Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Znalec vína se učil u mistra světa Dvořáka

date_range 07.Říj, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Kvalitní víno se v poslední době stává módním nápojem. Své o tom ví Milan Feigerle ze Vsetína, který se oprávněně řadí mezi znalce tohoto moku. Na Valašsku přitom zcela jistě patří mezi špičku v oboru. Znalosti a zkušenosti totiž sbíral u řady vyhlášených vinařů a také u jedenáctinásobného vítěze sommelierských soutěží v ČR a sommelierského mistra světa Iva Dvořáka. Málokdo dokáže o vínu tak krásně a dlouze vyprávět, jako právě on.

Láska k tomuto ušlechtilému nápoji se přitom u Milana Feigerleho rodila postupně a zpočátku měla ryze komerční motiv. „Podařilo se nám společně s mými kolegy vydělat v devadesátých letech nějaké peníze v podnikání a když jsme uvažovali, do čeho je investujeme, rozhodli jsme se pro víno. Začali jsme je dovážet tehdy nejprve z Bulharska a za tímto účelem jsme založili obchodní společnost. Protože jsem z této oblasti takřka nic neuměl, musel jsem se to naučit a postupně jsem tomu propadl," vypráví Feigerle.

 
 
Začal tedy číst a studovat odbornou literaturu, to mu ale nestačilo. Chtěl vědět o vinohradech a vinných odrůdách mnohem víc. „Nejprve jsem absolvoval seminář u Jiřího Kopečka, který vlastní vinařskou akademii ve Valticích a rok na to jsem se přihlásil na sommelierskou školu v Praze. Jednalo se o asi tříměsíční kurz vedený Ivem Dvořákem, naším jediným mistrem světa v oblasti sommelierství," pokračuje znalec vína. Jeho zájem se tak velmi rychle rozšířil z domácí jihomoravské oblasti do Francie, Španělska, Rakouska, či Itálie. A naučil se poznávat chutě a vůně i u zámořských odrůd. „Člověk si tímto vychovává nos a oko. Cílem sommeliera totiž není víno poznat, ale umět ho popsat a upozornit na barvy a chutě," vysvětluje.

Protože stejně jako oděvy, doplňky, či barvy, i druhy vína podléhají módě. „Tradičním módním vínem je chardonnay. Zvláště to z jižních zemí. Je v něm cítit smetana a zároveň exotické ovoce. V poslední době se ale dostává do popředí rýnský ryzlink, který je oprávněně považován za krále bílých vín. Má pro to všechny potenciály. Je dlouhověký a vyvíjí se z krásných ovocných tónů do tónů petrolejových, které nemusí být pro každého přitažlivé, ale u této odrůdy jsou zvláště ceněné. Momentální módou je pití mladých vín, která jsou plná síly, svěžesti a vůní," nezapře svůj vztah k vínu, zvláště k tomu od domácích výrobců. „Existuje spousta velmi kvalitních vín, mnohdy jejich hodnota šplhá do desítek tisíc korun za jednu lahev, ale nejenom já myslím, že naše bílá vína jim mohou směle konkurovat. Hodně se v poslední době investovalo do technologií, mladí vinaři se nebojí experimentovat, používají nové druhy kvasnic a výjimkou není ani výpočetní technika pro řízené kvašení, díky kterému se zachová většina primárních chutí a vůní dané odrůdy," nedá dopustit na kvalitní moravská a česká vína.

Držet se módního trendu stůj co stůj tedy nedoporučuje. „Každé víno je vhodné k jiné příležitosti a určitě neuděláte chybu, když si dáte v jakékoliv vinařské oblasti tamní víno. Všude mají své specifické odrůdy, které stojí za to ochutnat," uzavírá Milan Feigerle, který dnes předává své zkušenosti všem zájemcům o kvalitní vína ve své vinotéce.

Eva Stejskalová

 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA