Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

VHL: Amatérská liga, která na Valašsku změnila život stovkám hokejových nadšenců

date_range 02.Kvě, 2025 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Valašská hokejová liga (VHL) patří už přes patnáct let mezi stálice amatérského sportovního dění na Valašsku. Každoročně přitahuje stovky nadšených hráčů, kteří bojují nejen o body do tabulky, ale především o čest, sportovní zážitky a přátelskou atmosféru. Bez nároku na odměnu, ale s o to větší vášní. Z původně malé ligy s několika týmy se vyvinul fenomén, který dal stovkám lidí smysluplnou náplň volného času, nové přátele a pořádnou porci zážitků.

 

O tom, co všechno obnáší organizace této soutěže jsme si povídali s vedoucí oddílu VHL, Ing. Andreou Bartlovou ve spolupráci s prezidentem klubu HC BBSS, JUDr. Jaroslavem Vaňkem.

 

Můžete nám přiblížit, jak a kdy vznikla Valašská hokejová liga (VHL)? Co bylo vlastně hlavním impulzem ke vzniku ligy?

 

Liga vznikla v roce 2009. Jednalo se o filozofii a vizi našeho klubu, který postavil a začal provozovat krytý zimní stadion. Zahájením provozu VHL jsme reagovali na chybějící nabídku volnočasových aktivit v regionu.

 

Jaké byly začátky ligy? Bylo složité ji rozjet? Měli jste od začátku dostatek hráčů a týmů?

 

Začátky ligy byly těžké. Neměli jsme rozhodčí, časoměřiče, dostatek puků, výstroje (chyběly helmy, chrániče apod.), učili jsme se spolu s hráči zvládat všechna utkání a posouvat se dál. Ligu bylo těžké rozjet. Zpočátku se ligy účastnily čtyři týmy a následně se přidal pátý tým. Po rozjetí VHL se stal hokej v našem regionu doslova „drogou“ – v době největšího rozmachu jsme měli až 40 týmů rozdělených do 4 skupin.

 

 

Ve většině případů (80-90 %) šlo o hráče, kteří hokej nikdy v životě závodně nehráli. Vytvořit pravidla na míru, naučit všechny (hráče, rozhodčí i činovníky) dodržování těchto nastavených pravidel bylo těžké. Byly rvačky, naštvání (představte si, že poslední utkání končilo v neděli 23:45, tým prohrál, hráči se pohádali, hodinu jeli domů, další hodinu nemohli usnout a za dvě hodiny vstávali do práce).

 

Docílili jsme toho, že jsme měli cca 900 registrovaných hráčů – našich členů, kteří si mnohdy mimo utkání, které probíhalo jedenkrát za víkend, dávali doučování (nášup, přídavek) ve formě individuálního zdokonalování a překonávání překážek. Výsledky se při tvrdé práci dostavily a hráči se do tohoto sportu zamilovali. Mnohdy na úkor kupování cigaret, alkoholu a dalších zbytných věcí, protože si museli kupovat hokejky, skládat se na ledy a dopravu.

 

Byli jsme i příčinou toho, že nás občas nařkli okolní hospodští, že jim poklesly tržby a odlákali jsme stabilní štamgasty. Tímto jsme nastavili systém fair play životních zkušeností, většinou se zapojením dalších rodinných příslušníků, zejména dětí. A tak se nám podařilo naplnit všechny mládežnické kategorie, v čemž pokračujeme dále.

Galavečer VHL

Jsme velmi vděční všem „hobíkům“, že tu s námi jsou a pomáhají nám v této sportovní disciplíně. A samozřejmě výsledkem je nejenom zdravý způsob života a předcházení nemocem, ale i příprava na budoucí povolání, především v bezpečnostních sborech (policistů, hasičů, vojáků, zdravotníků, celníků…) ale i zedníků, tesařů, řidičů a dalších.

 

Odpovídal prezident klubu HC BBSS, JUDr. Jaroslav Vaněk

 

Jak se systém VHL měnil v průběhu času? Předpokládám, že se spoustu věcí vyvíjelo za pochodu.

 

Jak bylo zmíněno výše, VHL začínala se 4 týmy. V následujících sezonách se zapojovalo více a více týmů – jednalo se především o nadšence z okolí Brumova-Bylnice, kdy se chlapi v hospodě domluvili, že do toho půjdou a založí si svůj vlastní tým (tomu odpovídaly i názvy některých týmů, např. Thirsty Team, Drink Team, NOaCO Team).

 

V průběhu let jsme několikrát upravovali pravidla pro potřeby ligy, ladili jsme, jak nejlépe nastavit herní systém. Dříve byla soutěž rozdělena na základní část a play-off, následně si týmy odhlasovaly systém pouze základní části, kvůli termínům zápasů, které chtějí znát s předstihem. Neustále je co zlepšovat a sami hráči mají možnost navrhovat změny a vylepšení. Naším cílem je, aby hráči byli spokojení a rádi se na stadion do Brumova vraceli.

Memoriál Josefa Maňáka

Liga je rozdělena do několika výkonnostních úrovní. Můžete nám prosím ve stručnosti popsat, jak to funguje a jak velké rozdíly mezi nimi jsou?

 

Týmy jsou rozděleny do skupin na základě svých výkonů. Již od začátku soutěže byl kladen důraz na to, aby ve VHL hráli především amatérští hráči – tedy chlapi, kteří nikdy dříve nehráli hokej na žádné úrovni a učili se ho sami, často jen na rybníku.

 

Velkým rušivým elementem jsou bývalí profesionální hráči, u nichž jsou výkonnostní rozdíly oproti amatérům značné – a to i přesto, že někteří z nich jsou výrazně starší. Právě proto byla upravena pravidla tak, aby tito hráči nastupovali především ve skupině „A“, a jejich počet v rámci jednoho utkání byl omezen.

 

Obecně platí, že tým, který soutěž vyhraje, postupuje do vyšší skupiny. Naopak poslední tým sestupuje do nižší.

 

Kolik týmů a hráčů se aktuálně účastní soutěže?

 

V sezoně 2024/2025 se soutěže zúčastnilo 15 týmů rozdělených do dvou skupin – A a B. Celkový počet aktuálně registrovaných hráčů činí 377.

 

Máte představu, jaký je věkový průměr hráčů? Máte v lize spíše mladší hráče, nebo i veterány?

 

Věkový průměr hráčů v aktuální sezóně byl 39 let, nejstarší hráč oslavil v únoru 69 let. Každým rokem se věkový průměr hráčů bohužel zvyšuje – nových mladých hráčů příliš nepřibývá a pro týmy je stále obtížnější doplnit své řady. Z tohoto důvodu dochází i ke slučování týmů.

 

Kolik zápasů se v rámci sezóny odehraje? Jak dlouhá je sezóna?

 

Sezóna probíhá vždy od prvního víkendu v září do posledního víkendu v březnu, tedy 7 měsíců. Odehraje se cca 24 až 28 herních kol, podle počtu týmů ve skupině. Týmy hrají jeden zápas za víkend (v případě lichého počtu týmů ve skupině má jeden tým volný víkend). V uplynulé sezóně se odehrálo celkem 187 utkání. Liga se hraje od pátečního do nedělního večera, kdy se za víkend odehraje cca 7 utkání (odvíjí se od celkového počtu týmů).

Trestná lavice

Jaké jsou podmínky pro účast v lize? Je otevřená pro nové týmy? Co je potřeba udělat pro přihlášení?

 

Ano, liga je otevřená pro nové týmy. Novou krev vždy vítáme. Zájemci mohou psát na email vhl@hokejbrumov.cz nebo na můj email andrea@bartlova.cz. Já se jim ozvu a předám všechny potřebné informace a následně se domluvíme na zařazení týmu do konkrétní skupiny. Podmínkou pro účast je respektování Stanov HC BBSS a pravidel VHL.

 

Funguje mezi týmy rivalita? Které zápasy bývají nejvyhrocenější? Museli jste už řešit nějaké větší roztržky, které byly za hranou?

 

I když se jedná hlavně o mančafty z Brumova a blízkého okolí, většina hráčů se za ty roky tedy již zná, rivalita mezi některými panuje veliká. VHL je sice amatérská soutěž, ve které jde především o to se zapotit a pobavit, ale již několikrát došlo k šarvátce, kvůli které musel být zápas ukončen předčasně, nebo byli někteří hráči posláni do sprch, aby se uklidnili. Nejvyhrocenější zápasy bývají mezi výkonnostně vyrovnanými týmy, kterým jde ke konci soutěže o body a umístění v tabulce. Nebo pak mezi odvěkými rivaly. Opravdu velkých roztržek však naštěstí moc nebývá, většinou se jedná o chvilkový zkrat jednotlivců, kteří následně dostanou stopku na několik zápasů.

 

Má VHL nějaké speciální pravidla oproti běžnému hokeji? Například ohledně faulů, sestav apod.?

 

VHL se primárně řídí pravidly ČSLH, ale má několik vlastních úprav. Například je zakázána hra do těla (podobně jako v ženském hokeji). Pískání zakázaného uvolnění je plně v kompetenci rozhodčího a většinou se nepíská vůbec – klade se důraz na plynulost hry. Týmy mají hodinu a půl na odehrání utkání, takže přestávky mezi třetinami trvají většinou jen minutu a poslední třetina se přibližně pět minut před koncem pronájmu ledu zkracuje dle potřeby na 18. minutu, aby se nemohlo ovlivnit ukončení zápasu časoměřičem.

 

Zajímavým pravidlem VHL je také to, že pokud zápas skončí remízou, následují samostatné nájezdy. Žádný hráč nesmí jet dvakrát, dokud se nevystřídají všichni hráči týmu – včetně brankáře (ano, i to se už několikrát stalo, sama jsem na časomíře zažila, že opravdu jeli i gólmani).

Vítěz sk. B 2024-2025, Thirsty Team

Jak je to s fanoušky? Chodí na zápasy i diváci?

 

To záleží na tom, které týmy právě hrají. Některé týmy mají své věrné fanoušky, kteří se chodí dívat pravidelně (většinou jde o členy rodiny, známé nebo kamarády). Důležitým faktorem je termín utkání – na odpolední utkání se přijde podívat více diváků než na zápas, který začíná ve 22 hodin.

 

Někdy je na tribuně 5 lidí, jindy 20 a někdy tribuna zeje prázdnotou. Od chvíle, kdy se dostavila u stadionu restaurace s proskleným výhledem na led, tak se část fanoušků přesunula do tepla. Pár mančaftů si jednou za rok domluví dopravce a přiveze plný autobus fanoušků, to je potom hukot.

 

Podělíte se s námi o nějakou kuriózní historku? Věřím, že jich máte spoustu.

 

Za mě nejkurióznější historka se stala před několika lety, kdy se hrál důležitý zápas ve skupině „A“ o umístění a šlo opravdu o každý bod. Jeden z hráčů, který měl zrovna zraněnou nohu a nemohl svému týmu pomoci na ledě, přišel fandit alespoň na tribunu. Když se situace pro jeho tým ve 3. třetině nevyvíjela dobře, přišel za mnou na časomíru ve stavu, kdy již byl značně posilněn alkoholem. Začal mě přemlouvat, abych upravila skóre a jeho týmu přidala gól. Když jsem se mu vysmála, vytáhl peněženku a začal mi podstrkovat tisícikorunu se slovy „To by mohlo stačit“. Samozřejmě jsem zápas nijak neovlivnila a opilého hráče, který odmítal odejít a snažil se mačkat tlačítka na časomíře, musel doslova vykopnout rozhodčí z boxu… a to měl ještě brusle na nohou.

 

Ke kuriózním momentům také patří třeba hledání vyražených zubů na ledě – bohužel zranění se nevyhýbá ani hráčům VHL.

Tarantule – Francova Lhota

Jak náročná je organizace takové soutěže po administrativní a logistické stránce?

 

Během sezony existují různé fáze, kdy je organizace jednodušší a jindy zase složitější. Příprava nové sezony začíná v podstatě již po ukončení aktuální sezony, ale naplno se s přípravami začíná zhruba v červnu. Nejnáročnější je zhruba měsíc před samotným začátkem, kdy většina týmů na poslední chvíli zasílá své soupisky a přihlášky nových hráčů. Každý tým má svého vedoucího, se kterým komunikuji v průběhu celého roku. Nebudu lhát, někdy je domluva s bandou samých chlapů opravdu složitá, kdy na odpověď na jeden e-mail čekám i měsíc a musím některé neustále uhánět. (úsměv)

 

V srpnu se vytvoří nová sezona na webových stránkách, vloží se soupisky a pro mě začíná ta nejnáročnější část – musí se vytvořit rozpis zápasů. Ten se odvíjí od provozu na zimním stadionu. První se totiž musí udělat rozlosování mistrovských utkání přípravky, žáků, dorostu a mužů. Následně podle volných termínů se doplňuje rozpis ledu zápasy VHL. Týmy mají možnost zaslat své požadavky ohledně termínů, takže někdy je náročnější to vše vymyslet tak, aby byli všichni spokojení. Nejjednodušší by bylo, udělat rozpis na celou sezonu od září do konce března, ale to právě nelze udělat kvůli těm mistrovským utkáním, takže se rozpis tvoří průběžně během sezony. Pokud to jde, tak alespoň na dva měsíce dopředu.

 

Potom během samotné sezony se vždy musí vkládat výsledky na webové stránky. Už 2 roky fungujeme v rámci VHL online přímo na zápase, kdy hráči i jejich fanoušci mohou sledovat online stav utkání. Já pak během týdne řeším nahlášené nesrovnalosti, popřípadě nějaké stížnosti.

 

Další náročnou částí je rušení zápasů na poslední chvíli. Někdy se stane, že půlka týmu onemocní nebo z jiného důvodu zruší zápas na poslední chvíli. Potom musíme situaci řešit doslova za pochodu.

Vítěz sk. A 2024-2025, HC Lidečko Flames

Kolik lidí se podílí na organizaci ligy? Je vás dostatek, nebo byste rádi uvítali další dobrovolníky?

 

Na organizaci ligy se podílí asi 15 osob. Nejpočetnější skupinou jsou časoměřiči a rozhodčí, kterých však není nikdy dost a vždy mezi sebou rádi přivítáme nové posily. Kdo by měl zájem, určitě se může ozvat a přidat se k naší partě!

 

Kdo financuje ligu jako takovou? Máte i sponzory, nebo si hráči vše hradí sami?

 

Soutěž si hradí samotné týmy a je na nich, jakým způsobem to provedou. Některé týmy mají domluvené sponzorství s firmami, takže mají např. na dresech jejich loga a firmy jim finančně vypomáhají, ať už nákupem dresů, příspěvkem na výbavu či uhrazením pronájmu ledové plochy. Některé týmy jsou domluvené se svým městem/obcí, které reprezentují a mají od něj finanční dar. Jiní si hradí veškeré náklady sami a skládají se před každým zápasem.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

 

Do budoucna je naším cílem udržet kvalitu ligy a počet hokejových utkání v sezoně.

 

Nějaký vzkaz na závěr? Ať už hráčům, nebo těm, kteří o zapojení do ligy uvažují.

 

Všem našim „hobíkům“ moc děkujeme za všechny roky účasti v lize. Potenciální zájemci, neváhejte se na nás obrátit a kontaktovat nás. Můžeme vám pomoci např. i se zapůjčením výstroje a můžete se zapojit do prima party. Mohou se na nás obrátit i jednotlivci, kteří nemají svůj tým a my se jim snažíme pomoci zařadit se do již fungujícího týmu.

 

-dř-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA