

Klobouky chtějí modernizovat své koupaliště

Máte léto spojené hlavně s koupáním? Většina z nás asi ano. Koupaliště na Starém městě v Klobukách je při příznivém počasí vždy plné místních i přespolních milovníků vody a slunce. A právě proto se na valašskokloboucké radnici rozhodli, že je čas místní koupaliště přivést do jednadvacátého století. Udělat radost plavcům i malým dětem je sice prvořadé, ale dalším neméně důležitým důvodem k rekonstrukci je stáří a míra opotřebení technického zázemí tohoto sportoviště. Každoročně se díky tomu zvyšují náklady na údržbu a opravy.
V nejhorším stavu jsou rozvody a čistička vody, které bez výměny pracují od spuštění koupaliště. Dalším závažným problémem jsou průsaky bazénu. Denně zde dochází k velké ztrátě vody a ta se musí za nemalé peníze dopouštět z vodovodního řadu. Architektonická studie má vedení města doporučit nejlepší a nejvýhodnější řešení oprav. Předběžné vyjádření odborníků navrhuje např. vyložení bazénu speciální fólií.
![]() |
Koupaliště Valašské Klobouky fotoarchív MěÚ |
Modernizace koupaliště počítá i se solárním nebo jiným ekologickým ohřevem vody, aby tak mohla být prodloužena sezóna. K zatraktivnění celého areálu mají sloužit herní bazénové prvky, které už dnes nesmí chybět na žádné plovárně a zvětšení bufetu vč. zázemí. Studie také počítá s rozšířením areálu směrem ke Smolině, kde vznikne plocha pro beachvolejbalové hřiště a přírodní koupací jezírko.
„Ve chvíli, kdy architekti předají městu svoji studii, začneme hledat způsob financování. Získá-li město dotaci, bude moci provést akci najednou, v opačném případě rekonstrukci rozdělí do několika fází," řekl místostarosta Martin Janík. „S vizuální prezentací návrhu seznámíme širokou veřejnost. Občané se budou moci k celé akci vyjádřit a sdělit svůj názor. Následné projektování a samotná realizace už bude ležet na novém vedení města," doplnil místostarosta.
Hledá se pramen
Město už letos přikročilo k prvnímu opatření, které má snížit náklady na provoz celého sportoviště a rozhodlo o provedení hydrogeologického průzkumu koupaliště k zajištění vlastního zdroje vody. V současné době stojí naplnění bazénu 300 tis. Kč ročně a tyto náklady se díky vlastnímu zdroji sníží minimálně na polovinu.
Dodavatel vrtu už provedl čerpací a hydrodynamické zkoušky a v listopadu začne hloubit studnu. Po ověření kvality podzemní vody laboratorními analýzami a splní-li vrt požadavky na vydatnost, přemění se na vodní dílo.
„Městu se podařilo na hydrogeologický průzkum koupaliště získat dotace z Operačního programu životního prostředí ve výši 85 % a ze Státního fondu životního prostředí ve výši 5 %. Plánované celkové náklady na vrt činí 454 tisíc korun," doplnil vedoucí investičního odboru Radek Bařinka.
Sandra Novotná Kollerová

TOP REKLAMA










