Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Včelaři, pomozte zastavit šíření včelího moru

date_range 12.Bře, 2014 featured_play_list Aktuality

 

V loňském roce se ve Zlínském kraji vyskytlo několik ohnisek nákazy moru včelího plodu. Tato velmi zákeřná nemoc byla prokázána například u včelstev chovaných v katastru obcí Francova Lhota, Horní Lideč, Lidečko, Střelná, Loučka či Poteč. Krajská veterinární správa proto vyhlásila kolem center nákazy ochranná pásma, v nichž musí chovatelé včel dodržovat mimořádná opatření k zamezení šíření choroby.

„Kolem ohniska nákazy v Poteči bylo stanoveno ochranné pásmo, do něhož svou polohou spadají mimo jiné Brumov, Lipina, Mirošov, Návojná, Nedašov, Nedašova Lhota, Smolina, Tichov, Valašské Klobouky, Študlov a Valašské Příkazy. Ohnisko moru včelího plodu v Loučce je chráněno pásmem, do kterého náleží například Drnovice, Haluzice, Újezd, Vlachova Lhota, Vlachovice či Vysoké Pole," informovala referentka odboru životního prostředí valašskokloboucké radnice Zuzana Slánská.

Opatření se dotknou velkého množství chovů na Valašskokloboucku. „Do konce února oznámilo umístění trvalého stanoviště včelstev v katastrálním území Valašských Klobouk, Lipiny, Smoliny a Mirošova celkem 36 včelařů. V jejich chovech jsou obhospodařovány asi tři stovky včelstev," přiblížila Zuzana Slánská aktuální situaci.

K základním nařízením patří především zákaz přemísťování včel mimo ochranná pásma. Přemístění v rámci ochranného pásma je možné jen se souhlasem Krajské veterinární správy, který může chovatel získat až po doložení výsledku laboratorního vyšetření na přítomnost původce onemocnění. Jakékoli přemístění stanoviště včel, včetně kočovných, musí být minimálně 5 dnů předem hlášeno na obecní úřad.

Dalším krokem je prohlídka včelstev za použití ochranných prostředků a v případě nalezení nákazy neprodlené informování Krajské veterinární stanice. Do 15. února také měli chovatelé splnit požadavek bakteriologického vyšetření včelstev.

Chovatelé by dále neměli provádět jakoukoli léčbu včel v souvislosti s výskytem moru včelího plodu. Ke krmení včel nesmí používat med, plásty, pyl a vosk původem z oblastí s neznámou nákazovou situací, stejně jako nelze používat odtud pocházející včelí dílo, nedezinfikované včelařské potřeby a pomůcky. Dbát by se mělo na zamezení přístupu včel do neobsazených úlů, na udržování prázdných úlů bez včelího díla, na obnovu včelího díla i úlů a likvidaci vyřazených úlů. Včelaři by samozřejmě neměli zapomínat na průběžnou dezinfekci. Dále je důležité též vyhledávání a utrácení včelích rojů neznámého původu a divoce žijících včelstev.

Med získaný od včelstev v ochranném pásmu nákazy může být uváděn do oběhu jen s negativním výsledkem bakteriologického vyšetření vzorku na původce nebezpečné nákazy. Při pozitivním výsledku může být za určitých podmínek použit v pekárenském průmyslu, při přepravě ovšem musí být provázen veterinárním osvědčením.

Lenka Zvonková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA