Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jarmek udržuje tradice v pečení pánů i čertů

date_range 21.Lis, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Už od samého prvopočátku usiluje Valašský mikulášský jarmek o udržování a aktivní zachovávání lidových tradic a zvyklostí v našem kraji. Bezpochyby k nim patří i pečení mikulášského pečiva z kynutého těsta, tradice tolik typická právě pro Valašskokloboucko. Letošní ročník chtějí pořadatelé zvláště věnovat podpoře této dovednosti, a tak nejen že chystají další ročník jarmekové soutěže O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta, ale ve čtvrtek 22. listopadu pořádají přímo výuku výroby tohoto pečiva.

„Pečení páni jsou krásnou lidovou tradicí se silným příběhem. Dříve v našem chudém kraji neměly maminky čím podarovat své děti, a tak jim pekly postavičky čertů, neboli pánů a paniček. Děti je pak ráno našly za oknem jako dárek od Mikuláše za to, že byly celý rok hodné," pověděla Věra Janíková, která stála při zrodu jarmekové soutěže věnované právě pečeným pánům.

„Že páni nejsou jen obyčejné buchty, ale můžou to být krásná díla s mikulášskou symbolikou, to mě naučily v začátcích jarmeku tetičky Aloisie Burešová a Josefa Sušilová z Valašských Klobouk. Obě byly velice zručné pekařky a jejich páni se stali inspirací pro mnohé pokračovatelky," dodala. Pro Valašskokloboucko je název „páni" opravdu typický, takto se nikde jinde sladkému kynutému pečivu neříkalo.

 V dřevěnici na Kosence se návštěvníci podívají na pečení pánů v peci (foto archiv města)

Tradici pečení pánů si už dnes uchovává stále méně rodin, a proto chtějí pořadatelé Valašského mikulášského jarmeku obzvláště oslovit pekařky a kuchařky, aby vyhledaly osvědčené recepty svých maminek či babiček a zapojily se do jarmekové soutěže O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Třeba se podaří, že se jejím prostřednictvím nechají pro příští roky navnadit další a další hospodyňky.

Své pány a paničky mohou soutěžící přinášet do Besedy nejpozději do pátku 30. listopadu, do 14 hodin. Při sobotním jarmekovém programu zde bude probíhat výstava, při níž sami návštěvníci zvolí ta nejpěknější pekařská díla. Přímo s ukázkou pečení pánů se pak budou moci setkat, když zavítají do nedaleké dřevěnice na Kosence. Přivábí je nejen vůně, ale také chuť pečiva právě vytaženého z pece.

A aby se výrobě pánů naučili i noví mladí pekaři a pekařky, pořádá valašskokloboucký Klub důchodců ve čtvrtek 22. listopadu už zmiňované tematické odpoledne, během něhož budou jeho členky předvádět pletení pánů svým vnukům a dalším dětem. Začátek je ve 14 hodin v klubovně seniorů na domě dětí a mládeže. Setkání se zúčastní také zkušené pekařky, které budou zanedlouho péct pány pro návštěvníky Valašského mikulášského jarmeku. Zváni jsou i zájemci z řad veřejnosti, kteří by se rádi tomuto voňavému řemeslu přiučili.

Jarmekové zajímavosti najdete také na webu www.jarmek.cz a na facebookovém profilu http://www.facebook.com/valasskymikulasskyjarmek.

Lenka Zvonková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA