Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Výstava na radnici ukáže čestné občany

date_range 24.Kvě, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 

Vestibul valašskoklobouckého městského úřadu nově hostí výstavu o čestných občanech města Valašské Klobouky. Devatenáct velkých postav místních dějin je představeno v časovém sledu podle data udělení čestného občanství, Josefem Januškou a Adolfem Promberem začínaje a Josefem Valčíkem konče. Nositelé si takové uznání často zasloužili svým podílem na rozvoji města, jeho školství či společenského života, ale také osobním přičiněním v boji za svobodu národa. Přehlídku význačných občanů může veřejnost navštívit v přízemí radnice vždy ve všedních dnech. Potrvá do konce roku. 

„Výstavu jsme připravili v návaznosti na nedávno vydané Vlastivědné kapitoly, které přinesly přehled všech čestných občanů. Povědomí o nositelích bylo dosud mezi lidmi slabé, známé byly hlavně osobnosti, kterým bylo občanství uděleno jako posledním. To bychom chtěli změnit. Kromě fotek a povídání o jednotlivých postavách je instalována také vitrína, v níž je k vidění originální plaketa čestným občanům a nejvyšší vyznamenání Kříže obrany státu, které bylo před několika dny uděleno Josefu Valčíkovi, čestnému občanu města Valašské Klobouky od roku 2008," uvedl k expozici Petr Odehnal z městského muzea.

 

foto MěÚ Val.Klobouky

 
Je dobré poznamenat, že se Klobouky nemusí za žádného ze svých čestných občanů stydět. „Dokonce v době první světové války město odolalo i tlaku na odvolání čestného občanství prezidenta Masaryka, jak zachycuje projev starosty Jana Pechance. V něm dokládá, že Valašské Klobouky mohou být hrdé, protože „ač jiná města během války čestné občanství prof. Masaryka odvolala na nátlak nadřízených úřadů, naše město tak neučinilo," vysvětlil Petr Odehnal. Žádné z udělených občanství také nebylo poplatné totalitnímu režimu.

Vůbec prvními nositeli čestného občanství se 30. listopadu 1884 stali za zásluhy o školství Josef Januška a za přínos „ve věcech obce města Klobouk" Adolf Promber. Jen o šest let později získal toto uznání Josef Bratmann „s ohledem na šlechetné skutky a tak mnohokráte zdejším chudým prokázané dobrodiní". Následovala občanství Bedřichu Katzovi, Karlu Bubelovi, Františku Hrubanovi, Václavu Hrubému a Petru Kusalovi. Linii v roce 1900 přerušil Antonín Matyáš, který pro svou křesťanskou skromnost a těsný výsledek hlasování zastupitelů čestné občanství odmítl. V témže roce byli ovšem jmenováni Ignát Seichert a Jan Žáček.

V letech následujících se čestnými občany staly osobnosti jako Tomáš Garrigue Masaryk, Alois Jirásek, Karel Kramář či František Staněk. V roce 1930 byl čestným občanem jmenován rodák František Šerý, významný valašskokloboucký kulturní činitel, továrník, starosta města a poslanec moravského zemského sněmu. Po Františku Růžičkovi a Edvardu Benešovi přišly velké postavy dějin poslední doby. 26. června 2003 byl za své zásluhy jmenován čestným občanem plukovník Josef Balejka, letec RAF, a 15. prosince 2008 se stal čestným občanem Valašských Klobouk in memoriam plukovník Josef Valčík, který se podílel na přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA