Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Los překvapil řidiče na křižovatce v Želechovicích, potom vyrazil posnídat na zahradu

date_range 11.Čvc, 2025 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Los evropský v Želechovicích. Foto: PČR

Překvapení čekalo brzy ráno na řidiče projíždějící přes Želechovice. Místní křižovatku totiž kolem půl šesté „přecházel“ los evropský – vzácný a chráněný obyvatel evropských lesů.

 

Tento mladý samec, který byl v uplynulých týdnech opakovaně pozorován na Ostravsku a později i na Zlínsku, si tentokrát vybral trasu přímo mezi domy a silnicemi. Namířil si to do zahrady rodinného domu, kde si dopřál ranní snídani v podobě listí. Na místo dorazila hlídka z pohotovostního a eskortního oddělení. Pokus nalákat zvíře na mrkev se sice nesetkal s úspěchem, zato los s chutí pokračoval ve vegetariánské snídani přímo ze stromu.

 

„Po snídani se los vydal zpět na silnici, odkud ho policisté šetrně doprovodili policejním vozem směrem k přírodě. Vyrazil přes pole zpět do lesa,“ popsala tisková mluvčí policie Monika Kozumplíková. Informace o pohybu zvířete byly okamžitě předány starostovi a příslušným úřadům.

 

Pravděpodobně se jedná o téhož jedince, který byl počátkem června zaznamenán na Ostravsku. Od té doby překonal přes 130 kilometrů velmi hustě osídlenou krajinou a jeho trasa vedla i přes Kostelec u Zlína, rybník u Lukova či průmyslovou zónu ve Zlíně-Příluku.

Los evropský v Želechovicích. Foto: PČR

„Je pravděpodobné, že bude mířit jižním směrem. Budeme rádi, když nás lidé na jeho výskyt upozorní – včasné informace mohou pomoci předcházet krizovým situacím, jako je třeba srážka s vozidlem,“ říká František Pelc, ředitel AOPK ČR.

 

Los evropský je ve střední Evropě vzácný

 

Los evropský je největší jelenovitý savec Evropy, který se do Česka navrací po vyhubení člověkem během 20. století. V současnosti se u nás stabilně vyskytuje jen na Šumavě, kde žije přibližně 10–15 jedinců. Migrace ze severu – jako v tomto případě z Polska – je klíčová pro přežití této populace.

 

„Jedná se o volně žijící zvíře s velkou hmotností, zcela jistě není dobré se k němu přibližovat. Ačkoli patří mezi přežvýkavce, může při překročení kritické vzdálenosti člověka napadnout. Jakékoli rušení kvůli fotce může jeho cestu zásadně zkomplikovat,“ uvedla Jindřiška Jelínková z AOPK ČR.

 

AOPK připravila webový formulář (ZDE) pro hlášení výskytu losa, do kterého mohou občané zadávat svá pozorování. Informace pomohou mapovat migrační trasy a chránit tato mimořádná zvířata v krajině, kde čelí množství nástrah – od dálnic po ploty a zástavbu.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA