Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vyšel 14. ročník Vlastivědných kapitol

date_range 18.Srp, 2014 featured_play_list Aktuality

 

O šest listů více má čerstvé vydání Vlastivědných kapitol z Valašskokloboucka, a tak se milovníci historie mohou konečně po roce opět ponořit, tentokrát do 72 stran, oblíbeného čtení. Vydavatelé městské muzeum a Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách při ohlédnutí za místní historií zamířili například na místa připomínající tragédie druhé světové války. V jiném oddíle se čtenář setká s lidovým odíváním, s kamenickými mistry Minaříkovými, se stavební historii vlachovického kostela a divnického zámku … Výtvarnou tvář 14. kapitol určuje tvorba Františka a Karla Pechancových.

„Vlastivědné kapitoly otevírá obsáhlý katalog pietních míst upomínajících na tragédie druhé světové války na Valašskokloboucku – Obrana národa, Josef Valčík, Ploština, Březina, Vařákovy paseky … Je jich celkem padesát," představil nejpodrobnější část Kapitol autor Petr Odehnal. „Téma mimo jiné připomíná i letošní 75. výročí vypuknutí celosvětového konfliktu," dodal Odehnal.

Oddíl Materiály načíná Radim Vrla svým příspěvkem věnovaným stavební historii vlachovického farního kostela sv. archanděla Michaela v 16. a 17. století. Na historický objekt ukazuje i Marek Semela, a to na zámek v Divnicích. Ten byl postaven ve dvacátých letech 19. století, dnes je ovšem tato kdysi reprezentativní stavba bohužel zcela srovnána se zemí.

Stížnost bývalého nedašovského mlynáře Martina Šťastulíka z roku 1745, adresovanou hraběti Josefu Iléšházymu, rozebírá v dalším příspěvku Jana Volfová-Hovořáková. A přidává mimo jiné chápající pohled na mlynářovu ženu Kateřinu.

Aleš Naňák navazuje na svůj článek o kamenickém mistru Štěpánu Minaříkovi z předminulého roku: zpřesnil poznatky o Štěpánovi a objevil jeho staršího bratra Václava, také činného kameníka. „Práce o kamenických dílnách na jihovýchodní Moravě ve druhé polovině 19. století je velkým přínosem, mimo jiné v oblasti datování některých kamenických artefaktů nebo v otázce postupů při jejich renovaci," doplnil historik Petr Odehnal.

Posledním článkem Materiálů je text Blanky Petrákové o lidovém oděvu Valašskokloboucka, kterým autorka navazuje na své práce o Újezdsku a Vlachovicku. Další podrobnosti se zájemci mohou dozvědět na připravované módní přehlídce krojových rekonstrukcí, která se bude konat v rámci Klobuckého kulturního léta 12. září v 18 hodin v místním muzeu.

Galerie tentokrát nabízí ohlédnutí za výtvarnou tvorbou bratrů Františka a Karla Pechancových. „Ale nejde jen o amatérská zachycení rodné krajiny. Karlovi nebylo ještě dvacet, když v roce 1940 zazpíval během jednoho ochotnického představení písničku s vlastním protiněmeckým textem. A protože ho někdo udal, prošel peklem koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Mauthausen. Měl ale štěstí a na podzim 1943 se vrátil domů. O rok dříve v Mauthausenu popravili třináct členů rodiny Josefa Valčíka," přiblížil osud jednoho z autorů Odehnal.

Vlastivědné kapitoly mohou zájemci zakoupit v Městském muzeu Valašské Klobouky, v knihkupectví Bureš nebo v místním infocentru. Cena je stále 120 Kč. V nabídce je i celý soubor všech čtrnácti dílů Kapitol, a to za 1400 Kč.

Sandra Novotná Kollerová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA