

Silničáři v kraji začínají se sečením trávy

Aby měli řidiči na silnicích řádný rozhled, proto je nezbytné každoročně vysékat podél komunikací trávu. Zejména v nižších polohách už tráva rychle roste. Silničáři už proto začínají i s jejím prvním sečením.
Vysoká tráva zakrývá směrové sloupky podél silnic a brání řidičům v náležitém rozhledu, zejména v zatáčkách a na křižovatkách. Proto se tráva podél silnic během vegetačního období seče. „V západní a v níže položených částech kraje začínáme se sečením už v první polovině května. Postupně se dostáváme až do nejvýše položených míst. Na každé silnici se během roku tráva seče třikrát," uvedl provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje Ing. Radek Berecka. Druhá seč probíhá v letních měsících v červenci a v srpnu. Nakonec se sekačky na silniční pozemky a do příkop podél silnic vrátí ještě v září a v říjnu.
Trávu u krajských silnic vysékají pracovníci všech čtyř organizací Správy a údržby silnic. V loňském roce vynaložilo ŘSZK na sečení silničních pozemků 22 milionů korun. Podobná částka bude vydána na tento účel i letos.
Silniční úseky, kde budou pracovat sekačky, označí silničáři dopravními značkami „Jiné nebezpečí". Řidiči by zde měli dbát zvýšené opatrnosti a omezit rychlost vozidel. „Sekačky se mohou pohybovat nebo i zastavit na nepřehledných místech, v zatáčkách, za horizontem stoupání, mohou pojíždět v protisměru. Proto musí motoristé dávat pozor, aby do sekačky nenarazili. V některých nepřehledných místech je lepší i chvíli počkat, než sekačku riskantně a bez dostatečného výhledu předjíždět," poznamenal Radek Berecka. Tráva se seče i v prodloužených směnách, a to i v brzkých ranních nebo pozdějších odpoledních hodinách.
Před sečením trávy museli silničáři už v březnu a v dubnu nejprve ručně vysbírat odpadky. Lidé jich vyhážou podél silnic velké množství. V celém kraji se při jarním úklidu nasbírají u silnic stovky pytlů odpadků. Musí se odvézt na skládku. Bez sběru odpadků by nebylo možno použít na sečení příkopů strojní sekačky. Za úklid odpadků u silnic letos ŘSZK zaplatilo asi 1,5 milionu korun.
-tz-

TOP REKLAMA










