Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vlastivědné kapitoly slaví desáté jubileum

date_range 18.Led, 2011 featured_play_list Aktuality
 
 
Příznivci historie jižního Valašska se mohou těšit na již desáté Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka, které vycházejí právě v těchto dnech. Sborník nabídne například rozsáhlý příspěvek o klobouckých rodácích, kteří při své kněžské službě založili nadace na podporu dalších studentů ze svého rodného města, ale třeba také pokračování studie o samosprávě obce Jestřabí v období první republiky. Vzácnou sondou pak jistě bude pohled na pravěk na Pulčínských skalách nebo vzpomínání na klobouckou etapu malíře Františka Líbala.

„Ke stěžejním příspěvkům patří text o dvou rodácích z Valašských Klobouk, Janu Františku Šoltýsovi a Tobiáši Fuskovi, kteří přestože pocházeli z chudých poměrů, vystudovali na kněze. Při svém kněžském působení pak založili studentské nadace ve prospěch dalších klobouckých studentů," prozradil o jedné ze součástí Vlastivědných kapitol Petr Odehnal z městského muzea, který je současně autorem zmiňovaného textu. Díky podpoře kněží pak mohli ročně studovat další následovníci, především z jejich rodin. „To však nebyla jediná zásluha. Tobiáš Fusek se zapsal do dějin Valašských Klobouk i tím, že v roce 1747 nechal na náměstí postavit známou sochu Jana Nepomuckého."

 
Druhým velkým textem sborníku je studie Petra Fojtíka, v níž se věnuje samosprávě Jestřabí v letech 1918 – 1938. Vychází přitom ze své diplomové práce a zpřístupňuje také pečlivě zpracované informace získané z dobových dokumentů a starších studií. „Do pravěku na Pulčinách čtenáře zavede příspěvek někdejšího archeologa vsetínského muzea Ladislava Štěpánka. Mladší dobu bronzovou v něm ilustruje také fotografiemi a kresebnou dokumentací skutečných nálezů," uvedl Petr Odehnal.

Valašskokloboucký autor Zdeněk Mikeska píše o malíři Františku Líbalovi. Zmiňuje jeho tvorbu a časté návštěvy zdejšího kraje, který si velmi oblíbil. Hlavně o prázdninách sem jezdil za svým bratem Aloisem, který v Kloboukách působil jako advokát. Zajímavostí je, že to byl právě Alois Líbal, kdo si v polovině 30. let koupil známou Brattmanovu vilu, a od té doby se jí také začalo říkat Líbalova vila. Sborník obsahuje rovněž reprodukce malířových děl, které na Valašsku tvořil. Závěr Vlastivědných kapitol patří literární pohádce z roku 1929, kterou etnograf zaznamenal podle vyprávění lačnovského rodáka Josefa Stoklasy. Už název „O tom Karlovi, co ty zbójníky zabíl" dává tušit, že půjde o napětí i humor. V jedné části má pohádka dokonce lechtivý nádech, který pak rozkrývá pointu celého příběhu.

Desáté Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka vydávají Městské muzeum Valašské Klobouky a Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA