Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Janová – kácení máje, dětský den, dospělácká noc

date_range 03.Čvn, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Foto: Radomír Dolanský

Tři v jednom. To vše se podařilo za jediný den skloubit v jedné akci Mysliveckému spolku Janová – Ústí. A s mimořádně kvalitním výsledkem.

 

Spojnicí všech akcí bylo samozřejmě kácení máje, které už, jak se v Česku psalo, začíná být dokonce i kriminalizováno. Špatní hlídači, aby zabránili ostudě v obci, podali trestní oznámení na neznámého pachatele, že jim někdo sejmul májku. Už neměli ostudu ve vsi, ale v celé republice. To v Janové na takové koniny není čas. Jak probíhala zábava zde, si můžete prohlédnout ve fotogalerii, která je součástí článku.

 

Od odpoledních hodin se začal plnit sportovní areál v obci. Ovšem nikoliv především dětmi, pro které zde byly, u myslivců tradičně, připraveny netradiční disciplíny. Samozřejmě s dětmi dorazili v hojném počtu i rodiče, ale řada lidí, ať už místních, z Ústí, Vsetína či kdoví odkud, přišla dlouho před večerním programem. Patrně mnohé tlupy dorazily po čuchu, zlákány vůní mysliveckých specialit. Takový pečený divočák nebo srnčí gulášek za ceny lidové pro projíždějící vyčerpané cyklisty, co více si přát?

Janová – kácení máje, dětský den, dospělácká noc, fotogalerie ZDE

Úctyhodné účasti určitě popřálo počasí, kdy po konečně normálním deštivém květnu vysvitlo slunce a vyhnalo lidi z doupat a jiných zimovišť. Aby se dospělí do večera nepřejedli, případně neunavili dodržováním pitného režimu, čekaly i na ně různé sportovní atrakce. Takže zatímco děti poznávaly podle kůží zvířata, prohlížely si parohy a skládaly zvířecí puzzle, tatínkové mohli duši vypustit u tupé pily, kterou měli odříznout kousek kulatiny. Maminky zase musely na čas zatlouci hřebík. V takových chvílích se někteří manželé obávali, že doma nebude mít kdo vařit (ještě, že to neslyšely feministky a jejich genderoví kámo 1 a kámo 2), ale ženy se nenechaly zahanbit.

 

Na ploše hřiště si děti zkoušely mušku při hodu oštěpem na nafukovací balónky. Časté výbuchy dokládaly, že v Janové vycvičené děti můžou směle lovit v africké savaně. Lovce s oštěpy hned vedle doplňovali vyznavači zbraně Robina Hooda, kteří balónky sestřelovali šípy. Tady to tak často nebouchalo, ale když už ano, byl úspěch doprovázen o to větším pochvalným potleskem.

 

Největší fronta, která během celého dne nemizela, byla u vzduchovkové střelnice. Tady se o zbraně přetahovaly děti s dospělými a dokonce i maminky občas předběhly vlastní potomky. Střílelo se na statický terč, odvážlivci na pohyblivý a fajnšmekři na černou zvěř, jíž mohli skolit celou řadu. Velkou slávou bylo vyhodnocení soutěží. Taťkové za svoje výkony dostali něco na žízeň, mamky zase kvalitní vylisovanou šťávu z hroznů a pak přišly na řadu děti. Ty nejlepší si za svůj um odnášely dárky pro celou rodinu – vstupenky do ZOO Lešná. Ani další soutěžící nepřišli zkrátka. Čekaly na ně velmi kvalitní knihy o přírodě, o zvířátkách a jejich ochraně. Pro všechny další, kteří se nedostali mezi nejlepší, se taky na stole odměn našla řada dárků.

Janová – kácení máje, dětský den, dospělácká noc, fotogalerie ZDE

Nikdo ani nepostřehl, jak při dobré zábavě ubíhá čas a hle, májka roku 2019 se poroučela k zemi. Nastal obvyklý boj o pentle a chvilku poté se začaly nad tanečním kolem ozývat první tóny skupiny Traverz Rock, která přijela bavit s nastávajícím večerem dospělé. Ale jak už to bývá, při střídání stráží si na parketu chvilku užily big beatu i děti. Taneční kolo se zaplňovalo jakoby s ostychem, pomalu, ale jistě. S příchodem tmy se osmělili i ti méně odvážní a vypukla pravá nefalšovaná zábava kácení máje. Vzhledem k tomu, že podobné akce probíhaly snad v každé druhé vsi, že kousek od Janové hrála valmezácká kultovní kapela, tak akce myslivců si urvala poctivý kus hostů, aby na stánky mohla vyvěsit každoročně se opakující: U snědeného krámu. A i to vypovídá o kvalitě akce.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA