

Za Mikuláši do Horní Lidče

V prostorách budovy betléma budou od úterý 8. listopadu 2016 k vidění původní masky čertů, smrtiček, koníků či svatého Mikuláše. Patnáct tradičních postav má své kořeny v Lidečku, Valašské Polance, Študlově, Valašských Kloboukách, Nedašově, Francové Lhotě, Valašské Senici a Střelné.
Expozice čítá na dvacet masek z různých míst Hornolidečska a Valašskokloboucka. Představí se také v dnešní době opomíjená postava „laufra". „Laufr, u nás také "skakún", chodil před družinou a ohlašoval příchod svatého Mikuláše. Maminky na něj čekávaly a říkaly mu, kde schovaly slaměnky plné dobrot, které měl Mikuláš dětem nadělit. Bývali to vysocí ogaři, ve skupině byli třeba i čtyři," vysvětluje ředitel Městského muzea Valašské Klobouky Petr Odehnal.
![]() |
Mikuláš v Lidečku (foto archiv obce) |
Od prvního do šestého prosince prochází uvedenými vesnicemi průvody čertů a Mikulášů, kterým se lidově říká „Svatý". Oproti běžně vžité tradici chodí s čerty místo anděla kobyla, smrt a Žid, případně Turek. Jestliže se Vám tato tradice líbí, nenechte si ujít druhý ročník výstavy mikulášských masek, která bude od 8. listopadu 2016 v prostorách budovy betlému v Horní Lidči. Potkáte na ní originální někdy i sto let staré masky z Valašské Polanky, Francovy Lhoty, Valašské Senice, Nedašova, Valašských Klobouk, Střelné, Lidečka nebo Študlova. Děti, které donesou namalovaný obrázek s mikulášskou tématikou, dostanou malý dárek. Výstava potrvá do 27. listopadu 2016.
Ludmila Brousilová, Obec Horní Lideč

TOP REKLAMA










