Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Přibývá respiračních onemocnění. Převažuje virus chřipky typu A

date_range 08.Úno, 2024 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Celková nemocnost akutními respiračními onemocněními činila dle dat Krajské Hygienické Stanice Zlínského Kraje v 5. kalendářním týdnu roku 2024 v našem kraji 1 907 nemocných na 100 000 obyvatel, s vzestupem oproti předchozího týdne o 16,5 %, čímž nemocnost překročila epidemický práh.

 

Nejvyšší počty nemocných u akutních respiračních onemocnění s hodnotou 4 340 osob na 100 000 obyvatel je zaznamenána u předškolních dětí, tj. u dětí ve věkové kategorii 0-5 let se vzestupem o 18,6 %. Nejvyšší nárůst o 23,9 % zaznamenali krajští hygienici ve věkové kategorii 25–64 let. Z okresů je nejvíce nemocných ARI hlášeno v okrese Kroměříž, s hodnotou 2 339 nemocných osob na 100 000 obyvatel.

 

Významně se zvyšuje podíl chřipkových nákaz, což odpovídá plošnému šíření nákazy v populaci. „Předpokládáme, že v dalších týdnech tento trend bude pokračovat, až do jarních prázdnin, kdy by mohlo dojít omezení šíření nákazy v kolektivech jak dětí, tak i dospělých osob,“ uvedla MUDr. Jana Eliška Hošková z Krajské Hygienické Stanice Zlínského Kraje (KHS Zlín).

 

Převažuje virus chřipky typu A

 

Laboratorní nálezy dle zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění ukazují, že majoritním cirkulujícím virovým patogenem v ČR je jak v sentinel, tak non-sentinel surveillance virus chřipky typu A, a to především A/H1pdm. Druhý nejčastěji detekovaný patogen je RSV. Detekce SARS-CoV-2 naopak klesá. ČR stejně jako většina evropských zemí se nachází v epidemii chřipky.

 

„Obracíme se na všechny, kteří přicházejí navštívit své blízké do zdravotnických zařízení nebo ústavů sociální péče, aby svou návštěvu odložili, pokud vykazují známky akutního respiračního onemocnění. Jakékoliv další onemocnění může výrazně zhoršit zdravotní stav jejich blízkých. V prevenci doporučujeme zvýšit přísun vitamínů ve formě ovoce a zeleniny, otužování, vyhýbat se místům s vysokou kumulací osob a kontaktu s nemocnými, případně dodržovat si od nemocných náležitý odstup (1,5 m), kdy se riziko nakažení snižuje. Doporučujeme i nošení respirátorů. Důležité je opakovaně si mýt ruce, protože viry se nacházejí na površích různých předmětů,“ uvedla MUDr. Vlasta Fojtíková z KHS Zlín.

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA