Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Moravští odborníci: Videohry jsou plné hazardních prvků

date_range 29.Bře, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Počítačové hry a hry pro mobilní telefony a herní konzole obsahují hazardní prvky. Ty u hráčů zvyšují zájem o hru, mohou je ale přiblížit riziku závislosti. Současně platí, že výrobci stále častěji vedou hráče k tomu, aby k úspěchu ve hře platili prostřednictvím tzv. mikrotransakcí. Obou potenciálně rizikových trendů si všímají specialisté z Centra komplexních služeb (CKP) ve Zlínském kraji Společnosti Podané ruce.

 

Počítačové hry, hry pro konzole, jako jsou Xbox a PlayStation, nebo hry na mobilních telefonech. To je oblast, na kterou se stále intenzivněji zaměřují odborníci ze zlínského CKP. S narůstajícími obavami sledují fakt, že současné videohry obsahují množství hazardních prvků. Ty hráče více vtahují do hry, podněcují je k intenzivnějšímu hraní, a mohou tak vést ke vzniku závislosti.

 

Lootboxy a mikrotransakce

 

Nejčastěji se jedná o tzv. lootboxy (loot – kořist, lup), tedy jakési balíčky s překvapením. „Hráčům se na obrazovce objeví například po splnění nějakého úkolu a vybízejí k rozbalení. Není ale předem jisté, co obsahují. Hráč na ně klikne a čeká, co vlastně vyhrál,“ říká Vít Procházka z CKP. Bedýnky s překvapením bývají barevné, svítí nebo blikají a svým provedením často připomínají výherní automaty. Nezřídka se ve hře za získání lootboxů nebo za jejich rychlejší otevření ještě musí platit.

 

Právě mikrotransakce, tedy platby malých obnosů za získání extra výhod ve hře, za urychlení herních scénářů, za vizuální vylepšení nebo za nákup zmiňovaných lootboxů, jsou druhou potenciálně nebezpečnou vlastnosti videoher. „Pozoruhodné je, že mikrotransakce byly ještě donedávna doménou her na mobilních telefonech. Ty bývají ke stažení zdarma a jejich tvůrci vydělávají právě díky mikrotransakcím během hraní,“ připomíná Vít Procházka.

 

Mikrotransakce se však nyní objevují i v placených hrách od zavedených značek, kde byste je dřív nečekali. K vylepšení svého týmu v NBA nebo k neporazitelné fotbalové soupisce ve FIFě můžou vést nejen manažerské schopnosti hráče, ale také desetitisícové útraty. „Z původních mikrotransakcí ve výši dvacetikoruny se velmi snadno mohou stát vysoké investice, které si nezadají například se sportovními sázkami,“ varuje Procházka.

 

Info? Osobně, telefonicky i online

 

Proto se na oblast „drobného hazardu“ ve videohrách zaměřují odborníci z CKP ve Zlínském kraji. Intenzivně sledují nejnovější trendy a snaží se o osvětu mezi hráči. „Naším cílem není hráče nebo hraní démonizovat. Ale poskytovat relevantní informace. Vytvořit prostor, kde se budou moci především rodiče zeptat na cokoliv, co je stran hraní jejich dětí zajímá,“ říká Yvona Kopečková, vedoucí CKP.

 

V současné době jsou informace o hrách i jejich nástrahách k dispozici především díky recenzím. Jsou ale často nesrozumitelné zejména pro lidi, kteří se v herním světě nepohybují. Právě to chtějí v CKP změnit. Nabízejí telefonické i osobní konzultace a aby usnadnili komunikaci mezi dětmi-hráči a jejich rodiči, založili ve Zlíně nově také specializovanou facebookovou skupinu. „Hraní videoher samo o sobě podle nás není problém, pokud mají děti v pořádku v životě jiné věci. Učí se do školy, mají sportovní nebo umělecké vyžití a hry mají spíš jako odreagování. Když tuhle hranici překročí, jsme tady my,“ uzavírá Yvona Kopečková.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA