Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zlínské Asistenční centrum pomoci odbavilo první uprchlíky

date_range 04.Bře, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Zlíně. Foto: HZS Zlínského kraje

Ve čtvrtek ráno otevřelo ve Zlíně Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Na místě, kde si lidé z Ukrajiny vyřídí základní dokumenty a potřebné doklady, odbavili pracovníci centra během dopoledne na šest desítek lidí. Dalších přibližně sto čeká ve frontě a ve dvou vyhřívaných stanech.

 

KACPU se nachází v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati, v prostorách, kde doposud sídlilo očkovací místo, v 1. pavilonu, v budově U14. V rámci Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině se uprchlíci budou moci zaregistrovat a identifikovat, bude jim uděleno vízum, dále se zaevidují do systému zdravotního pojištění, zajistí se jim ubytování a doprava na ubytování. Lidé, kteří mají v Česku zajištěno zázemí, nemusí centrum akutně navštěvovat. Vyřídit si nutnou registraci mohou do tří dnů od příchodu také na pracovišti cizinecké policie.

 

„Chtěl bych všechny požádat o trpělivost. Lidé, kteří zajišťují chod centra, jsou v maximálním nasazení a dělají všechno proto, aby pomohli všem příchozím. Předpokládáme, že dnes dorazí vlna lidí, která na otevření centra čekala. Operativně na to budeme reagovat, a pokud to bude situace vyžadovat, posílíme personál,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

 

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Foto: Jiří Balát

 

Na chodu centra se podílí policisté, hasiči, pracovníci krajského úřadu, ministerstva vnitra, úřadu práce, zdravotní pojišťovny, nemocnice a také tlumočníci či dobrovolníci.

 

Na místě jsou přítomni policisté z odboru cizinecké policie, kteří zde mají dvě místnosti. Do první z nich přicházejí cizinci k počáteční registraci, kde splní svoji přihlašovací povinnost, a to přihlásit se na našem území do tří pracovních dnů po příjezdu. „Ve druhé místnosti identifikujeme cizince, kteří přicházejí bez jakéhokoliv dokladu. Provádíme zde jejich ztotožnění. Poté je jim Odborem azylové a migrační politiky MV ČR uděleno vízum za účelem strpění pobytu na našem území na devadesát dnů s dobou platnosti na jeden rok,“ doplnila mluvčí policistů Simona Kyšnerová.

 

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Foto: HZS a PČR

 

Pro děti policisté připravili preventivní materiály, jako jsou pexesa nebo omalovánky s policejními motivy, aby si mohly zkrátit dlouhou chvíli při čekání.

 

„Děkuji všem zástupcům složek integrovaného záchranného systému a ostatním organizacím a institucím, kteří nám pomohli centrum zprovoznit a nyní se podílejí na jeho chodu,“ dodal hejtman.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA