Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Valašská tancovačka zanechala v Bohuslavicích nad Vláří silné dojmy

date_range 19.Zář, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Valašská tancovačka v Bohuslavicích nad Vláří

Dunivý hlas fujar trombit, práskání bičů či výstřely z pistolí se rozléhaly přírodním bohuslavickým areálem ve večerních hodinách v sobotu 12. srpna 2023. To dali o sobě vědět Trombitáši Štefánikovci, jejichž vystoupení se stalo vyvrcholením I. ročníku Valašské tancovačky a navodilo slavnostní atmosféru před křtem cimbálu značky Bohák, určeného pro mladého cimbalistu Matěje Kramáře.

 

Cimbál vyrobil Slavomir Hromada z Liptovského Mikuláše, který v roce 2013 převzal původně maďarskou firmu Bohák a založil společnost Cimbalom Bohák, která vyrábí cimbály podle více než sto let starých postupů. Z Liptovského Mikuláše přijel i samotný výrobce, který jako člen Ĺudové hudby Ďanta doprovodil při vystoupení svoji dceru, jejíž pěvecké nadání okouzlilo snad všechny návštěvníky.

 

Příjezd Trombitášů Štefánikovců rozšířil počet původně avizovaných účinkujících z osmi na devět. Program začal vystoupením mladých a šikovných hudebníků z CM Stěřina ze Slavičína s cimbalistou Matějem Kramářem. Příznivce mezi návštěvníky si našla i dechová hudba pod názvem Rudická kapela s kapelnicí Evou Michalcovou. Neuvěřitelnou energií překvapil ženský pěvecký sbor Nezdenské tetičky s repertoárem písní ze Slovácka a Kopanic. Nejpočetnějším vystupujícím souborem byla FS Záriečanka ze slovenského Záriečie. Třicet čtyři členů souboru prezentovalo trojhlasým zpěvem, tradičními tanci a lidovou hudbou folklorní tradice Púchovské doliny. Zajímavostí je, že krásné kroje, ve kterých vystupují, si členové souboru vyšívají sami. Velkou pozornost si získali mimo jiné i nivničtí hudebníci z uskupení Muzikaša s primášem Janem Miškarem, v jejichž podání zazněly písně z oblasti Slovácka.

 

Valašská tancovačka v Bohuslavicích nad Vláří. Celá fotogalerie ZDE

 

FS Polančan, národopisný soubor z Valašské Polanky s vedoucím Karlem Petrůjem, se před vyvrcholením celé akce střídal při vystoupeních s CM Slavičan. Lidové tance s názvy Točený či Starouherský v podání osmi tanečních párů byly nezapomenutelné, stejně jako vyloženě mužský tanec Zbojnický. A s nám dobře známou Cimbálovou muzikou Slavičan, ke které se na pódiu i pod ním přidali při křtu všichni účinkující, si převážná část návštěvníků s chutí zazpívala známé lidové písně nejenom z Valašskoklobucka. Nelze však zapomenout ani na moderátora celé akce DJ Aleše Ptáčka, který mluveným slovem uváděl vystupující soubory.

 

A tak Valašská tancovačka s rozsáhlým doprovodným programem a obohacena o pokrmy lidové kuchyně byla neuvěřitelně vydařeným kulturním podnikem. Ten, kdo přišel, rozhodně nelitoval. Její pořadatelé, Marcela Kramářová se synem Matějem a mladými muzikanty s CM Stěřina, kteří stáli u zrodu celé akce, již nyní zvou na další ročník, který se uskuteční 27. července 2024 opět v Bohuslavicích nad Vláří.

 

Pořadatelé akce děkují za podporu obci Bohuslavice nad Vláři a místnímu Červenému kříži.

 

Autor: Zdeňka Maňasová, kronikářka obce Bohuslavice nad Vláři

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA