Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zrušené vlakové spojení na Slovensko se možná znovu obnoví

date_range 04.Lis, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto: archiv redakce

Občany obcí na Púchovsku a Hornolidečsku od roku 2019 trápí špatné přeshraniční spojení veřejnou dopravou. Osobní vlakovou dopravu (rychlíky jezdí, ale nezastavují v obcích) na úseku Horní Lideč – Púchov zajišťovala slovenská ZSSK (Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.). Tato společnost spolupracovala s Českými drahami. Zlínský kraj tento provozní soubor v roce 2019 zadal společnosti Arriva. Ta chtěla svými vlaky na českém území nahradit vlaky slovenské a jezdit až do Púchova. Na tom se ale nedohodli se slovenskou ZSSK. Zlínský kraj tehdy reagoval tak, že slovenské vlaky neobjednal.

 

Více o zrušených spojích jsme psali zde:

Přeshraniční osobní vlaky skončí. Starostové obcí se zlobí

7. 10. 2019

Starosta Střelné připomněl, že dopravní spojení se SR fungovalo za všech režimů, dokonce i za rozdělení republiky…

 

Primátorka Púchova na jednání ve Zlíně

 

Současné vedení Zlínského kraje o problému ví a chce jej pomoci řešit. Nedostatek vlakových i autobusových spojů, které mohou pro cestování přes hranice využívat obyvatelé obcí z Púchovska na slovenské a z Hornolidečska na české straně, byl ve středu 27. října hlavním tématem jednání na Krajském úřadě Zlínského kraje. Zúčastnili se ho náměstek hejtmana Zlínského kraje pro dopravu Radek Doležel, primátorka Púchova Katarína Heneková a také starostové několika obcí z obou stran hranice.

 

Cestování za prací, za lékařem či za rodinou je problém

 

Jak na jednání zaznělo, potřebují lidé zejména z příhraničních menších obcí na slovenské straně často cestovat do Zlínského kraje, ať už za prací, za lékařem či za rodinou. V současné době však neexistují téměř žádné vlakové ani autobusové spoje, které by tuto potřebnou dopravní obslužnost zajišťovaly.

 

Jednání na Krajském úřadě Zlínského kraje. Foto: ZK

 

„Ujistil jsem paní primátorku, že tento problém vnímáme a chceme jej pomoci řešit. Vstoupíme proto do jednání s Trenčínským krajem a budeme chtít vyjádřit společný zájem obou krajů na zlepšení této nevyhovující situace a hledat ve spolupráci s obcemi, kterých se to nejvíce týká, společné cesty, jak toho dosáhnout. Zatímco autobusové spoje má na slovenské straně na starost přímo Trenčínský kraj, problematiku železničního spojení bude potřeba projednat se slovenským Ministerstvem dopravy, které vlakové spoje objednává,“ informoval náměstek hejtmana Radek Doležel. Objednatelem vlakových i autobusových spojů na české straně hranice je Zlínský kraj.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA