Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Pustevnách vznikají unikátní díla vytvořená z písku

date_range 23.Čvn, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Sochy z písku byly na Pustevnách k vidění už minulý rok. Foto: archiv organizátorů

Tvorba soch má na Pustevnách již dlouholetou tradici. Již více než 20 let se tady tvoří sochy z ledu a sněhu v rámci akce „Ledové Pustevny“, před několika lety se zde zabydlel také festival dřevěných soch „Dřevěné Pustevny“.

 

„Už v loňském roce jsme se rozhodli tradici tvorby soch rozšířit o nový materiál, písek. Díky obrovskému úspěchu projektu Pískoles v loňském roce chceme i letos v létě návštěvníkům Pusteven zpestřit návštěvu tohoto beskydského sedla,“ uvedla za organizátory akce Dita Korčák Hrtusová.

 

Ačkoliv se může zdát, že vytvořit si sochu z písku umí i děti na pískovišti, v případě obřích soch to až tak jednoduché není. Písek vhodný pro stavbu soch putuje na Pustevny až ze 150 km vzdálené Vápenky Vítošov. I letos ho na Pustevny navezli 90 tun.

 

Než se na sochy vrhnou zkušení sochaři, kteří tvoří také ledové či dřevěné sochy, je třeba aby jim „bábovičky“ předpřipravili pomocníci. Na pomoc k práci jim slouží bagr, dusací žáby a předem připravené bednění. Díky teplému počasí se musí písek prolévat vodou, spotřebuje se jí více než deset kubíků. Písek se dusá a je třeba ho co nejvíce zhutnit. Až po odstranění bednění mohou přistoupit k práci sochaři. Na třímetrovou sochu medvěda padne okolo 18 tun písku a udusat jí trvá skoro celý den.

 

Sochy bude tvořit čtveřice umělců po dobu šesti dní. Nářadí sochařů se liší od práce do ledu či dřeva. K tvorbě soch používají přesevších špachtle a štětce.

 

Od soboty 19.6.2021 probíhá tvorba soch, na kterou se mohou návštěvníci přijít podívat. Sochy by měly být hotové v pátek 25. 6. 2021 a výstava bude přístupná veřejnosti denně mezi 8.00-18.00 hod. Jak dlouho budou sochy k vidění bude záležet především na počasí. „V loňském roce nám však sochy vydržely až do poloviny října, kdy musely být odstraněny. Dokonce se ani nevyhnuly první sněhové nadílce,“ připomenula Dita Korčák Hrtusová.

 

 

Pískoles loni vznikl jako dobročinný projekt a jeho téma bylo „Boj proti kůrovci“.  V letošním roce se organizátoři zaměřili na důležitost šelem v přírodě a nutnost jejich návratu do beskydských lesů. Ve spolupráci s hnutím Duha z Olomouce bude letošní výtěžek dedikován na pomoc monitoringu šelem, tvorbu přirozených koridorů či aktivní pomoc proti pytláctví.

 

„Záměrem celého projektu je návštěvníky nejen pobavit, ale také vzdělávat. Součástí výstavy bude opět zábavně-naučná stezka, aktivity pro děti, pískoviště a o víkendech budou probíhat nejrůznější workshopy,“  dodala Dita Korčák Hrtusová.

 

Dostupnost na Pustevny je zajištěna lanovkou z Trojanovic, kde budou fungovat odstavné parkoviště na Ráztoce. Ze strany Prostřední Bečvy je možné zaparkovat přímo na odstavném parkovišti na Pustevnách.

První veřejně prezentovaná fotografie z Pískolesu 2021. Sochaři budou tvořit svá díla ještě do čtvrtku. Sochy by měly být hotové v pátek 25. 6. 2021

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA