Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Morfium nemocné společnosti – DOTACE

date_range 25.Lis, 2017 featured_play_list Aktuality

 

28 let po socialismu a třináct let po vstupu do Evropské unie… skloněni v pase, v rukou žmouláme klobouk a čekáme, zda nám někdo hodí něco na přilepšenou.

Letos byla Česká republika zařazena mezi rozvojové země. Ztratili jsme vliv na chod ekonomiky a stali se tak opravdovou kolonií západu. Nastal dvojnásobný odliv kapitálu z ČR ve srovnání se zbytkem EU a v odvětvích, která mají charakter přirozeného monopolu – vodárenství, energetika – jde dokonce o čtyřnásobek.

Slované pro západ vždy byli a doposud jsou jen podřadný šunt a dodnes se stále pro tyto oblasti na západě používá hanlivé Ostblok, či dokonce ne Slavic, ale záměrně a pohrdavě Slejvik – což ve volném překladu znamená slovanští otroci, národy na levnou práci a posluhování jiným. Naše výroba byla snížena na minimum, dostáváme trochu dotací, dokonce nám řekli, že tady ani zemědělství nepotřebujeme. Denně tu máme letáky reklamních řetězců, každodenní slevy. Podívejte se, jak i staří lidé mající na zádech batůžek běhají od jednoho nákupního centra k druhému hledajíce to nejlevnější zboží.

Definice dotace

Jdete do obchodu a chcete si koupit chleba za 30 korun. Přijde EU, vezme vám těch 30 korun a dá vám 50. Podmínkou ovšem je, že si za ně musíte koupit šampon. Jste nespokojení, ale inteligenti kolem vám říkají, že máte být rádi, protože jste dostali víc, než vám vzali.

Jak to funguje

Všechny členské země EU musejí odvádět do unijního rozpočtu peníze, které jsou následně administrativně přerozdělovány a vraceny státům formou eurodotací. Občané zaplatí daně, z nichž se část odvede Evropské unii, ta tyto peníze tzv. přerozdělí a jednotlivé státy si pak mohou o ně zpětně požádat – ovšem s tím, že je musí použít na přesně stanovený a EU schválený účel. Navíc eurodotace nikdy nezaplatí celý projekt, ten musí jednotlivé státy (příjemci) ještě doplatit. Systém eurodotací je momentálně prakticky nezničitelný, poněvadž na něm závisí takové množství úředníků, že jeho odbouráním by se zhroutil celý systém EU. Dotace rozdává jak EU, tak i stát se svými ministerstvy, kraji, městy, obcemi a jejich úřady.

Celý tento „sociální" systém není ve své podstatě nic jiného než naprosto čistá predace, vykořisťování, a to jako vystřižené z kdysi povinné četby Malého Bobše. Dotace opravdu nejsou zdarma. Paradoxně se bere těm chudším a bohatším se dává. Někdo ty daně platí méně, někdo více, ale platíme je všichni.
Evropské dotace se bohužel staly synonymem rozkrádání, korupce, plýtvání a získávání neospravedlnitelných výhod na trhu.

Tato zem již není potravinově soběstačná

Jak dosáhnete toho, aby naše zemědělství nekonkurovalo francouzskému? Jednoduše. Vyhlásí se, že se tady bude dotovat řepka. Vyplatí se tedy řepka a dobře nabroušená sekačka na louky, které byly dříve poli nebo pastvinami. Pak si musíme potraviny koupit od dotačně správně motivovaných zemědělců jiných zemí.

Jako milovníkovi absurdního humoru se mi samozřejmě líbí fakt, že farmáři se tak dlouho dotovali, aby nevyráběli tolik mléka, až vypukl jeho nedostatek a zdražilo máslo. A státy, respektive Evropská unie, začaly opačný proces – dotace na výrobu mléka a másla. Jenže znáte to – farmáři utekli od chovu krav na mléko, k chovu krav na maso, a tak teď se ztrojnásobí cena steaků, hovězího na polévku, guláše a jedeme nanovo. Vy, co maso nežerete, se moc nesmějte. Počkejte, až se začne dotovat to vaše zelí a růžičková kapusta…

Ilustrační foto

Čím blíže ty lajnované světlé zítřky jsou, tím delší začínají být fronty či pořadníky na cokoliv, případně nám věci tak nějak zdražují

Zmámen osvětou nahlédnul jsem do tajů kotlíkové dotace a zelené úsporám. Ani jednoho jsem nevyužil, jen pootevřel dveře a celé mi to připadlo, jako bych vstupoval do kontaktu s kriminálním podsvětím, vnořil se do světa prostitutek, hazardních hráčů, světských, udavačů, zlodějů z autobazarů a dalších pochybných existencí.

Kdo má zájem o dotace ze strukturálních a operačních fondů nebo jak se to ten program na společenskou korupci vlastně jmenuje, musí jako první předložit projekt. Nenápadně stranou je zájemci dáno najevo, že projekt musí zpracovat firma, která již má se zpracováním projektů zkušenosti, protože projekt zpracuje kvalitně a šance na úspěch se tak zásadně zvýší. Tyhle firmy pak nejsou ničím jiným než skrytý byznys poslanců, europoslanců, případně dalších dojičů tohoto nového socialismu. Od okamžiku, kdy EU občanům v některé zemi sebere peníze, aby je zase někde jinde jiným občanům rozdala a dělala si u toho propagandu, že „pomáhá každý den", (to jsou ty děkovné modré cedule), se ty peníze rozkrádají a na místo určení jich dorazí jen část, a to vůbec nezmiňuji charakter toho záměru, které tyto korupční peníze nakonec podpoří. Takže výsledek je takový, že třetinu rozkradou ještě dřív, než z toho vůbec nějaká dotace vznikne. Prostě si musíte koupit a zaplatit něco, co vlastně vůbec nechcete a pokud nepřistoupíte na podmínky dotace, tak si to kupovat nemusíte.

Příjemci dotací platí úplně stejnými penězi jako vy. Tedy vašimi penězi

Docela by mě zajímalo, jak celý takový proces vnímají lidé, kteří si na dva dny (a to včetně noclehu) poníženě stoupnou před takový krajský úřad s žádostí například o kotlíkovou dotaci. Uvědomují si vůbec, jak zoufalá je jejich situace, a jak si s nimi úředníci vytírají prdel? Regulérní dotační rukojmí. Kolik z nich si asi v poslední době třeba koupilo staré auto, ze kterého jim stát vyměřil ekodaň? A zrovna z této ekodaně se financují projekty jako je tento. Stát jim tedy dá flastr, že nemají prachy na nové auto a pak některým z nich milostivě tyhle prachy vrací, když jim přispěje pár švestek na kotel. Fakt působivé.

Doufejme alespoň, že tyto lidi nakonec zahřeje nejen teplo z dotovaného kotle, ale i vědomí, že jej nemuseli hradit v plné výši jako my ostatní, kteří si svoje bytové, dopravní, kulturní a sociální potřeby hradíme sami.

Sekejte, dotujeme, není voda, dotujeme… 

Za hektar posečené trávy dostává zemědělec dotaci od 5 000,- do 12 500,- Kč. Louku velikosti dvou hektarů zvládne posekat za dvě hodiny. Při nejnižší odměně si tak za dvě hodiny přijde na pěkných 10 000,- Kč. Nebude to ale ještě tak, že vysoká tráva zajišťuje daleko lepší vsakování vody do půdy a zadržuje vodu v krajině? Jsme tedy nejen svědky, ale i viníky, toho, že velká část dešťové vody steče do koryt řek a potoků a ven z krajiny. Nastane vysychání. Ne vinou globálního oteplování, ale vinou dotací za sekání trávy.

Opatření? Megalomanský projekt výstavby přehrady ve Vlachovicích, případně ještě lepší dotační program Děšťovka. Boj proti suchu. To mě chcete tvrdit, že když si uložím vodu do jakési nádoby u domu a začnu s ní splachovat záchod, začnu ovlivňovat sucho?
Absolutní úlet a skutečně kategorie sama pro sebe. Jak dlouho, prosím, musíte pracovat na to, abyste měli pro sebe k dispozici čistých 105 tisíc korun? Tuto částku totiž může získat jediná domácnost na to, aby zachytávala déšť. To znamená, že z kapsy úplně každého občana včetně kojenců vytáhne dvacet korun, protože na projekt je určeno 200 milionů. A opět v duchu nejlepších tradic českého šmelinářství, pumpařství, vychcanosti a přeprodávání míst v pořadníku na Favorita přeju všem příjemcům této dotace při každém spláchnutí ten skvělý pocit mít doma něco, na co mi přispěli ostatní ze svých daní.

Závislost

Asi víte, proč dealeři drog sem tam prodají pár dávek novým klientům levněji a bez zisku. Chtějí, aby si dotyčný vypěstoval závislost.

Závislost lidí, spolků, měst i států na samotných DOTACÍCH je v této zemi opravdu bezprecedentní.

Otevřete si listopadový Kloboucký zpravodaj a začněte si číst. Schválně. Kolikrát v textu najdete slovo dotace ve všech možných obměnách a variacích. Jenom namátkou: Cyklostezka Bečva-Vlára-Váh, bezbariérové chodníky, veřejné osvětlení, osvětlení cyklotrasy, úprava vestibulu kina…..

Klobůčky mají jako součást Odboru investic projektovou kancelář, která získává finanční prostředky na připravované projekty, což především zahrnuje vyhledávání, zpracování a administraci vhodných dotačních titulů.

Jinými slovy desítky tisíc lidí jenom v této zemi se jako součást svých pracovních povinností každodenně věnují jen a pouze dotacím. Mám skromný dotaz…opravdu tím vytváří nějaké skutečné hodnoty? Vážně mám věřit tomu, že ano?

Žádný strom neroste do nebe a až tento,,soubor ekonomických zázraků" jednou skončí, čím se tito lidé budou živit? To jim přidělí stanovou celtu, lopatu a krumpáč a pošlou je stavět něco podobného jako byla Širokorozchodná?

A není to celé ještě nějak tak, že se peníze investují primárně do věcí s vypsaným dotačním titulem?

Zeleň na poslední cestě a mlátová cesta na hřbitov pro Klobučany aneb fiktivní rozhovor co nikdy nebyl:

x: Byl vypsán dotační titul se spoluúčastí 75% na revitalizaci městské zeleně. Co ten klobucký hřbitov?
y: No viděl jsem, ale podmínku získání dotace je vybudování vodopropustné komunikace. To tam vážně uděláme?
x: Ale je na to dotace! Nevzít to, je to samé, jako hodit do kanálu čtvrt milionu.
y: Jenže na tu dotaci musíme přispět dalším půl milionem, který nám bude chybět jinde. Padá nám na hlavu márnice.
x: Na márnice dotace nejsou, to teda necháme ležet ladem čtvrt milionu?
y: Ano, abychom mohli investovat toho půl milionu tam, kde jej skutečně potřebujeme.

Zadržuj moč a pocítíš rozkoš… přízrak Vařákových pasek

Zkuste si to. Lidé v této zemi by byli šťastní, pokud by něco takového mohli permanentně zažívat u každé dotace. Například při takovém průjezdu kolem dotovaných radarů v rámci akce BESIP instalovaných do místní části Lipina a směrem od Mirošova. Na jejich pořízení byla přidělena městu dotace ve výši 104.000,- Kč. Zbývajících 104.712,- Kč si Klobůčky doplatily ze svého. Ubude prý přejetých Lipiňanů.

V Lačnově (obec leží v ČR, ne v Albánii), kde posledních asi 20 let žiju, v rámci akce ,,Čistá Bečva" rozebrali chodníky. Splašky už tečou potrubím, na nové chodníky se ale od té doby čeká. Takže si pro změnu zase jiné sračky tahám už tři roky na botách domů. Prý zatím nevyšla dotace. Čekám pořád na tu rozkoš…

Na druhou stranu stojí v dědině deseti miliony korun dotovaný projekt ,,Vařákovy paseky – vědecká rekonstrukce vypálené usedlosti." Vědecká asi proto, abyste moc nebádali nad pouhými skelety budov, eternitovými střechami, pozinkovanými okapy, a dalšími ,,alternativními" materiály rádoby historických valašských chalup. Pokud byste měli někdo zájem doplnit si vzdělání a na vlastní oči vidět legendární ,,Potěmkinovu vesnici" současnosti, máte opravdu jedinečnou příležitost. Na rozdíl od vicekrále Potěmkina, který budoval co nejlevněji, zde naleznete pravý opak. Takhle nějak si představuju opravdové zhmotnění myšlenky „festival prodrbaných peněz". Mají otevřeno pouze po telefonické dohodě. Obec přispěla dalšími téměř dvěma miliony a vlastním dřevem.

Darek Slavík

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA