Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Tip na výlet okolo Návojné, Nedašova a Nedašovy Lhoty

date_range 23.Dub, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Jalovcové louky. Zdroj: AOPK. Foto: Bohumil Jagoš

Návštěvnost chráněných krajinných oblastí a národních parků trvale roste. Rekordy v chráněných krajinných oblastech zaznamenala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR především během července loňského roku. Například v CHKO Jeseníky na Rejvízu to bylo o 30 % (19 650) a Pradědu o 27 %, kde měsíční návštěvnost překonala hranici 50 000 lidí.

 

„To, že si lidé přednostně ke svému pobytu vybírají chráněná území, je dlouhodobý trend. Málokdo zvolí neděli v kukuřičném lánu u transformátoru třeba před stínem hlubokých lesů či dalekými výhledy v horách. Lidé přírodu potřebují, zjistilo se, že už dvacetiminutový pobyt v zeleni může mít na lidskou psychiku lepší dopad než antidepresiva. Jsme rádi za všechny, kteří pomáhají přírodu chránit svým ohleduplným chováním,“ říká František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

 

Valašské pastorále – výlet pro opravdové turisty

 

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravila tipy na výlety do méně zatížených částí chráněných krajinných oblastí, najdete je ZDE.  Jedním z tipů je i výlet pro všechny pravověrné turisty, ketrý nás zavede do kopců okolo Závrší, které tvoří tři valašské obce Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota krčící se v údolí říčky Nedašovky. Jedinečná krajina v okolí Nedašova je tím nejlepším příkladem pestré valašské mozaikovité krajiny, kde se střídají lesy, louky, sady a pastviny.

Podrobnosti o tomto konkrétním tipu na výlet najdete ZDE

„V národních přírodních rezervacích, což jsou ty nejcennější části přírody, je dovolen pohyb pouze po značených stezkách. Někde je dočasně zakázaný vstup např. kvůli hnízdění vzácných dravců. Tím, že návštěvníci budou tato omezení respektovat, pomáhají zachovat přírodu do budoucna,“ řekl Tomáš Růžička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a dodal: „Takže nic nepokazíte, když se budete pohybovat jen po značených stezkách a budete dodržovat zásadu – co sis do přírody přinesl, to si také odnes.“

 

V České republice pokrývají chráněná území kolem 16 % plochy státu, z toho jsou nejpřísněji chráněná asi 2 %, kam je zákaz vstupu mimo značené cesty (nejčastěji národní přírodní rezervace a klidová území národních parků).

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA