

Předpověď se nenaplnila. Srážky se posunuly více na východ

Před několika dny varovali meteorologové před výraznými až extrémními srážkami, které měly zasáhnout východní části České republiky. Výstrahy upozorňovaly na možnost povodní a silných dešťů především na Moravě a ve Slezsku. Mnozí obyvatelé i záchranné složky se připravovali na nejhorší. Na Valašsku zasedaly povodňové komise obcí a měst, hasiči prováděli prohlídky a vyčištění kanalizace a vpustí, aby neskolabovala při náporu vody. Nakonec se ale očekávané scénáře náštěstí nenaplnily.
Výstrahy byly oprávněné, ale počasí si „vybralo“ jinou cestu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekával, že v oblasti Beskyd může spadnout až 200 milimetrů srážek během několika dní. Reálně však spadla zhruba čtvrtina až polovina předpokládaného množství – například na některých místech Beskyd to bylo jen kolem 50 mm. Předpovědi vycházely z numerických modelů, jako je ALADIN, které signalizovaly možný příchod výrazného srážkového pásma vázaného na tlakovou níži přicházející z oblasti Itálie. Tento systém měl podle výpočtů zasáhnout zejména východní Moravu.

Srážky se posunuly více na východ. Foto: ČHMÚ
V dalších modelech se však začal objevovat posun tohoto pásma více na východ – do Polska a na Slovensko. Výsledkem bylo, že hlavní těžiště srážek Českou republiku prakticky minulo. Pršelo ovšem i tak a pozitivním důsledkem je, že na dvou třetinách toků v dané oblasti zmizel stav sucha.
Raději být připravený
Ačkoliv se předpověď nenaplnila v plném rozsahu, výstrahy nebyly zbytečné. Meteorologové často pracují s více scénáři, přičemž veřejnost je informována o tom nejrizikovějším. Cílem je zvýšit připravenost obyvatel a složek integrovaného záchranného systému. „Předpovídat přesnou trajektorii tlakové níže a s ní spojené srážky je extrémně složité. V tomto případě se systém vychýlil jen o několik desítek kilometrů, což ovšem zásadně změnilo dopad na území Česka,“ vysvětlili meteorologové.
-tz-

TOP REKLAMA










