Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Den otevřených dveří v Domově pro seniory SENICA v Horní Lidči
Aktuality

Obec Horní Lideč ve spolupráci s Diakonií Vsetín zve širokou veřejnost na Den otevřených dveří Domova pro seniory SENICA, který se uskuteční v neděli 14. června 2026 od 14.00 do 17.00 hodin v areálu domova na adrese Horní Lideč 403.   Návštěvníci budou mít příležitost prohlédnout si prostory domova, seznámit se s jeho fungováním, poznat pracovníky zařízení a získat informace o poskytovaných sociálních službách. Vítáni jsou nejenom ti, kteří hledají informace o možnostech pobytových sociálních služeb pro své blízké, ale i ti, kteří si chtějí prohlédnout významné zařízení, které je součástí regionu.   Cílem dne otevřených dveří je představit prostředí domova a přiblížit veřejnosti jeho poslání – poskytovat seniorům důstojné, bezpečné a vstřícné zázemí.   https://youtu.be/0L9fgqtHkIU

Envicentrum a Myslivecký spolek Vysoké Pole Vás zvou na akci O přírodě v přírodě
Aktuality

Envicentrum Vysoké Pole a Myslivecký spolek Vysoké Pole Vás srdečně zvou na akci O přírodě v přírodě - rodinné odpoledne plné poznání, zážitků i zábavy.   Kdy a kde? V neděli 14. června od 14:00 hodin v areálu Envicentra Vysoké Pole.   Tato rodinná akce nabídne návštěvníkům možnost poznat přírodu zblízka, setkat se s lidmi, kteří se jí věnují, a užít si příjemné odpoledne plné zajímavých ukázek, aktivit a nevšedních zážitků.   Na co se můžete těšit? Program bude opravdu pestrý a osloví malé i velké návštěvníky. Svůj koutek zde budou mít například včelaři, kteří přiblíží fascinující svět včel a výroby medu. U jezírka se představí rybáři, kteří návštěvníkům ukážou zajímavosti ze života ryb a péče o vodní prostředí. Chybět samozřejmě nebudou ani myslivci, kteří vystaví své trofeje a připraví poznávací panely věnované zvěři a ochraně přírody. Milovníci ptactva se mohou těšit na setkání s ornitologem Jiřím Sviečkou, který přiblíží život ptáků v našem regionu. Velkým lákadlem bude také ukázka dravců, která nabídne jedinečný pohled na tyto majestátní tvory. Také se představí lovečtí psi, jejich výcvik a práce v honitbě. Pro návštěvníky budou připraveny i zemědělské a lesní stroje, které si budou moci prohlédnout zblízka. Příznivci bylinek ocení voňavé Bylinkové království, a děti jistě nadchne Molkův veselý dvorek se zvířátky. Atmosféru celé akce doplní trubači, jejichž fanfáry neodmyslitelně patří k mysliveckým tradicím.   Po celé odpoledne bude zajištěno bohaté občerstvení, včetně zvěřinového guláše.   [gallery columns="4" ids="242537,242538,242539,240175"]  

Tradice ochrany přírody

  Málokdo možná ví, že červen je od roku 1959 vyhlášen „Měsícem myslivosti a ochrany přírody.“ Právě tato akce připomíná, že myslivost není jen péče o zvěř, ale také aktivní ochrana přírody, krajiny a životního prostředí.   O přírodě v přírodě je ideální příležitostí, jak si společně s rodinou užít čas na čerstvém vzduchu, dozvědět se něco nového o přírodě kolem nás a poznat práci lidí, kteří se o ni starají.   Akce se uskuteční z každého počasí!   Těšíme se na setkání v přírodě, o přírodě a pro přírodu!   Envicentrum Vysoké Pole

Přehled kulturních akcí v okolí
Aktuality

Tipy kam vyrazit. Kulturní a sportovní akce na Valašsku na jednom místě. Koncerty, divadla, taneční zábavy, plesy, turnaje, … Pořádáte akci? Jednoduše ji do přehledu vložte.

V Rudimově vznikne prodejna budoucnosti. Nakoupit v ní půjde 24 hodin denně
Aktuality

Zlínský kraj chce zjistit, jak bude fungovat venkovský maloobchod budoucnosti. V Rudimově a Vítonicích proto vzniknou první takzvané prodejny 24/7, které kombinují klasický prodej s obsluhou, samoobslužný režim a moderní technologie dostupné 24 hodin denně. Kraj na oba projekty poskytne dotaci přes 6,5 milionu korun.   „Nechceme pouze udržovat současný stav nebo konzervovat dosavadní model podpory venkovských prodejen. Uvědomujeme si, že budoucnost přinese významné personální i technologické změny, a proto hledáme nové způsoby, jak zajistit dlouhodobě udržitelnou obslužnost venkova. Pilotní projekty v Rudimově a Vítonicích nám umožní ověřit model prodejen, které propojí maloobchod s dalšími službami a moderními technologiemi na jednom místě. Zároveň díky nim získáme cenná data a zkušenosti pro rozhodování o tom, jak by mohl fungovat venkovský maloobchod v příštích letech,“ uvedl náměstek hejtmana pro strategický rozvoj a dotace Tomáš Chmela.  

Obslužný prodej v části dne a plně samoobslužný provoz mimo otevírací dobu

  Pilotní prodejny vzniknou v obcích Rudimov a Vítonice, které budou sloužit mimo jiné jako testovací prostředí. V obou případech půjde o hybridní koncept, který kombinuje obslužný prodej v části dne a plně samoobslužný provoz mimo otevírací dobu. Prodejny nové generace počítají i s moderními technologiemi a dalšími službami pro obyvatele. Kromě běžného nákupu nabídnou také řadu doplňkových služeb a technologií, například inteligentní vstupní systémy, digitální úřední desky, veřejnou dobíjecí stanici pro kola, externí defibrilátory nebo samoobslužný kávový koutek.   V Rudimově zrekonstruují stávající budovu prodejny potravin. Projekt s celkovými náklady 3,4 milionu korun podpoří kraj dotací 2,36 milionu korun. Ve Vítonicích naopak vyroste zcela nová budova samoobslužné prodejny, jejíž stavba vyjde na téměř 6 milionů korun, z toho kraj poskytne 4,17 milionu korun. Dokončení obou projektů je plánováno na červen 2027.   Zlínský kraj začal cíleně podporovat udržení maloobchodních služeb na venkově v roce 2022. Nově ale posouvá důraz od udržování stávajícího stavu k ověřování inovativních modelů provozu. Poznatky z pilotního provozu chce kraj ve spolupráci s Technologickým inovačním centrem průběžně vyhodnocovat. Pokud se model osvědčí, může se stát základem pro vznik dalších prodejen nové generace v obcích Zlínského kraje.   -tz-

Jiří Korn, MIG 21 i přehlídka plavidel: Holešovská Regata začíná už 19. června
Aktuality PR ČLÁNEK

Skvělá muzika, zábava pro celou rodinu, soutěž plavidel a pohodové prostředí zámeckých zahrad v Holešově: udělejte si hezký víkend a pojeďte na Holešovskou Regatu!   Čtrnáctý ročník oblíbeného hudebního festivalu se koná v pátek 19. a sobotu 20. června a je opět nabitý pestrým programem, který si užijí návštěvníci všeho věku. Pořiďte si vstupenky předem: je to až o 300 Kč levnější, navíc rodinná vstupenka už ani nebude na místě v prodeji.   „Program se nám opět podařilo seskládat ze skvělých muzikantů napříč žánry a někteří dorazí do zámeckých zahrad v Holešově úplně poprvé. Osobně mám velkou radost, že jedním z nich je česká hudební legenda Jiří Korn. Jeho účast jsme řešili už v minulých letech, ale až na tento ročník to konečně klaplo. Bude to hudebně taneční show, na jakou jsme u pana Korna roky zvyklí, takže věřím, že to bude jeden z top okamžiků Regaty,“ říká ředitel pořádající Agentury Velryba Michal Žáček.   Do zámeckých zahrad ale míří i celá řada dalších atraktivních jmen. Těšit se můžete třeba na nestárnoucí MIG 21, slovenské No Name, kteří letos slaví 30 let na scéně, Tata Bojs nebo Mňágu a Žďorp, která získala za novou desku titul Skupina roku na letošních Cenách Anděl.   [gallery columns="2" size="medium" ids="242502,242504"]   Přijede i čerstvý čtyřicátník Tomáš Klus, Sebastian, kapela Poletíme? nebo legendární rapová formace PSH - Peneři Strýčka Homeboye. Lahůdkou a vzácností bude i koncert Jany Kirschner, která letos v létě vystoupí pouze na dvou festivalech na Moravě: a jedním z nich je právě Regata.   Oblíbeným zpestřením festivalu bývá i talk show 7 pádů Honzy Dědka na nádvoří holešovského zámku. Známý moderátor letos vyzpovídá Lukáše Pavláska, Chantal Poullain a Tomáše Kluse.   Celý program festivalu najdete zde.   Nebudou chybět ani oblíbené doprovodné akce na zámeckých vodních kanálech: soutěžní přehlídka netradičních plavidel nebo Mistrovství světa v přejezdu holešovské vodní lávky na kole, k tomu projížďky na lodích, sportovní a zábavné atrakce (nejen) pro děti na zámecké louce, skvělé jídlo a pití ve food zóně, možnost navštívit s 50% slevou výstavy na zámku, charitativní aktivity a na závěr zajímavé hudebně-vizuální překvapení s názvem „Pod hladinou moře“.   Po konci obou festivalových dnů jsou připraveny ještě hudební after party na zámeckém nádvoří (v pátek Niemandi a v sobotu DJ Marek Herman) nebo projekce filmů u koupaliště a festivalového kempu. V kempu jsou ještě poslední místa, tak neváhejte.   Více na www.holesovskaregata.cz  

Valašské Klobouky ožijí rodinným festivalem Zelený cirkus
Aktuality

Druhý ročník rodinného festivalu proběhne už v sobotu 13. června ve Valašských Kloboukách od 14h. Přijďte se nadechnout začínajícího léta a nechat se unést bzukotem a vůní rozkvetlých luk! Přijďte na Zelený cirkus. Jedná se o kouzelný mini festival léta a radosti pro celou rodinu.   Zelený cirkus: Ze života hmyzu, je oslavou přírody, hry a tvořivosti. S lesní školkou, obklopeni zelení, prožijeme den plný radosti, hudby a inspirace.  

Co vás čeká?

  Mezi kvetoucími loukami a stíny stromu vás čekají výtvarné motýlí a badatelské dílny, kdy budete moct zkoumat svět brouků, broučků, chrobáku a všemožných dalších tvorů, divadlo, hudba, hravé louky, radostná hřiště.   Děti se můžou těšit také na malování na obličej, megabubliny, velké pískoviště nebo legendární cirkusová stanoviště.   [gallery columns="5" ids="242410,242411,242414,242412,242413"]   Nenechte si ujít zážitkovou entomologickou vycházku s přednáškou pro děti i dospělé s panem RNDr. Dušanem Trávníčkem, brněnské divadlo pro děti a mnoho dalšího. A kdo se nemůže dočkat soboty, tak už v tuto chvíli si můžete projít stezku pro děti, která Vás od Lidlu po vyznačených fáborkách dovede až do Ekoparku.   Myslíme i na Vše chuťové pohárky! Bohaté občerstvení zajištěno.   Připojte se k oslavě Země v květu a staňte se součástí cirkusu plného života.   Kdy: 13. 6. 2026, 14 h - 19h Kde: Ekopark Trhovisko Valašské Klobouky Vstupné dobrovolné   Více info na FB události ZDE. Přijďte s rodinou a přáteli – Těšíme se na Vás!   Lesní klub Vrběnka

V Ústí si hráli na indiány a kovboje víc dospělí než děcka
Aktuality

Vinnetou, Old Shatterhand, Sam Hawkens, celá indiánská vesnice a westernové městečko, prostě všechno, co většině dětí dnes již máloco říká. Naopak dospělí pořadatelé se ocitli v dobách svého dětství, a tak byla otázka, pro které děti to v Ústí u Vsetína byl vlastně dětský den?   Na svahu, kde by si indiáni nikdy vesnici nepostavili, stála indiánská vesnice. Stálo zde několik teepee a rudé tváře se těšily na bílé tváře, protože tento den byl dnem přátelství. Alespoň pro ty, kteří nebyli přivázaní ke kůlům. Na začátku stezky poznání si návštěvníci vyzvedli kartu všech disciplín, které je čekaly, a vydali se na cestu. Zde je vítal rozcestník. Jedna šipka s nápisem Ústíjové směřovala k indiánské vesnici a druhá Baňa City, k westernovému městečku. Tam se místní často ukrývají i v dobách, kdy si chtějí odpočinout od civilizace. Všechna tato báječná zastavení a nadšení desítek dětí můžete zhlédnout ve fotogalerii, která je součástí tohoto článku.   Ústíjové si připravili pro děti hromady speciálních disciplín. Ale ještě než se návštěvníci dostali k vesnici, nabízeli zde pasáci krav možnost naučit se jejich světoznámé umění, chytání krav do lasa. Pasáci krav asi nezní tak vznešeně, tak zůstaneme u původního westernového názvu kovbojové. Zde si těžkou disciplínu zkoušeli často i rodiče, aby zjistili, že kovbojové z nich povětšině nebudou.   [gallery columns="4" ids="242380,242381,242382,242383"] Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE   U velkého stromu Ústijové přivázali bojovníky lany, aby nemohli utéci před bojem, a ti se pak naháněli s molitanovými tomahawky, aby byli dobře vytrénovaní na bitvu u Little Bighornu. A kdo zná historii Divokého Západu ví, že tento trénink se jim vyplatil. Hned za touto disciplínou čekala děti náročná výcviková dráha. Musely se vyšvihnout na dřevěné koně a odcválat co nejrychleji slalom mezi keři. Seskočit z koně a šulibečkami se sválet až k základnímu indiánskému umění, plazením plížením vpřed pod napnutými lany. Takto se v minulosti stávali specialisty pro boj ve vysoké trávě. Pokud jim do cesty nevlezli bizoni. Pak museli rychle vyskočit, popadnout tomahawk a na desperátech přivázaných u kůlů museli cvičit útok za rychlého běhu. Pak honem hop na koně a do cíle. Asi nejnáročnější část výcviku byla hned na začátku, kdy mnohé děti nevěděly, co znamená slovo šulibečky a indiánská squaw jim musela předvádět cvik podobně jako ježibaba z perníkové chaloupky sedání na lopatu.   Odpočinout si pak mohly děti u lovu ryb, kde větší lovily na háček, menší na magnet. Dále si mohly vyrobit indiánské náramky nebo náhrdelníky a dokonce i vlastní čelenky. Trochu opodál u lesa čekala na děti indiánská kapela, kde skryti ve stínu stromů mlsaly bledé tváře s indiány ohnivou vodu. V indiánské vesnici samozřejmě nemohli chybět koně. Nebyli to sice vyhlášení mustangové, ale i tak se děti moc rády svezly. Z Hovězí s nimi přijeli Bednárikovi, kteří pro zájemce pořádají také jízdy krajinou nebo vyjížďky s bryčkou. Nemohli chybět myslivci z Ústí, kteří obsluhovali vzduchovkovou střelnici, kde se také určitě nenudili. A co nemohlo chybět mezi indiány? Přece střelba lukem na cíl. Střílelo se na medvědy a na lišku a podle fotografií neodolal mnohý dospělý.   [gallery columns="2" size="medium" ids="242384,242385"] Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE   Cestou do Baňa City jste narazili ještě na místo, kde se rýžovalo zlato, což je v těchto dnech obzvlášť výnosná brigáda. A pak již honem po schodech do westernového městečka. Hned při vstupu musely děti z hromady klíčů vybrat ty správné, aby se dostaly k vězněným lumpům, jejichž podobizny byly vyvěšeny hned vedle šatlavy. Znavení a žízniví mohli navštívit saloon, odkud se ozývala country muzika hrána opravdovými živými muzikanty, nebo se nasytit u místních žen z městečka. Na děti čekaly i špekáčky a jiné odměny. Na druhé straně náměstíčka se hrál tvrdý hazard ve skořápkách a skrytá v lese čekala závěrečná, ale dobrodružná disciplína, vrhání nožů a sekyrek na terče. Opravdových nožů a sekyrek, které se opravdu zabodávaly do dřevěných terčů.   Obec Ústí si rok co rok dá tu práci, aby si originálním nápadem přidala nelehkou práci, připravit pro děti k svátku opravdu něco netradičního. Jak můžete vidět na fotografiích, kolik vyrobili figurín indiánů i desperátů, které doplňovaly obraz běžného života vesnice s trochou dobrodružné nadsázky jako z knih Karla Maye. Neopomenuli desítky maličkostí, které vytvořily celkový úžasný dojem skutečné scény.   V jednom má obec Ústí obrovskou výhodu a vzácnost nade vše. Nejen, že má aktivní členy v jednotlivých složkách, sportovců, hasičů, myslivců, sokolů a dalších, ale mají řadu občanů, kteří se rádi do těchto akcí zapojují, aby, třeba jako v tomto případě, udělali radost dětem. Je to opravdu věkový průřez pomocníků od školáků přes studenty po mladé lidi, maminky a tatínky, i ty s již dospělými dětmi a samozřejmě hojně těch, kteří mají vnoučata. V dnešní době, kdy lidé jen natahují ruku a chtějí zaplatit už jen proto, že tu ruku natáhli, je mít takové lidi kolem sebe neskutečným bohatstvím, které nelze nahradit ničím. Určitě všem patří velký dík.   text a foto: Radomír Dolanský

Luhačovice připravují nové možnosti bydlení pro rodiny i seniory
Aktuality

Město Luhačovice připravuje několik projektů, které mají zlepšit dostupnost bydlení pro obyvatele. Důvodem je mimo jiné dlouhodobý růst cen nemovitostí i nájmů, kvůli kterému je pro mladé rodiny, seniory i zaměstnance stále obtížnější najít dostupné bydlení přímo ve městě. „Oblast bydlení považujeme za jednu ze svých hlavních priorit. Pokud chceme, aby Luhačovice zůstaly živým městem pro všechny generace, musíme aktivně vytvářet nové možnosti městského bydlení,“ uvedl starosta Marian Ležák.   Jedním z plánovaných projektů je městský bytový dům v ulici Družstevní, kde vznikne 12 nových bytových jednotek. Projekt počítá s kombinací menších bytů 1+kk a větších rodinných bytů 4+kk. Další možnosti bytové výstavby město připravuje také v lokalitě naproti vlakovému nádraží, na pozemku mezi budovou Karla IV. a pizzerií Rimini. V této oblasti vnímáme významný potenciál pro budoucí rozvoj městského bydlení.   Zásadním krokem pro další rozvoj centra města byl také odkup budovy České pošty v samotném centru Luhačovic. Cílem města není pouze zachovat služby, na které jsou občané dlouhodobě zvyklí, ale zároveň vytvořit moderní a dostupné centrum služeb pro veřejnost. Momentálně zde probíhá stavebně-historický průzkum, který bude podkladem pro plánovanou šetrnou rekonstrukci objektu. „Město chce v budově zachovat provoz pošty a současně sem přesunout Městské turistické a informační centrum, zázemí městské policie i část úřední agendy z budovy č. p. 137, kde dnes sídlí sociální odbor, odbor životního prostředí a živnostenský úřad. Právě tento přesun je pro město mimořádně důležitý. Uvolnění budovy č. p. 137 totiž otevírá možnost její přestavby na nové městské malometrážní byty, které v Luhačovicích dlouhodobě chybí. V bývalém zázemí městské policie by následně mohly vzniknout nové lékařské ordinace,“ doplnil starosta. I proto byl odkup budovy České pošty jedním z klíčových strategických kroků pro budoucí rozvoj města. Aktuálně se zpracovává studie využitelnosti budovy č. p. 137, která počítá se zachováním obchodů v přízemí a vznikem přibližně 24 městských bytů v horních patrech. Jednotlivé projekty na sebe logicky navazují a jejich společným cílem je modernější a dostupnější město. Právě dostupné bydlení pro všechny věkové skupiny bude totiž jedním z klíčových témat budoucnosti Luhačovic.   -tz-

Ve Vsetíně vystoupí pěvecké sbory s malým sborečkem z MŠ
Aktuality

Před nedávnem jsme v Regionu Valašsko slibovali, že se brzy objeví pozvánka na vystoupení pěveckých těles. A je to zde! Ve čtvrtek 11. června 2026 vystoupí na Vsetíně od 16:30 hod. v chrámu Dolního sboru ČCE Vsetín tři pěvecké sbory. Uvidíte a uslyšíte pěvce, které v některých případech rozděluje přibližně 80 let života.   Prvním bude pořádající mužský pěvecký sbor Lumír. Jeho hosty pak bude Pěvecké sdružení valašských učitelek a třetí hosté, Pěvecký sboreček MŠ Ohrada, se předvedou svým premiérovým vystoupením. Sbory povedou sbormistryně Marie Skalková a Hana Chrástecká, na klavír doprovodí Zdeňka Juráňová. Děti si zazpívají na závěr společnou píseň s oběma dospělými sbory.   Pěvecký sboreček MŠ Ohrada po delším čase obnovil svou činnost a hned zamířil do nejvyšších pater mezi vsetínské pěvce a pěvkyně. Ono je to pro sbormistryni Hanu Chrásteckou nesmírně náročný úkol vytvořit sboreček zpěváků, který se jí pod rukama obměňuje v podstatě rok co rok, kdežto u kolegyň z valašských učitelek se členství počítá na desítky let a u mužů z Lumíra to možná bude i 50 let. To se to pak pracuje s hlasy.   [gallery size="medium" ids="242311"]   Proto přijďte podpořit malé zpěváčky, pro které to bude jako vystoupení v Carnegie Hall, a poslechnout si školené sbory žen a mužů v chrámu pro sbory jako stvořeném.   text a foto: Radomír Dolanský

Cena ředitele Vsetínské nemocnice pro Annu a Karin
Aktuality

Karin Macháčová a Anna Častulíková převzaly z rukou Ing. Martina Pavlici Cenu ředitele Vsetínské nemocnice. Ocenění, které zohledňuje působení studentů střední zdravotnické školy v době nemocniční praxe i další aktivity nad rámec studia, bylo uděleno již pojedenácté.   Ředitel Vsetínské nemocnice Ing. Martin Pavlica poblahopřál úspěšným maturantkám studijního oboru Praktická sestra, poděkoval za jejich aktivní působení v době praxe v nemocnici. „Cenu udělujeme za propojení teoretických a praktických dovedností, výborné výsledky v praktické části vzdělávání, příkladný přístup k pacientům i členům zdravotnického týmu, ale také za zapojení do preventivních zdravotnických programů, připravovaných ve spolupráci se Vsetínskou nemocnicí. Rád bych Annu a Karin, ale také jejich další spolužačky, uvítal v našem profesním týmu. Dveře mají otevřené,“ uvedl Ing. Martin Pavlica, který se zajímal o osobní zkušenosti studentek s praxí i jejich další profesní plány.   [gallery size="medium" columns="2" ids="242296,242297"] Ocenění převzaly Anna Častulíková a Karin Macháčová. Foto: Vsetínská nemocnice    „Nejvíce se mi líbilo na interně, byla jsem tam i na souvislých praxích. Přišlo mi, že jsem se tam toho nejvíce naučila.  Bylo tam příjemné, moderní prostředí a prima kolektiv,“ komentovala Anna Častulíková, která se nyní chystá studovat vyšší odbornou školu zdravotnickou.   Karin Macháčovou zase nejvíce zaujala neurologie: „Kvůli kolektivu, různorodosti diagnóz a jednotlivých případů. Práce byla velmi zajímavá. Ale líbilo se mi také na jednotce intenzivní péče.“ Ráda by pokračovala dále ve studiu, ať již nutriční terapie, porodní asistence či dentální hygieny. O konkrétním oboru rozhodnou výsledky přijímacích zkoušek.   Praktická část maturit, která se uskutečnila v nemocnici, proběhla letos na výbornou.  „Z mého kantorského pohledu patří zdravotníkům Vsetínské nemocnice velké díky. Spolupráce, vztah ke studentům i k nám pedagogům, jsou nadstandardní,“ dodala za střední zdravotnickou školu zástupkyně ředitele MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín Mgr. Anna Zgarbová.   -tz-

Vykrádal automaty na hračky v Pozlovicích a Luhačovicích
Aktuality

Zlínští kriminalisté obvinili třiatřicetiletého muže ze Zlínska, který vykrádal automaty na hračky v Pozlovicích a Luhačovicích. Muž se ke skutkům přiznal a své jednání vysvětloval nepříznivou finanční situací.   Obvinění si vyslechl ve zkráceném přípravném řízení pro trestné činy krádež a poškození cizí věci. Policistům není neznámý, v rejstříku trestů má již čtyři záznamy. V případě odsouzení mu nyní hrozí až dva roky vězení.   Podle kriminalistů má na svědomí krádeže peněz nejméně ze čtyř automatů na hračky. K mincím se dostával násilným způsobem, když poškodil uzamykací mechanismy a mincovníky.   „Na svědomí má krádeže peněz minimálně ze čtyř automatů na hračky v Luhačovicích a Pozlovicích,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.   [gallery columns="2" size="medium" ids="242307,242306"]   Z automatů odcizil mince v celkové hodnotě 8 200 korun. Mnohem vyšší škodu však způsobil samotným poškozením zařízení.   „Mince v celkové hodnotě 8 200 korun z automatů odcizil za pomoci násilí. Mnohem vyšší škodu však způsobil samotným poškozením uzamykacích mechanismů a mincovníků, kterou majitel vyčíslil na 27 500 korun,“ doplnila Monika Kozumplíková.   Celková škoda tak přesáhla částku 35 tisíc korun. Veškeré odcizené peníze muž podle svých slov utratil za alkohol a cigarety.   Případ však nemusí být konečný. Kriminalisté totiž prověřují jeho možné zapojení i do další majetkové a násilné trestné činnosti.   -tz-

Zbraňová amnestie bude končit. Lidé ve Zlínském kraji odevzdali 10 tisíc kusů střeliva a také zbraně
Aktuality

Už jen několik týdnů zbývá do konce letošní zbraňové amnestie. Možnost beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně a střelivo mohou lidé využít pouze do konce června. Ve Zlínském kraji policisté dosud převzali 141 různých zbraní a více než 10 tisíc kusů střeliva.   Šestá zbraňová amnestie v historii České republiky umožňuje lidem odevzdat nelegálně držené zbraně bez rizika trestního stíhání za nedovolené ozbrojování. Policisté během jejího průběhu převzali nejen běžné zbraně, ale také několik zajímavých historických exemplářů.   „Mezi zbraněmi se občas našlo i pár hezkých kousků, jako například samopal STEN Mk. II nebo armádní pistole Steyr 1912 vyrobená pro armádu Rumunského království,“ uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. [gallery columns="2" size="medium" ids="242287,242288"] Vedle střelných zbraní se policisté setkali také s nálezy munice a dalších nebezpečných předmětů. Policejní pyrotechnici si během amnestie převzali bezmála dvacet kusů různé munice, kterou následně bezpečně zlikvidovali.   Policie zároveň upozorňuje veřejnost, aby v případě nálezu munice, výbušnin nebo podezřelých předmětů zachovala maximální opatrnost.   „Apelujeme na veřejnost, aby v případě nálezu munice, výbušniny či výbušného předmětu s těmito věcmi nijak nemanipulovala a nález oznámila na linku 158. Největší nebezpečí totiž hrozí při převozu a není proto vhodné tyto předměty nosit či převážet na policejní služebny,“ varuje Petr Jaroš.   Policisté připomínají, že zbraňová amnestie skončí 30. června 2026. Do té doby mohou lidé odevzdat nelegálně držené zbraně, střelivo nebo jejich součásti na kterékoli policejní služebně.   -tz-

Hasiči okrsku č. 6 soutěžili ve Stanovnici
Aktuality

Okrsek č. 6 je jeden z těch menších, přesto se na obvodní soutěž v požárním sportu přihlásilo slušných 17 družstev. Počasí bylo výběrové, základ guláše měl rovněž exkluzivní zabarvení a přípravy probíhaly v naprosté pohodě.   Na slavnostní nástup svolal všechny soutěžící moderátor celého soutěžního dne Lubomír Oravec z Nového Hrozenkova. Překvapivě se dostavil největší počet družstev, osm, v kategorii muži nad 35 let. Naopak družstev mužů přijelo nejméně – čtyři a pět družstev žen. Hasiče přijel pozdravit za město Karolinka radní Oldřich Pavelka. Konání soutěže podpořilo právě město Karolinka a také OSH Vsetín. Zastupitelé Karolinky na své dobrovolné hasiče ze Stanovnice nezapomínají, přestože mají ve městě hasičskou posádku s profesionálním vybavením. Celý soutěžní den můžete zhlédnout ve fotogalerii, která je součástí tohoto článku.   Hlavním rozhodčím byl Petr Švirák a u základny vše kontrolovali Evžen Táborský nebo Evžen Pavelka. Jako vždy bylo pro soutěžící nejdůležitější asi centrum pravdy, tedy zapisovatelé dosažených výsledků, Šárka Bubelová, Kristýna Orságová a Martin Krutílek. Zde bylo živo po celou dobu soutěže. Jejich práci sledoval při své vlastní práci posunování potenciometrů, vedle sedící zvukař Josef Orság, rovněž člen SDH Stanovnice.   Soutěž probíhala dvoukolově, takže pořád existovala možnost chyby napravit. Nebo pokazit ještě více. Ale i když se soutěžilo především o roční pronájem krásných putovních pohárů, přece jen to bylo z velké části především setkání dlouholetých přátel a rovněž poznávání nových přírůstků v družstvech. Nepřibývali jen noví muži a ženy z dorostu, ale i ti v družstvech nad 35 let. Například SDH Halenkov přivítalo ve svých řadách na, dalo by se říci hostování, úspěchy ze světových soutěží ověnčeného Dušana Pokorného z Vigantic. Ba Halenkov znovuoživil družstvo žen, které si ve Stanovnici prožívalo první pořádný křest vodou. Oheň naštěstí řádil pouze v kotli pod gulášem. [caption id="attachment_242247" align="alignnone" width="690"] Hasiči okrsku č. 6 soutěžili ve Stanovnici. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE[/caption] Oproti většině soutěží v požárním útoku byla ta ve Stanovnici výjimečnější, že se k terčům běželo do kopce. Nejednalo se o naprostou výjimku, ale přece jen, tolik soutěží kopec na dráze nemá. Možná i proto specialita závodu přilákala dostatečné množství diváků. Zastavovali se i projíždějící horští cyklisté. Jak už to bývá při požárním sportu, kdy rozhoduje každá setina sekundy, nebyla ani nouze o vodotrysky, kdy voda stříkala úplně jinými směry, než byl původní předpoklad. Ale vše dopadlo dobře s zdatní hasiči svoje zdivočelé hadice vždy nakonec zvládli.   Po poledni, kdy lid vstává po hodince sobotní poobědové siesty, bylo dobojováno. Čtvrthodinku před nástupem hasiči využili ještě k doplnění gulášových kalorií a spěchali na vyhodnocení. Ale ještě předtím se stali svědky, jak to vypadá, když se káď s vodou změní na křtitelnici. Přeborník hasičů z Hovězí přezdívkou Máca, slavil zrovna narozeniny, proč je tedy neoslavit klasickým způsobem. Škodolibí nosiči oběti se nedali dvakrát prosit a kráčeli k místu rozsudku, kdy smích tlupy zcela pohltil protesty oslavence. A bylo dokonáno. Jako správní křtitelé Mácu ponořili několikrát a teprve pak mohlo dojít na vyhlášení vítězů. A ti byli následovní:   ŽENY: 1. SDH Hovězí A 2. SDH Sklárny Karolinka 3. SDH Hovězí dorost   MUŽI: 1. SDH Sklárny – Karolinka 2. SDH Velké Karlovice – Tísňavy 3. Hovězí   MUŽI 35+: 1. SDH Hovězí 2. SDH Velké Karlovice – Tísňavy 3. SDH Halenkov   text a foto: Radomír Dolanský

Tragický střet autobusu s chodci v Otrokovicích si vyžádal lidský život
Aktuality

Tragická dopravní nehoda uzavřela v sobotu 6. června krátce před 18. hodinou centrum Otrokovic. Na třídě Osvobození srazil linkový autobus na přechodu pro chodce dvě osoby. Jeden z chodců utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhý byl se zraněním převezen do nemocnice.   K nehodě vyjížděly profesionální jednotky hasičů z Otrokovic a Zlína společně se zdravotnickými záchranáři a policisty. Po příjezdu na místo poskytovali hasiči součinnost zdravotnické záchranné službě při ošetřování a transportu zraněné osoby.   „Druhý z chodců utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě jim podlehl,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Javoříková.   Podle policie řídila autobus žena, která jela od Napajedel směrem do centra Otrokovic. Při střetu byli zasaženi dva chodci přecházející po přechodu. Žádný z cestujících v autobuse nebyl zraněn.   „Dechová zkouška i zkouška na přítomnost drog u řidičky byla negativní,“ sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.   Hasiči po dobu zásahu místo nehody zastínili nehodovými clonami a poskytovali také psychosociální pomoc lidem, kteří byli tragickou událostí zasaženi.   „Hasiči zároveň místo tragické události zastínili nehodovými clonami a poskytovali intenzivní psychosociální podporu pěti osobám, které byly touto mimořádně závažnou událostí zasaženy,“ doplnila Lucie Javoříková.   Veškeré okolnosti tragické nehody nyní prověřují zlínští dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty. Komunikace na třídě Osvobození byla po dobu vyšetřování obousměrně uzavřena a doprava vedena po objízdných trasách.   Policie i hasiči s ohledem na pozůstalé žádají veřejnost o ohleduplnost a nezveřejňování fotografií z místa tragédie.   -red-

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA