeno případného ženicha. Děti si v dřevěnici každý z krásných obyčejů vyzkoušely, aby poznaly, jaké kouzlo měly Vánoce v dávných dobách.

Realizace dětských výukových programů s vánoční tématikou je finančně podpořena Ministerstvem životního prostředí ČR a Městem Valašské Klobouky.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA