Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jan Vlk ze ZLIN.AI: Vývoj umělé inteligence je rychlejší, než čekal kdokoli z nás

date_range 14.Kvě, 2025 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Jan Vlk

Umělá inteligence neboli AI (zkratka je z anglického „Artificial Intelligence“) se v posledních letech stala jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů a stále více proniká do našeho každodenního života. Jak AI reálně funguje, jaký je její nynější vývoj a kam směřuje její budoucnost? O tom jsme si povídali s Janem Vlkem, uznávaným odborníkem na umělou inteligenci a ředitelem společnosti Zlín.AI.

 

Jan Vlk patří mezi přední odborníky na AI v Česku. Jeho profesní dráha je úzce spjata s technologickými inovacemi, výzkumem strojového učení a implementací AI řešení do praxe. Působí jako mentor a konzultant v oblasti umělé inteligence a podílí se na vývoji aplikací využívajících nejmodernější algoritmy.

 

V následujícím rozhovoru pro RegionValassko.cz nám Jan Vlk přiblíží nejen principy fungování umělé inteligence, ale také její reálné aplikace a dopad na společnost. Jaké výhody i rizika přináší? A měli bychom se jejího rozvoje obávat, nebo ji naopak vnímat jako příležitost? Dočtete se v rozhovoru.

 

Pane Vlku, když to přeženu, tak není dne, aby na nás odněkud nevyskočila zpráva o nějaké novince v oblasti vývoje umělé inteligence. Můžete nám na úvod říct, proč toto téma nyní tolik rezonuje společností? Proč by nás měl nástup umělé inteligence zajímat? Vždyť umělá inteligence je pojem starý desítky let, tak proč zrovna teď? 

 

Přesně jak říkáte, o umělé inteligenci se vědělo a v praxi se využívá celou řadu let, ale většinou se skrývala za velmi složitými systémy v podobě matematických algoritmů a bylo velmi složité a nákladné s ní pracovat. Takže ji využívaly jen ty nejbohatší firmy. Ale vše se změnilo v roce 2022, kdy došlo k zásadnímu technologickému průlomu, se kterým vlastně nikdo nepočítal. Důvodem, proč tak rezonuje ve společnosti, je to, jak je snadné její využití, což umožňuje její obrovský růst – prakticky do všech oborů.

 

Jan Vlk je ředitelem společnosti Zlín.AI

 

Jak byste čtenářům srozumitelně vysvětlil, co je to vlastně umělá inteligence? 

 

Filmovou terminologií bych to připodobnil k filmu Terminátor. Roli, kterou ztvárnil známý Arnold Schwarzenegger. Terminátor byl vlastně stroj s počítačem, kterého řídila umělá inteligence. Měl jediný úkol a přemýšlel, jak jej splnit. Uměl se přizpůsobit každé situaci a samostatně myslel. Sice je to takový strašidelný příměr, ale je to tak. Zažíváme období, kdy se nám přiblížila realita ze sci-fi filmů. Auta jezdí sama, počítače a telefony s námi mluví.

 

A z fyzické podstaty si to mohu představit jak? Jako program, který běží někde na počítačovém zařízení v USA? 

 

Ano, jako počítačový program, který může běžet prakticky kdekoli – ve vašem mobilu, ve vašem počítači doma nebo na vzdálených počítačích, klidně i v USA nebo jinde ve světě. Tento program se umí učit, samostatně řešit různé úkoly, podobně jako když člověk přemýšlí, plánuje nebo se rozhoduje. Není to tedy něco fyzického, jako robot, ale spíš „chytrý software“ běžící v počítači.

 

Můžete vypíchnout nějaké zajímavé věci, co dnes už umělá inteligence dokáže? Abychom čtenářům dokázali přiblížit, kde se vývoj v těchto dnech nachází. 

 

Z těch jednoduchých můžeme na příkladu uvést tento rozhovor. Kdybyste mi poslal jen soubor otázek, umělá inteligence, kterou používám, napíše celý ten článek sama a budete mít velký problém to rozpoznat. Nedávno jsem jedním kliknutím vytvořil ze staré černobílé fotografie mého táty z mládí video. Takže jsem viděl, jak vypadal zamlada, přestože tehdy žádné kamery nebyly. To jsou ty jednodušší věci, které nám běžně pomáhají. Těch příkladů je opravdu mnoho.

 

Dá se říct, že i odborníci, kteří umělou inteligenci vyvíjejí jsou překvapení, jak je ten vývoj rychlý? 

 

Ano, je to tak. Stačil k tomu jen jeden technologický průlom a vše začalo nabírat obrovské tempo. Kouzlo je v tom, jak snadné je AI využít. Dokáže urychlit vaši běžnou práci, takže docílíte daleko větší efektivity. Ale pomáhá i při výzkumu léků, technologií na vědecké úrovni. Navíc na spoustu věcí nepotřebujete ani programátory a jednodušší věci si uděláte sami.

 

V jakých oblastech se dnes AI nejvíce využívá a kde vidíte její největší možnosti využití? 

 

Všude, kde to dává smysl. Lidstvo se vždy snažilo vše zjednodušovat, takže prakticky všechny obory, kterých se to týká, se minimálně snaží o to, jak ji uchopit pro sebe. Ti, co to pochopili, tedy že je nezbytné se tím zabývat, budou mít velký náskok před konkurencí.

 

Co se stane s pracovním trhem? Hrozí, že umělá inteligence nahradí některé profese, nebo spíše vytvoří nové pracovní příležitosti? Které profese jsou nejvíce ohrožené? 

 

Víte, já jsem technologický optimista. Vím, že to přinese spoustu dobrého, ale musíme si přiznat a být otevření i k reálným rizikům. A ty nejsou malá. Mně se o tom vlastně někdy nechce moc mluvit, protože to nemusí být pozitivní. Jdeme do velkého neznáma. Pracovní trh se měnit bude. Vytvoří nové příležitosti, ale logicky jich mnohem více zanikne. Paradoxně řemesla a manuální práce jsou něco, co ještě dlouho nenahradíte, ale nahraditelní budou právě mnohdy lidé s vysokoškolským diplomem. Budeme čelit nové realitě, proto musíme být připravení. Štěstí přeje připraveným.

 

Dotkne se podle Vás vývoj umělé inteligence i nějakých změn ve vzdělávacím systému? 

 

S příchodem AI budete mít učitele v kapse dostupného 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, který se přizpůsobí potřebám vašeho dítěte individuálně. Bude mít takovou trpělivost, jako žádný jiný učitel předtím. Vysvětlí vám problém deseti různými způsoby, dokud jej pochopíte. Jen v tom musí být nějaký systém. I zde proběhnou zásadní změny, ale nikdo zatím neví jak na to. Náš způsob vzdělávání je zastaralý, potlačuje individualitu, nerozvíjí talenty a já doufám, že nějaká změna přijde. A doufám, že přechod bude rovnou s využitím umělé inteligence.

 

Předpokládám, že i firmy se musí změnám přizpůsobit. Můžete přiblížit, jak to v praxi vypadá? 

 

Nemusí. Pokud o tom nejsou přesvědčení, tak nemusí. Je to jak s každou jinou inovací – firma, která neinovuje, může oproti konkurenci významně tratit, takže vlastně každý se stará o to, ať je jeho firma co nejlepší. Je potřeba k tomu přistupovat se zdravým rozumem, jako je to ve všem. My ve ZLIN.AI motivujeme firmy k tomu, aby se o umělou inteligenci přirozeně zajímaly, vzdělávaly se, hledaly příležitosti a udržely krok s dobou. Pokud vedle sebe postavíme dvě totožné výrobní firmy, kdy jedna začne využívat umělou inteligenci a druhá ne, myslím, že o vítězi je jasno. Záleží samozřejmě taky na typu firmy.

 

Můžete prosím představit projekt ZLÍN.AI a popsat, jak tento projekt pomáhá různým organizacím se vypořádat s příchodem umělé inteligence? 

 

Nejlepší přirovnání naší platformy je k takovému námořnímu majáku. Naše organizace pomáhá společnostem a institucím zorientovat se v tom obrovském světě umělé inteligence prostřednictvím členství. My nic neprodáváme. Jako technologická firma řešíme rozvoj, ale i kontrolu umělé inteligence ve Zlínském regionu. Sdružujeme lidi, firmy a instituce do jedné organizace, která pak členům nabízí vysokou přidanou informační hodnotu. Radíme firmám, jak se zorientovat, vzděláváme, pořádáme konference a workshopy.

 

Jaké jsou hlavní hrozby spojené s umělou inteligencí? Je dobře vyřešená bezpečnost? 

 

Bezpečnost je vlastně jen technická záležitost a záleží jen na tom, jak velkou míru zabezpečení společnost potřebuje. Na druhé straně je tu zcela nový strašák v podobě digitální nebo elektronické kriminality, která v posledních dvou letech rostla o stovky procent i bez umělé inteligence. S umělou inteligencí nás čekají další bezpečnostní výzvy, více sofistikované, nebude to vůbec snadné. Je mi to líto, že to tak musím říct natvrdo, ale je to tak.

 

Existuje riziko, že někdy vznikne skutečně vědomá umělá inteligence, která by mohla ohrozit podstatu lidstva? 

 

Existuje. Je jen otázka, kdy to nastane. Existuje reálná šance, že lidstvo vyvine umělou inteligenci, která se bude dále rozvíjet sama. Není to nemožné. Pak bude třeba vypnout všude elektřinu, vypnout všechno. Bez energie to nepůjde, takže nějaká pojistka zatím existuje.

 

Co byste doporučil lidem, kteří se chtějí o AI dozvědět více nebo s ní začít pracovat? 

 

Nebát se ji využívat a vzdělávat se. Na YouTube existuje zdarma spousta kurzů, stačí se podívat na pár videí a vše se tam dozvíte. Klíčový hráči na trhu nabízí AI v základních verzích zdarma, takže je to dostupné prakticky všem a fungují v běžném internetovém prohlížeči. Platíte až ve chvíli, kdy ji využíváte hodně, a pak už se vám to vyplatí. Takže vám stačí chytrý telefon nebo počítač. To je vše. Paradoxně vás může vzdělávat sama umělá inteligence, stačí si s ní začít povídat. A to skoro o čemkoliv.

 

-dř-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA