Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zástupci pěti evropských zemí se setkali ve Vlachově Lhotě

date_range 06.Dub, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Setkání ve Vlachově Lhotě, uprostřed starosta obce Miroslav Častulík

V obci Vlachova Lhota se v druhé půlce listopadu 2019 konalo třídenní setkání s účastí zahraničních družebních obcí a partnerů ze Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska.

 

Projekt s názvem „Na demokracii se stále musí pracovat – Nový příběh Evropy“ byl zaměřený na vytvoření vhodných podmínek, aby se občané zapojovali do diskusí o aktuálních otázkách EU. „Cílem bylo mobilizovat občany z různých států Unie a posílit občanskou účast v procesu tvorby politiky Unie. V rámci projektových aktivit jsme se zaměřovali na vzájemné posílení poznatků a porozumění mezi občany a mezi kulturami,“ uvedla koordinátorka projektu Mária Lőrincz. V kulturním domě ve Vlachově Lhotě proběhlo představení jednotlivých delegací, na které navázal kulturní program. Člověk by se možná trochu bál jazykové bariéry, ale kdo neuměl slovensky, nebo anglicky, tomu pomohli tlumočníci.

 

Po večeři se delegáti přesunuli na Masarykovo náměstí města Valašské Klobouky a připojili se k aktivitám  vzpomínkové  slavnosti, při příležitosti 30. výročí Sametové revoluce a zapojili se do symbolického cinkání klíčemi na počest dění ze 17. listopadu 1989. Ve večerních hodinách se realizovala beseda a hodnocení společných 15 let v EU. Současná mladá generace nezažila časy totalitních režimů, kde „demokracie“ úplně ztratila svůj význam a  často si neuvědomuje význam takových výhod, jako je např. svoboda pohybu a možnost studovat v zahraničí. Demokracie a svoboda není samozřejmost a na demokracii se stále musí pracovat i nadále.

 

 

Druhý den: exkurze a nelegální útěk přes železnou oponu

 

Účastníci navštívili Muzeum Slavičín, kde se seznámili s ukázkami raket vojsk Varšavské smlouvy. Jako příklad dobré praxe v oblasti rozvoje podnikání v EU se hosté seznámili s činností soukromého pivovaru Hrádek. Po oběde se realizovala ukázka nelegálního útěku osob přes železnou oponu na západ a jejich zadržení pohraniční stráží. Následně mládež prezentovala svůj pohled na život před Sametovou revolucí. V kulturním domě se konala beseda s hejtmanem  Zlínského kraje a s ostatními účastníky událostí Sametové revoluce a demonstrací ve Zlíně, na kterou  navazovala i veřejná diskuse s názvem: Na demokracii se stále musí pracovat. Účastníci setkání si vyměnili názory o demokratických postupech a limitech demokracie s potřebou jejího rozvíjení. K posílení mezikulturního dialogu se přispělo hudebním programem, do kterého se aktivně zapojili i členové delegací.

 

 

Vzpomínalo se na občany, kteří svoje životy obětovali v II. Světové válce

 

Poslední den projektu se účastníci setkání zaměřili pozornost na formování nového příběhu Evropy. Po snídani se vedla debata o budoucnosti Unie, o důvodech vzestupu euroskepticismu a o možných efektivních nástrojích na změnu postojů. Následně v rámci slavnosti a kladení věnců se vzpomínalo na občany a rodáky obce Vlachova Lhota, kteří svoje životy obětovali ve II. Světové válce za svobodu. V závěrečné časti setkání se realizovalo vyhodnocení výsledků projektu a stanovení společných cílů další spolupráce.

 

 

Během střetnutí  se poukazovalo i na to, že myšlenka evropské spolupatřičnosti je založená na tom, že ti silnější pomáhají slabším. „Solidarita se projevuje i poskytnutím eurofondů a proto jsme považovali za potřebné prezentovat i konkrétní rozvojové aktivity realizované z podpůrních zdrojů Unie. Představení výsledků a úspěchů z členství v EU jsou efektivními nástroji  snížení euroskepticismu,“ dodala Mária Lőrincz.

 

Realizace projektu:

– poskytla příležitost  spolupodílet se a zúčastňovat se na vytvoření nového příběhu Evropy,

– prezentovala konkrétní úspěchy Evropské unie,

– rozšířila vědomosti o Unii a o jejich institucích, o rozhodovacích procesech EU a o výhodách z členství,

– vytvořila prostor na diskusi o možnostech posílení demokracie,

– rozvíjela vědomí evropské identity založené na společných hodnotách,

– zabezpečila fórum na diskusi o vzestupu euroskepticismu a jeho důsledků na budoucnost EU,

– poukázala na potřebu posílení sociální a politické soudržnosti,

– zvýšila pocit spoluvlastnictví Evropské unie mezi jejími občany,

– přispěla k zvýšení tolerance a vzájemného porozumění mezi občany Evropy, kteří respektují a podporují kulturní a jazykovou rozmanitost a přispívají tak k mezikulturnímu dialogu.

 

Partnerství tvořily 3 samosprávy, 2 neziskové organizace a 1 církevní společnost, t.j. jedná se o vyrovnané partnerství samospráv a mimovládních organizací. Partneři hodnotili setkání ve Vlachové Lhotě velmi pozitivně a teší se na pokračovaní spolupráce.

 

Spolufinancováno v rámci programu Evropské unie „Evropa pro občany“

 

-pr-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA