Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V obcích jako u továren? Co v kotlech spálíme, to v ovzduší dýcháme

date_range 03.Úno, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Topná sezóna je aktuálně na vrcholu. A přestože nás nesužuje mrazivé počasí, své domácnosti musíme denně vytápět, abychom si zajistili určitý tepelný komfort. Otázkou komfortu je ovšem také druh kotle a volba paliva, které k topení používáme. Doporučuje se volit takové způsoby, které jsou šetrné nejen k rodinným rozpočtům, ale také k ovzduší a životnímu prostředí obecně.

 

„V nedávné době byly aktuální kotlíkové dotace, které podporovaly výměny starých a nevyhovujících kotlů za nízkoemisní zdroje tepla. Ve Valašských Kloboukách díky první a druhé vlně dotací proběhlo celkem 43 výměn, výsledky třetí vlny zatím k dispozici nemáme. Přestože tedy v domácnostech probíhá postupná obměna kotlů, stále se v našem městě objevují komíny, které vypouštějí plno dýmu a škodlivin z nesprávného topení. Prosíme proto obyvatele, aby byli ohleduplní k okolí a zvážili, co do kotle přikládají,“ apelovala starostka Eliška Olšáková.

 

Při spalování v domácím kotli na tuhá paliva vznikají nejen tuhé znečišťující látky jako popel a saze, ale také řada dalších chemických sloučenin, z nichž většina má negativní účinky na naše zdraví. Provozovatelé kotlů mají povinnosti stanovené zákonem o ochraně ovzduší, podle něhož by například měli v kotlích spalovat jedině paliva určená výrobcem. Další povinnosti také stanovuje vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty.

 

Vždy je potřeba mít na zřeteli, že při spalování nevhodného paliva, například plastů, nábytku a dalších, je samotný provozovatel kotle a jeho rodinní příslušníci těmi prvními, kdo jedovaté zplodiny z kotlů dýchají. V žádném domácím topeništi se totiž nevytváří teploty dostatečně vysoké, aby toxické látky bezpečně zlikvidovaly. Dýchací a jiné zdravotní obtíže však zhoršená kvalita ovzduší způsobuje také spoluobčanům. Podle některých studií jsou na tom obce v topné sezóně s hodnotami zamoření ovzduší podobně jako lokality s průmyslem.

 

Doporučuje se řídit následujícími pravidly:

– Nespalovat směsný komunální odpad. Patří do popelnice.

– Nespalovat plasty a plastové výrobky či jejich obaly. Patří do nádoby k tomu určené, případně do kontejneru.

– Nespalovat staré dřevo z demolice, nábytek či chemicky ošetřené dřevo. Tyto odpady patří do sběrného dvora.

– Nespalovat nápojové kartony. Patří do kontejnerů a nádob na plasty.

– Nespalovat celobarevné letáky a časopisy. Patří do nádob a kontejnerů na papír, případně do sběrného dvora.

– Nespalovat staré pneumatiky. Patří do sběrného dvora.

– Nespalovat nebezpečné odpady. Je nutné je odevzdat do sběrného dvora.

 

Buďte zodpovědní ke svému zdraví a ohleduplní ke svému okolí. Topte správně.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA