Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Čunek: Nedaří se nám získat větší počet bývalých zdravotníků

date_range 27.Říj, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Krizový štáb Zlínského kraje 26. 10. 2020

Aktuální epidemiologická situace, lůžkové i personální kapacity v nemocnicích stejně jako personální situace v sociálních zařízeních, ale i zapojení studentů, dobrovolníků či ambulantních specialistů bylo tématem Krizového štábu Zlínského kraje, který svolal v pondělí 26. října odpoledne hejtman Jiří Čunek.

 

„V současné době vidí ředitelé nemocnic, jako největší ohrožení poskytování péče v přeplněnosti lůžek pacienty, které si jejich rodiny nechtějí převzít do domácí péče, protože jsou covid pozitivní. Nicméně jejich zdravotní stav již nevyžaduje hospitalizaci. Zdravotníci proto apelují na rodiny hospitalizovaných, aby si své blízké vzali do domácího léčení, a umožnili tak uvolnění lůžek pro další potřebné pacienty. Nikdo z nás by opravdu nechtěl, abychom se dostali do stavu, kdy pacienti budou ležet na chodbách,“ shrnul požadavky lékařů hejtman Jiří Čunek s tím, že další hrozbou, která nám aktuálně hrozí, je nedostatek personálu jak v nemocnicích, tak i v sociálních službách.

 

„Situaci nám bohužel zhoršuje špatné rozhodnutí Vlády ČR ve věci nařízené práce mediků. Vláda chybně rozhodla, že seznamy mediků mají fakulty poslat hejtmanům krajů, kde mají školy sídlo, přičemž to mělo být dle místa trvalého bydliště studentů. Fakultní nemocnice, které mají podstatně víc zdravotního personálu v závislosti na počtu pacientů než naše nemocnice, tak mají naše studenty, které nutně potřebujeme. Už 14 dní v této věci vládu urgujeme, ale náprava nepřišla,“ připomněl hejtman Čunek a dodal: „Dále je potřeba, aby vláda vyhlásila pracovní povinnost pro ambulantní specialisty, které potřebujeme na doplnění služeb, třeba i na pracoviště bez covid pacientů. Opět o této věci jednáme dlouho, ale vláda se zřejmě bojí rozhodnout. Zatím se nám příliš nedaří získat větší počet bývalých zdravotníků či dobrovolníků, abychom doplnili nedostatek pracovníků v sociálních službách. Po dnešním jednání budou naši spolupracovníci oslovovat vytipované lidi, přes neziskové společnosti nebo přímo.“

 

Hejtman Jiří Čunek podepsal téměř 200 pracovních příkazů pro studenty středních i vysokých škol, avšak jak je výše uvedeno, musí být nejprve uvolněni z jiných krajů.

Pobytové sociální služby v kraji budou přednostně přijímat pacienty z nemocnic

 

Rada Zlínského kraje v pondělí 26. října schválila nařízení, které ukládá vybraným pobytovým sociálním službám prioritně přijímat nové uživatele po ukončeném pobytu v nemocnici. Nařízení kraj vydává v souvislosti s prohlubující se epidemickou situací.

Ilustrační foto

„Cílem nařízení je, aby péči o osoby, jejichž zdravotní stav nevyžaduje pobyt v lůžkovém zařízení zdravotní péče, převzaly sociální služby. Chceme tím odlehčit nemocnicím, které potřebují uvolnit lůžka k hospitalizaci nemocných s koronavirem. Služba je určená pro žadatele, kteří vyžadují celodenní péči, ale nemohou zůstat v domácím prostředí. Pomoc rodinných příslušníků a zajištění péče o seniory v domácím prostředí přesto vnímám jako klíčové. V domácím prostředí je totiž možné minimalizovat riziko nákazy onemocněním Covid-19 a na rozdíl od péče v pobytových zařízeních nedojde k omezení osobního kontaktu,“ sdělila krajská radní Michaela Blahová, zodpovědná za oblast sociálních věcí, neziskový sektor a rodinnou politiku.

 

Nařízení zřizovatele č. 1/2020 je určeno všem příspěvkovým organizacím zřízeným Zlínským krajem, které poskytují sociální služby v zařízeních dle §§ 48, 49, 50 a 44 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, tedy domovům pro seniory, domovům se zvláštním režimem, domovům pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovacím službám v pobytové formě pro cílovou skupinu senioři.

 

„Poskytovatelé pobytových sociálních služeb budou prioritně přijímat nové uživatele po ukončené hospitalizaci v nemocnici, jejichž životní situace neumožňuje návrat do domácího prostředí a vyžaduje celodenní péči. Každá žádost o přijetí bude prošetřena a vyhodnocena. Nařízení platí od 27. října 2020 do odvolání,“ doplnila Helena Miklová, vedoucí Odboru sociálních věcí.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA