

Dědictví otců a Valašské ozvěny

Výstavy fotografií Dědictví otců a Valašské ozvěny v Městském muzeu ve Valašských Kloboukách jsou novým projektem dvou zkušených fotografů a dlouholetých přátel, Antonína Kostky z Brumova-Bylnice a Jana Tluky z Trenčína. Společným jmenovatelem obou výstav je místo vzniku vystavených fotografií: severní oblast Bílých Karpat, hlavně Vlárský průsmyk, valašskokloboucko a Závrší /Nedašov a Nedašova Lhota/.
Antonín Kostka se již 40 let programově věnuje fotografickému zachycení krajiny Bílých Karpat, zejména Vlárského průsmyku. Kromě řady výstav představil reprezentativní výběr ze své tvorby v monografii Má Vlára, vydané v r. 2018. Na výstavě Dědictví otců prezentuje dosud nepublikované fotografie, na kterých zachytil zanikající staré ovocné sady a fragmenty dávno opuštěných staveb na samotách karpatských strání.
Jan Tluka vystavuje pod názvem Valašské ozvěny kolekci archivních fotografií, která je malou sondou do života lidí na Valašsku, jak jej zachytil jeho objektiv v letech 1971 – 1975. Ačkoli čas už dávno odvál do nenávratna tváře z fotografií, stejně jako zmizely i ty poslední ostrůvky prostého života, pokorně spjatého s krajinou domova, stojí zato připomenout si je.
„Měl jsem štěstí, že jsem mohl zmapovat aspoň pár těch mizejících ostrůvků života spjatého s místem, s krajinou. A s lidmi, které jsem tu potkával, zažít opravdový, skutečně prožitý pocit domova. Ta letmá setkání se zapsala velmi hluboko a já se k nim i po letech vracím s úctou a vděčností,“ uvedl k výstavě Jan Tluka.
-tz-

TOP REKLAMA










