

Betlém ožije mikulášskou tradicí

V úterý 10. listopadu 2015 bude v česko-slovenském mechanickém betlému zahájena výstava původních mikulášských masek. K vidění bude patnáctičlenná družina Mikulášů, čertů a jiných postav pocházejících z několika obcí na Hornolidečsku a slovenské Púchovské dolině.
Výstava nese název „Navštívil nás Mikuláš aneb předvánoční tradice v betlému". Návštěvníkům přibližuje důležitost mikulášské tradice na Valašsku a nedalekém Slovensku. Děti se dozví, kdo byl svatý Mikuláš, proč jej doprovází čert, nosič, smrtka, „kobylica", a jak taková obchůzka probíhá. K vidění bude patnáct originálních postav, které na Valašsku a Slovensku doprovází svatého Mikuláše. V plné své kráse navíc někdy doplněné o magické prvky a symboly se představí masky z Horní Lidče, Střelné, Valašské Senice, Francovy Lhoty, Valašské Polanky, Lidečka, Lysé pod Makytou a Dohňan. U všech masek je zachována jejich originalita a velikost.
![]() |
Masky z pochůzky Mikuláše v Horní Lidči v loňském roce |
Expozice bude pro veřejnost otevřena po tři týdny (10. – 29. listopadu 2015), a to každý den kromě pondělí od deseti do dvanácti, a od třinácti do šestnácti hodin. K vidění bude od zítřejšího dne v budově česko-slovenského mechanického betlému v Horní Lidči.
Kořeny mikulášských obchůzek sahají do dávné historie. Jejich původ je zřejmě předkřesťanský a je pravděpodobně spojen s kultem zemřelých, s představou o démonické podobě zimy a nadvládě temných sil v čase krátkých dní a dlouhých nocí. Mikulášské obchůzky patří na celém Valašsku k hojně dodržovaným tradicím.
Ludmila Brousilová

TOP REKLAMA










