Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Výstava a filmy o okupaci Československa

date_range 10.Lis, 2015 featured_play_list Aktuality

 

V pondělí 16. 11. proběhne na Gymnáziu Vlašské Klobouky akce Příběhy bezpráví, Měsíc filmu na školách, kterou ve spolupráci se společností Člověk v tísni, pořádá předmětová komise českého jazyka. Už jedenáctým rokem seznamuje společnost Člověk v tísni žáky základních a středních škol s naší moderní historií prostřednictvím příběhů. Každý listopad se na stovkách škol v celé České republice konají projekce filmů a besedy s pamětníky, historiky či filmaři. Mladým lidem jsou předávány příběhy těch, kteří na vlastní kůži poznali, jak snadno člověk svobodu ztratí a jak těžce ji pak získává zpátky.

Pro letošní rok je jako hlavní téma listopadových akcí okupace Československa, která začala v srpnu 1968. „Žákům českých škol chceme přiblížit, co se tehdy stalo, zdůraznit tragické následky vpádu a dlouholetého pobytu sovětské armády. Měli by vědět, že kvůli okupačním vojákům u nás umírali lidé, o sovětské tanky se opíral normalizační režim, který devastoval zemi, komplikoval a ničil občanům životy, vedl k masivní emigraci," říká Mgr. Jiří Ročák.

Vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa

V místním kině proběhne beseda s přímým účastníkem těchto událostí v Praze. O osobních zkušenostech s touto dějinnou událostí se přijde se studenty podělit Ing. Arch. Petr Trávníček, který po srpnových událostech emigroval z naší země. Studentům gymnázia budou promítnuty čtyři dokumentární filmy: U nás pomáhali taky, střihový dokument zachycující vzdor vůči okupantům v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti. Filmový týdeník č. 35/1968, snímek bezprostředně reflektuje vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Deset bodů, studentský film přibližuje atmosféru třídenní okupační stávky, kterou vyhlásili vysokoškoláci na protest proti posrpnovému vývoji. Ticho, emotivní snímek, ve kterém titulní píseň Bohdana Mikoláška doprovází záběry umírajícího Jana Palacha a statisíců lidí, kteří v němé bolesti pokládají květiny k jeho rakvi.

Součástí této akce je i výstava dobových fotografií ze srpna 1968. Na chodbě gymnázia jsou vystaveny velkoformátové fotografie, které dokumentují násilné vniknutí armád Varšavské smlouvy do Prahy a dalších měst ČSSR. Studenti se tak prostřednictvím dokumentárních filmů a fotografií mohou seznámit s jednou historickou událostí naší vlasti, která byla tak tragická pro celý náš národa poznamenala naši zemi na dlouhých 20 let. Výstava potrvá do 20. 12. 2015.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA